Otázky a odpovědi z Ekologické poradny

Ekologická poradna Veronica radíNa této stránce najdete otázky a odpovědi na nejrůznější ekologická témata. Pro snažší orientaci jsou otázky zařazeny do kategorií. Výběrem kategorie se můžete podívat na všechny dotazy, které do ní patří.

Vyberte kategorii

Hledejte podle klíčových slov

Dotaz: Škodliviny při spalování igelitových tašek

Kategorie: Škodliviny v životním prostředí

Dobrý den, o víkendu se mi dostala do rukou igelitová taška Intersparu, na které bylo napsáno, že je z polyethylenu a že při jejím spálení nevzniknou žádné látky, škodlivé životnímu prostředí. Dá se tomuto věřit? Polyethylen je přece PET materiál,který se třídí...
18. 4. 2007

Dobrý den, děkuji za zajímavý dotaz.

Nejprve bych ráda objasnila, ze polyethylen neni PET - jsou to dva různé plasty. Při dokonalém spalování polyethylenu opravdu nevznikaji škodlivé látky, takze v tomto ohledu slogan Intersparu nelže. Přesto polyethylenové sáčky celkově nejsou k životnímu prostředí neškodné. Životní prostředí zatíží jejich výroba. Navíc ne všechny pytlíky skončí ve spalovně, ale některé se dostanou například na skládky. K přírodě šetrnější není ani papírový pytlík, protože je energeticky náročný na výrobu a nelze ho v některých případech použít vícekrát (pokud se například umastí.) Nejvhodnější je používat tašky, které vydrží dlouho - to jsou zejména látkové. Slogan Intersparu tedy úplně nelže, ale na druhou stranu je zavádějící. Pokud chce takto podporovat rostoucí nákup svých tašek. Spotřeba totiž vždy znamená zátěž přírody.

Autor: Radka Jarušková
Ekologická poradna Veronica

Všechny dotazy v kategorii „Škodliviny v životním prostředí“

Celkový počet odpovězených dotazů 403. Nenašli jste zde Váš dotaz či vaše téma, přečtěte si ještě poradnové články z časopisu Veronica nebo se nás zeptejte.

© ZO ČSOP Veronica - všechna práva vyhrazena

Mapa stránek  |  Datum aktualizace: 11. 10. 2019  |  webmaster |  ochrana osobních údajů

Sledujte nás logo facebook  logo Youtube