Otázky a odpovědi z Ekologické poradny

Ekologická poradna Veronica radíNa této stránce najdete otázky a odpovědi na nejrůznější ekologická témata. Pro snažší orientaci jsou otázky zařazeny do kategorií. Výběrem kategorie se můžete podívat na všechny dotazy, které do ní patří.

Vyberte kategorii

Hledejte podle klíčových slov

Dotaz: Jsou příznivější tašky z papíru nebo polyetylenu?

Kategorie: Domácí ekologie, nakupování

Jsou z hlediska životního prostředí příznivější tašky z papíru nebo polyetylenu?
Odpověď revidována: 11. 12. 2008 (původní odpověď: 4. 11. 2004)

Tašky a sáčky jak z papíru, tak z polyetylenu, které mají krátkou životnost, zatěžují životní prostředí. Nahrazení plastu papírem zde z ekologického pohledu nemá smysl. Také při výrobě papírových tašek dochází k plýtvání vzácnými zdroji. Papírové tašky se většinou vyrábí z pevného papíru, při jehož produkci se přidává síranová celulóza. Výroba této celulózy je náročná na spotřebu energie a může způsobovat značné zatížení vod i ovzduší . Některé firmy vyrábějí tašky ze 100% starého papíru. Produkty rozkladu papíru a lepenky při skládkování zatěžují prosakující vodu a přispívají k vytváření skládkových plynů.

Výroba tašek z polyetylénu na rozdíl od pevného papíru vyžaduje menší množství energie a méně zatěžuje odpadní vody. Při separovaném sběru (v Brně zatím bohužel neexistuje) lze sice plastový odpad recyklovat, ale i to představuje jistou zátěž životního prostředí. Mimoto mohou recyklací použitých umělých hmot vznikat pouze výrobky podřadné kvality. Také zde tedy platí zásada: Recyklace je lepší než ukládání na skládkách nebo spalování, nejlepší je však zabraňování vzniku odpadu. Například používáním nákupních tašek a sáčků pro vícenásobné užití, což je u nás naštěstí dobrým zvykem. Většinou jednu tašku použijeme k více nákupům a nekupujeme si při každé návštěvě obchodu tašku novou. Na druhé straně lze některým supermarketům vytknout, že právě tašku používají jako dárek pro zákazníka a dávají mu ji ke každému nákupu. Je pro nás, zákazníky, těžké tuto tašku slušně odmítnout ?
Doporučení, rada a návod pro všechny: upřednostňujme tašky pro vícenásobné použití, vyrobené z juty, lnu, bavlny a jiných látek.

Autor: Hana Chalupská
Ekologická poradna Veronica

Přečtěte si dále k tématu

Všechny dotazy v kategorii „Domácí ekologie, nakupování“

Celkový počet odpovězených dotazů 403. Nenašli jste zde Váš dotaz či vaše téma, přečtěte si ještě poradnové články z časopisu Veronica nebo se nás zeptejte.

© ZO ČSOP Veronica - všechna práva vyhrazena

Mapa stránek  |  Datum aktualizace: 11. 10. 2019  |  webmaster |  ochrana osobních údajů

Sledujte nás logo facebook  logo Youtube