Otázky a odpovědi z Ekologické poradny

Ekologická poradna Veronica radíNa této stránce najdete otázky a odpovědi na nejrůznější ekologická témata. Pro snažší orientaci jsou otázky zařazeny do kategorií. Výběrem kategorie se můžete podívat na všechny dotazy, které do ní patří.

Vyberte kategorii

Hledejte podle klíčových slov

Dotaz: Jak zastavit množení stromů na zahradě?

Kategorie: Zemědělství a zahrady

Koupili jsme zahradu, ale ta vypadá spíše jako prales. Minimálně 15 let tak nikdo nic nedělal a teď je to stromek na stromku. Jsou tam švestky, jasany, šípky Jsou od malinkých po asi 3 metrové. Postupně vše kácíme a čistíme. Ale potřebujeme radu jak zastavit další množení stromů, abychom tam mohli mít časem krásnou a udržovanou zahradu.

21. 7. 2016

Podle vašeho popisu soudím, že inklinujete spíše k přírodní zahradě, kterou si budete vytvářet sami menšími zásahy. To je ostatně směr, který naše ekologické poradenství podporuje. (Pokud byste chtěla zahradnicko-architektonické řešení, tak to je třeba se obrátit na nějakého architekta.)

Nejlépe bude, když si právě v této době projdete zahradu a stužkou si označíte všechny stromy, které na zahradě chcete mít a které jsou v místě, kde je chcete mít. Představte si ovšem, jak bude vypadat dnes metrový či dvoumetrový strom za deset  až patnáct let. Často i plané stromy vyrostlé ze semínka či pecky mohou dávat pěknou úrodu, tak bych nekácel úplně všechno. Někdy i neovocný strom (jasan, lípa) zahradu zkrášluje. Naopak, některé starší stromy můžete vykácet, pokud se vám v zahradě nehodí. Dřevo z vykácených stromů můžete štěpkovat (štěpkovač se dá i půjčit) nebo z nich vytvořit tzv. ptačník. Štěpku pak můžete s výhodou použít na mulčování kolem stromů, které ponecháte.

Náletové dřeviny

Náletové dřeviny

Pletený plot

…se dají použít např. na stavbu pleteného plotu (nebo kompostu, ptačníku či mulčování).

Stromy nejsou „plevele“ a není třeba nijak zvlášť se zabývat zábranou jejich dalšího množení. Množství stromů se na zahrádce vyskytuje pouze z toho důvodu, že trávník nebyl 15 let kosen. Pokud strom uříznete v úrovni země (aby šlo kosit) a budete trávník 1-2× ročně kosit, žádné další stromy se neobjeví. Menší stromy (do výšky 1 m) můžete na podzim dokonce i přesadit do přírody nebo nám je můžete donést do naší poradny, zájemce bychom o ně měli.

Pokud byste měla zájem přihlásit se do systému přírodních zahrad, tak se podívejte na naše stránky, kde najdete k tématu a způsobu přihlášení vyčerpávající informace.

Aktivita je podpořena v rámci projektu Environmentální poradenství aktivně, profesionálně a místně zakotveně. Podpořeno grantem z Islandu, Lichtenštejnska a Norska v rámci EHP fondů. www.fondnno.cz a www.eeagrants.cz
Logolink programu Fondu NNO

Autor: Mojmír Vlašín
Ekologický institut Veronica

Přečtěte si dále k tématu

Všechny dotazy v kategorii „Zemědělství a zahrady“

Celkový počet odpovězených dotazů 405. Nenašli jste zde Váš dotaz či vaše téma, přečtěte si ještě poradnové články z časopisu Veronica nebo se nás zeptejte.

© ZO ČSOP Veronica - všechna práva vyhrazena

Mapa stránek  |  Datum aktualizace: 25. 3. 2020  |  webmaster |  ochrana osobních údajů

Sledujte nás logo facebook  logo Youtube