Ochrana soukromí

Ekologický institut Veronica používá soubory cookies k zajištění funkčnosti webu a s Vaším souhlasem i k anonymnímu monitorování návštěvnosti našich webových stránek. Kliknutím na tlačítko „Souhlasím“ souhlasíte s využívaním cookies pro účely sledování návštěvnosti. Více informací o ochraně osobních údajů.

Logo Ekologický institut Veronica
Obrázek Ekologické poradny Obrázek časopisu Veronica Obrázek Centra Veronica Hostětín
Obrázek Ekologické poradny Obrázek časopisu Veronica Obrázek Centra Veronica Hostětín
CZ | EN

Jaké vznikají toxické látky při spalování různých druhů papírů, krabiček a obalů

1. 11. 2016

V kamnech zatápíme různými letáky a přečtenými časopisy. Obávám se však, že kouř z těch barevných, tištěných na pevném hladkém papíru, je toxický, podobně jako kouř z platíček na vejce. Ráda bych proto věděla, jak je to s toxicitou kouře různých druhů papírů, krabiček a obalů.

Doporučení Ekologické poradny Veronica

Pokud se zaměříme na první část Vaší otázky týkající se spalování barevně tištěných letáků a časopisů, přikláníme se spíše k variantě tyto materiály nepálit, ale namísto toho je umístit do tříděného odpadu nebo sběrného dvora. Hlavním důvodem je, že obecně spalováním papíru ničíme cennou surovinu (papírenský průmysl je energeticky náročné odvětví a recyklace papíru tuto spotřebu významně snižuje) a navíc protože celobarevné letáky, časopisy a jiné barevné papírové obaly obsahují v tiskařských barvách často velké množství těžkých kovů (např. olovo, chrom nebo kadmium), které se uvolňují do ovzduší právě při spalování. Podívejte se na graf, kde je vidět, že recyklací papíru získáme mnohem více energie než jeho spálením.

Pokud se zaměříme na další druhy papírového odpadu – můžeme začít například čistým bílým kancelářským papírem, tak je důležité zmínit, že při průmyslové výrobě je tento papír bělen chlorem a spalováním takového chlor obsahujícího odpadu vznikají extrémně toxické, mutagenní a karcinogenní sloučeniny nazvané dioxiny. A dioxiny patří mezi ekologicky nejproblematičtější organické sloučeniny chloru vůbec. Tento problém se týká i nejrůznějších papírových tácků a podložek. Na trhu je dnes již celá řada kancelářských papírů, které byly vyrobeny bez použití chlóru. Návod, jak je vybírat je, je například na webu www.zeleneuradovani.cz.

A co se týče nejrůznějších potištěných lepenkových krabic, kartónů, ale třeba i dárkových balících papírů, i ty mohou z procesu výroby obsahovat celou řadu chemických látek, které při hoření vytvářejí pevné částice (v nejhorším případě může dojít až k ucpání spalinových cest) a samozřejmě také dochází k uvolnění toxických látek do ovzduší.

Nejlépe je se tedy řídit pravidlem: pro zapálení ohně lze klidně bez obav použít staré noviny nebo starý papír, zbytečně však velké množství papírového odpadu nespalovat, ale raději jej, jak už jsme zmínili, odnést do tříděného odpadu.

Pokud je přesto nutné papírový odpad spálit tak platí, že čím vyšší teplota spalovaní, tím lépe. Velice důležitý je také dostatečný přístup kyslíku a v neposlední řadě je zapotřebí spalovat co nejsušší papírový odpad. Jinak totiž klesá teplota hoření, palivo je nedokonale okysličováno a výsledkem je nedokonalé hoření, zvyšující se produkce emisí CO (oxid uhelnatý), aromatických uhlovodíků, čpavku, dehtu a samozřejmě také roste spotřeba paliva.

Použité zdroje:

http://arnika.org/co-do-kamen-nepatri
https://www.mpo-efekt.cz/cz/ekis/i-ekis/35602
http://zendergroup.org/
http://www.zendergroup.org/docs/health_effects_burning_trash.pdf
http://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/kolik-snedi-cesi-dioxinu?add_disc=1

Autor: Olga Stuchlíková; Ekologický institut Veronica

Přečtěte si dále k tématu

Další dotazy z kategorie: Odpady, kompostování Ekologická poradna Veronica

Ekologická poradna
je tu pro Vás

Mám dotaz

Celkový počet odpovězených dotazů 432. Nenašli jste zde odpověď na Váš dotaz, přečtěte si ještě poradnové články z časopisu Veronica nebo nám položte nový dotaz.

 nebo
 Kč
Logo Darujme.cz
   

© ZO ČSOP Veronica – aktualizováno 21. 6. 2024