Ochrana soukromí

Ekologický institut Veronica používá soubory cookies k zajištění funkčnosti webu a s Vaším souhlasem i k anonymnímu monitorování návštěvnosti našich webových stránek. Kliknutím na tlačítko „Souhlasím“ souhlasíte s využívaním cookies pro účely sledování návštěvnosti. Více informací o ochraně osobních údajů.

Logo Ekologický institut Veronica
Obrázek Ekologické poradny Obrázek časopisu Veronica Obrázek Centra Veronica Hostětín
Obrázek Ekologické poradny Obrázek časopisu Veronica Obrázek Centra Veronica Hostětín
CZ | EN

Jsou příznivější tašky z papíru nebo polyetylenu?

Revidováno: 11. 12. 2008 (původní text: 4. 11. 2004)
Jsou z hlediska životního prostředí příznivější tašky z papíru nebo polyetylenu?
Doporučení Ekologické poradny Veronica

Tašky a sáčky jak z papíru, tak z polyetylenu, které mají krátkou životnost, zatěžují životní prostředí. Nahrazení plastu papírem zde z ekologického pohledu nemá smysl. Také při výrobě papírových tašek dochází k plýtvání vzácnými zdroji. Papírové tašky se většinou vyrábí z pevného papíru, při jehož produkci se přidává síranová celulóza. Výroba této celulózy je náročná na spotřebu energie a může způsobovat značné zatížení vod i ovzduší . Některé firmy vyrábějí tašky ze 100% starého papíru. Produkty rozkladu papíru a lepenky při skládkování zatěžují prosakující vodu a přispívají k vytváření skládkových plynů.

Výroba tašek z polyetylénu na rozdíl od pevného papíru vyžaduje menší množství energie a méně zatěžuje odpadní vody. Při separovaném sběru (v Brně zatím bohužel neexistuje) lze sice plastový odpad recyklovat, ale i to představuje jistou zátěž životního prostředí. Mimoto mohou recyklací použitých umělých hmot vznikat pouze výrobky podřadné kvality. Také zde tedy platí zásada: Recyklace je lepší než ukládání na skládkách nebo spalování, nejlepší je však zabraňování vzniku odpadu. Například používáním nákupních tašek a sáčků pro vícenásobné užití, což je u nás naštěstí dobrým zvykem. Většinou jednu tašku použijeme k více nákupům a nekupujeme si při každé návštěvě obchodu tašku novou. Na druhé straně lze některým supermarketům vytknout, že právě tašku používají jako dárek pro zákazníka a dávají mu ji ke každému nákupu. Je pro nás, zákazníky, těžké tuto tašku slušně odmítnout ?
Doporučení, rada a návod pro všechny: upřednostňujme tašky pro vícenásobné použití, vyrobené z juty, lnu, bavlny a jiných látek.

Autor: Hana Chalupská; Ekologická poradna Veronica

Přečtěte si dále k tématu

Další dotazy z kategorie: Domácnost, nakupování Ekologická poradna Veronica

Ekologická poradna
je tu pro Vás

Mám dotaz

Celkový počet odpovězených dotazů 432. Nenašli jste zde odpověď na Váš dotaz, přečtěte si ještě poradnové články z časopisu Veronica nebo nám položte nový dotaz.

 nebo
 Kč
Logo Darujme.cz
   

© ZO ČSOP Veronica – aktualizováno 3. 6. 2024