Otázky a odpovědi z Ekologické poradny

Ekologická poradna Veronica radíNa této stránce najdete otázky a odpovědi na nejrůznější ekologická témata. Pro snažší orientaci jsou otázky zařazeny do kategorií. Výběrem kategorie se můžete podívat na všechny dotazy, které do ní patří.

Vyberte kategorii

Hledejte podle klíčových slov

Dotaz: Jak chránit stromky proti okusu?

Kategorie: Zemědělství a zahrady

Dobrý den. Vysadili jsme přes 100 lesních stromků (jedle, borovice, modříny) v místě kde bude jednou les. Listnaté stromy jsme zasadili ne jako sazenice ale jako desetitisíce semínek. Jedná se o relativně velké území (asi 1/3 hektaru) které není oplocené a není v našich silách ho oplotit. O listnaté stromy nemáme strach - ty převálcují zvěř svým počtem a poradí si. Ale máme problém s jehličnany - čekáme že nám je srnky okoušou, jak již nám dokázali minulou zimu. Otázka - čím lze těchto 100 jehličnanů ekologicky natřít proti okusu?

28. 11. 2012

Výsadba lesa je nepochybně velmi záslužná a ušlechtilá činnost. Chválíme také zvolené složení – smíšený les je zpravidla odolnější, než lesy jednodruhové. Při výsadbě je nicméně vždy nutné vycházet z místních klimatických podmínek a snažit se o co nejpřirozenější (přírodnímu stavu nejbližší) skladbu dřevin.

S okusem stromků se v zimě potýkají všichni lesní hospodáři. Na výběr je ze dvou způsobů ochrany: chemického a mechanického. Váš dotaz směřuje k chemické ochraně – čím stromky natřít. Tento způsob ochrany proti okusu je v hospodářských lesích nejčastější, je však nutné vzít v potaz, že všechny nátěry nebo postřiky mají jen krátkodobé účinky. Navíc se často jedná o chemické látky, které jsou přírodě cizí. Mohou ublížit zvířatům nebo napáchat škody při spláchnutí do vodních toků. Z repelentů a postřiků tak můžeme doporučit jen ty, které jsou vyrobené z přírodních látek. Často jde o prostředky, které imitují pach člověka nebo zvířat. Mohou se buď natírat přímo na stromky nebo aplikovat na kůly kolem celého pozemku. K dostání jsou například pod značkami Hukinol, Kornitol, Certosan nebo Wild-Schwein-Stopp. Stejnou službu jako speciální přípravky vám mohou poskytnout běžně dostupné parfémy, které zvířatům rovněž připomenou člověka. Srnkám nevoní ani lidské vlasy, žluklé tuky nebo trus. Je však třeba počítat s tím, že na sebenepříjemnější pach si zvířata po čase zvyknou. Proto doporučujeme vybrané preparáty střídat a chemickou ochranu kombinovat s mechanickou.

Tím nejjednodušším, ale stále účinným mechanickým opatřením je instalace strašáka a podobných "plašičů" zhotovených například z cédéček nebo jiných lesklých materiálů. Také na ně si zvířata časem zvyknout, na pár týdnů ale mohou stromky ochránit, zejména pokud v dané oblasti nejsou strašáci běžní. Další používanou formou mechanické ochrany je oplocení. Píšete, že není možné oplotit celý pozemek, nevím proto, zda totéž neplatí i pro oplocování jednotlivých stromků nebo jejich skupinek. Jde však pravděpodobně o nejefektivnější způsob, jak zabránit okusu. Na oplocení můžete použít drátěné pletivo, speciální prstence z umělé hmoty, ale i dřevěné laťky. Pamatujte na to, že oplocení jednotlivých stromů musí být dostatečně vysoké – v zimě může napadnout velká vrstva sněhu, díky níž zvířata dosáhnou o poznání výše. Zároveň musí kryt sahat až k zemi, v ideálním případě by pak měl být zapuštěn do hloubky 30 cm – to zejména kvůli zajícům, kteří se pod zábranami podhrabávají. Pokud jsou stromky malé, je nejlepší kolem nich zapíchat do země větve a nahoře je svázat do jakéhosi týpí. To stromek ochrání nejen před zvířaty, ale i před sněhem. Na jaře můžete větve odstranit, pokud k tomu ale nedojde, stromek si cestu najde sám. Tato metoda je osvědčená a pokud máte v lese k dispozici vhodné větve, neznamená kromě práce žádné další náklady.

Žádná ochrana proti okusu není stoprocentní, rozhodně proto vyzkoušejte kombinaci více způsobů.

Autor(ka): Lucie Sovová a Lucie Čáslavová

Přečtěte si dále k tématu

Všechny dotazy v kategorii „Zemědělství a zahrady“

Celkový počet odpovězených dotazů 405. Nenašli jste zde Váš dotaz či vaše téma, přečtěte si ještě poradnové články z časopisu Veronica nebo se nás zeptejte.

© ZO ČSOP Veronica - všechna práva vyhrazena

Mapa stránek  |  Datum aktualizace: 16. 1. 2020  |  webmaster |  ochrana osobních údajů

Sledujte nás logo facebook  logo Youtube