Otázky a odpovědi z ekologické poradny
Ekologická poradna Veronica radí

Nachází se tu otázky a odpovědi na nej­různější ekolo­gická témata. Pro snažší orientaci jsou zařa­zeny do kategorií.

Vyberte kategorii

Výběr dle klíčových slov

Dotaz: Jsou příznivější tašky z papíru nebo polyetylenu?

Kategorie: Domácí ekologie, nakupování

Jsou z hlediska životního prostředí příznivější tašky z papíru nebo polyetylenu?
Odpověď revidována: 11. 12. 2008 (původní odpověď: 4. 11. 2004)

Tašky a sáčky jak z papíru, tak z polyetylenu, které mají krátkou životnost, zatěžují životní prostředí. Nahrazení plastu papírem zde z ekologického pohledu nemá smysl. Také při výrobě papírových tašek dochází k plýtvání vzácnými zdroji. Papírové tašky se většinou vyrábí z pevného papíru, při jehož produkci se přidává síranová celulóza. Výroba této celulózy je náročná na spotřebu energie a může způsobovat značné zatížení vod i ovzduší . Některé firmy vyrábějí tašky ze 100% starého papíru. Produkty rozkladu papíru a lepenky při skládkování zatěžují prosakující vodu a přispívají k vytváření skládkových plynů.

Výroba tašek z polyetylénu na rozdíl od pevného papíru vyžaduje menší množství energie a méně zatěžuje odpadní vody. Při separovaném sběru (v Brně zatím bohužel neexistuje) lze sice plastový odpad recyklovat, ale i to představuje jistou zátěž životního prostředí. Mimoto mohou recyklací použitých umělých hmot vznikat pouze výrobky podřadné kvality. Také zde tedy platí zásada: Recyklace je lepší než ukládání na skládkách nebo spalování, nejlepší je však zabraňování vzniku odpadu. Například používáním nákupních tašek a sáčků pro vícenásobné užití, což je u nás naštěstí dobrým zvykem. Většinou jednu tašku použijeme k více nákupům a nekupujeme si při každé návštěvě obchodu tašku novou. Na druhé straně lze některým supermarketům vytknout, že právě tašku používají jako dárek pro zákazníka a dávají mu ji ke každému nákupu. Je pro nás, zákazníky, těžké tuto tašku slušně odmítnout ?
Doporučení, rada a návod pro všechny: upřednostňujme tašky pro vícenásobné použití, vyrobené z juty, lnu, bavlny a jiných látek.

Autor: Hana Chalupská
Ekologická poradna Veronica

Přečtěte si dále k tématu

Všechny dotazy v kategorii „Domácí ekologie, nakupování“

Celkový počet odpovězených dotazů 406. Nenašli jste zde Váš dotaz či vaše téma, přečtěte si ještě poradnové články z časopisu Veronica nebo se nás zeptejte.

© ZO ČSOP Veronica - všechna práva vyhrazena

Mapa stránek  |  Datum aktualizace: 1. 4. 2020  |  webmaster |  ochrana osobních údajů

Sledujte nás logo facebook  logo Youtube