Otázky a odpovědi z ekologické poradny
Ekologická poradna Veronica radí

Nachází se tu otázky a odpovědi na nej­různější ekolo­gická témata. Pro snažší orientaci jsou zařa­zeny do kategorií.

Vyberte kategorii

Výběr dle klíčových slov

Dotaz: Jak zastavit množení stromů na zahradě?

Kategorie: Zemědělství a zahrady

Koupili jsme zahradu, ale ta vypadá spíše jako prales. Minimálně 15 let tak nikdo nic nedělal a teď je to stromek na stromku. Jsou tam švestky, jasany, šípky Jsou od malinkých po asi 3 metrové. Postupně vše kácíme a čistíme. Ale potřebujeme radu jak zastavit další množení stromů, abychom tam mohli mít časem krásnou a udržovanou zahradu.

21. 7. 2016

Podle vašeho popisu soudím, že inklinujete spíše k přírodní zahradě, kterou si budete vytvářet sami menšími zásahy. To je ostatně směr, který naše ekologické poradenství podporuje. (Pokud byste chtěla zahradnicko-architektonické řešení, tak to je třeba se obrátit na nějakého architekta.)

Nejlépe bude, když si právě v této době projdete zahradu a stužkou si označíte všechny stromy, které na zahradě chcete mít a které jsou v místě, kde je chcete mít. Představte si ovšem, jak bude vypadat dnes metrový či dvoumetrový strom za deset  až patnáct let. Často i plané stromy vyrostlé ze semínka či pecky mohou dávat pěknou úrodu, tak bych nekácel úplně všechno. Někdy i neovocný strom (jasan, lípa) zahradu zkrášluje. Naopak, některé starší stromy můžete vykácet, pokud se vám v zahradě nehodí. Dřevo z vykácených stromů můžete štěpkovat (štěpkovač se dá i půjčit) nebo z nich vytvořit tzv. ptačník. Štěpku pak můžete s výhodou použít na mulčování kolem stromů, které ponecháte.

Náletové dřeviny

Náletové dřeviny

Pletený plot

…se dají použít např. na stavbu pleteného plotu (nebo kompostu, ptačníku či mulčování).

Stromy nejsou „plevele“ a není třeba nijak zvlášť se zabývat zábranou jejich dalšího množení. Množství stromů se na zahrádce vyskytuje pouze z toho důvodu, že trávník nebyl 15 let kosen. Pokud strom uříznete v úrovni země (aby šlo kosit) a budete trávník 1-2× ročně kosit, žádné další stromy se neobjeví. Menší stromy (do výšky 1 m) můžete na podzim dokonce i přesadit do přírody nebo nám je můžete donést do naší poradny, zájemce bychom o ně měli.

Pokud byste měla zájem přihlásit se do systému přírodních zahrad, tak se podívejte na naše stránky, kde najdete k tématu a způsobu přihlášení vyčerpávající informace.

Aktivita je podpořena v rámci projektu Environmentální poradenství aktivně, profesionálně a místně zakotveně. Podpořeno grantem z Islandu, Lichtenštejnska a Norska v rámci EHP fondů. www.fondnno.cz a www.eeagrants.cz
Logolink programu Fondu NNO

Autor: Mojmír Vlašín
Ekologický institut Veronica

Přečtěte si dále k tématu

Všechny dotazy v kategorii „Zemědělství a zahrady“

Celkový počet odpovězených dotazů 406. Nenašli jste zde Váš dotaz či vaše téma, přečtěte si ještě poradnové články z časopisu Veronica nebo se nás zeptejte.

© ZO ČSOP Veronica - všechna práva vyhrazena

Mapa stránek  |  Datum aktualizace: 1. 4. 2020  |  webmaster |  ochrana osobních údajů

Sledujte nás logo facebook  logo Youtube