Otázky a odpovědi z Ekologické poradny

Ekologická poradna Veronica radíNa této stránce najdete otázky a odpovědi na nejrůznější ekologická témata. Pro snažší orientaci jsou otázky zařazeny do kategorií. Výběrem kategorie se můžete podívat na všechny dotazy, které do ní patří.

Vyberte kategorii

Hledejte podle klíčových slov

Dotaz: Jak naložit s padaným ovocem? Je ekologicky šetrný provoz drtičky větví?

Kategorie: Zemědělství a zahrady

Pěkný den,
snažím se hospodařit na zahradě podle přírody. Jak ale nejlépe naložit s velkými objemy padaného ovoce (jablek)? Pokud každý rok vykopu objemnou jámu, kam je ukládám, začne moje zahrádka postupně připomínat tankodrom:) Pokud je ponechám tlít nebo uložím do běžného kompostu, značně to zapáchá a kompost se rozkládá déle a to není sousedům zrovna příjemné. Tak - kam s nimi? Ještě bych připojil dotaz na drtičky větví - je jejich provoz ekologicky šetrný?
25. 9. 2007

Dobrý den !

Z Vašeho dotazu není zcela zřejmé, zda jde výhradně o jablka napadená moniliozou, která by neměla skončit na povrchu kompostu vzhledem k šíření této choroby. Pokud jde jen o padaná jablka (červivá, otlučená apod.,zkuste je nabídnout ke zkrmení někde v sousedství, třeba výměnou za hnůj apod...po vykrájení z nich můžete nasušit křížaly, moštovat je nebo naložit do sudu na přípravu kalvadosu, překvašením si z drcených jablek můžete připravit i víno nebo ocet, využitelný dobře např. jako čistící prostředek. Pokud jde o moniliózní jablka a je to letošní problém, volila bych více menších jam, případně kombinovala s dřevní štěpkou, pokud ji budete mít k dispozici a zamyslela se nad tím, zda stromy mají dostatečně vzdušné koruny. Některé ze zasypaných hromad bych osázela křenem. Vybrala bych si k tomu zvláště hromady poblíž hodně napadených stromů menšího vzrůstu, které leží na návětrné straně. Křen do vzduchu uvolňuje látky,které potlačují výskyt houbových chorob. V každém případě je něco špatně, ale to se těžko dá řešit po internetu. Možná máte v sadu příliš citlivé odrůdy a bylo by dobré je postupně nahradit některou z odolných krajových odrůd. Věřím, že na přírodní řešení problému přijdete sám, možná ho vyřeší letní řez a pomoc slunce, které si udělá v korunách pořádek.

Pokud jde o štěpkovač, je podle mého názoru ideální spojit se se sousedy, aby byl dobře využit. Je to výborná věc, ale měla by být vyrovnaná energie do přístroje vložená s jeho prospěšností. Pak by se dalo uvažovat o jeho ekologickém přínosu. Ale to jen na okraj, jako námět k zamyšlení.Samozřejmě je nevýhodou potřeba energie, výhodou zase možnost využití štěpky jako paliva pro speciální kotle nebo k mulčování.

Autor: Helena Vlašínová

Všechny dotazy v kategorii „Zemědělství a zahrady“

Celkový počet odpovězených dotazů 405. Nenašli jste zde Váš dotaz či vaše téma, přečtěte si ještě poradnové články z časopisu Veronica nebo se nás zeptejte.

© ZO ČSOP Veronica - všechna práva vyhrazena

Mapa stránek  |  Datum aktualizace: 16. 1. 2020  |  webmaster |  ochrana osobních údajů

Sledujte nás logo facebook  logo Youtube