Ochrana soukromí

Ekologický institut Veronica používá soubory cookies k zajištění funkčnosti webu a s Vaším souhlasem i k anonymnímu monitorování návštěvnosti našich webových stránek. Kliknutím na tlačítko „Souhlasím“ souhlasíte s využívaním cookies pro účely sledování návštěvnosti. Více informací o ochraně osobních údajů.

Logo Ekologický institut Veronica
Obrázek Ekologické poradny Obrázek časopisu Veronica Obrázek Centra Veronica Hostětín
Obrázek Ekologické poradny Obrázek časopisu Veronica Obrázek Centra Veronica Hostětín
CZ | EN

Jak naložit s padaným ovocem? Je ekologicky šetrný provoz drtičky větví?

25. 9. 2007
Pěkný den,
snažím se hospodařit na zahradě podle přírody. Jak ale nejlépe naložit s velkými objemy padaného ovoce (jablek)? Pokud každý rok vykopu objemnou jámu, kam je ukládám, začne moje zahrádka postupně připomínat tankodrom:) Pokud je ponechám tlít nebo uložím do běžného kompostu, značně to zapáchá a kompost se rozkládá déle a to není sousedům zrovna příjemné. Tak - kam s nimi? Ještě bych připojil dotaz na drtičky větví - je jejich provoz ekologicky šetrný?
Doporučení Ekologické poradny Veronica

Dobrý den !

Z Vašeho dotazu není zcela zřejmé, zda jde výhradně o jablka napadená moniliozou, která by neměla skončit na povrchu kompostu vzhledem k šíření této choroby. Pokud jde jen o padaná jablka (červivá, otlučená apod.,zkuste je nabídnout ke zkrmení někde v sousedství, třeba výměnou za hnůj apod...po vykrájení z nich můžete nasušit křížaly, moštovat je nebo naložit do sudu na přípravu kalvadosu, překvašením si z drcených jablek můžete připravit i víno nebo ocet, využitelný dobře např. jako čistící prostředek. Pokud jde o moniliózní jablka a je to letošní problém, volila bych více menších jam, případně kombinovala s dřevní štěpkou, pokud ji budete mít k dispozici a zamyslela se nad tím, zda stromy mají dostatečně vzdušné koruny. Některé ze zasypaných hromad bych osázela křenem. Vybrala bych si k tomu zvláště hromady poblíž hodně napadených stromů menšího vzrůstu, které leží na návětrné straně. Křen do vzduchu uvolňuje látky,které potlačují výskyt houbových chorob. V každém případě je něco špatně, ale to se těžko dá řešit po internetu. Možná máte v sadu příliš citlivé odrůdy a bylo by dobré je postupně nahradit některou z odolných krajových odrůd. Věřím, že na přírodní řešení problému přijdete sám, možná ho vyřeší letní řez a pomoc slunce, které si udělá v korunách pořádek.

Pokud jde o štěpkovač, je podle mého názoru ideální spojit se se sousedy, aby byl dobře využit. Je to výborná věc, ale měla by být vyrovnaná energie do přístroje vložená s jeho prospěšností. Pak by se dalo uvažovat o jeho ekologickém přínosu. Ale to jen na okraj, jako námět k zamyšlení.Samozřejmě je nevýhodou potřeba energie, výhodou zase možnost využití štěpky jako paliva pro speciální kotle nebo k mulčování.

Autor: Helena Vlašínová; Ekologická poradna Veronica

Další dotazy z kategorie: Zahrady a zemědělství Ekologická poradna Veronica

Ekologická poradna
je tu pro Vás

Mám dotaz

Celkový počet odpovězených dotazů 432. Nenašli jste zde odpověď na Váš dotaz, přečtěte si ještě poradnové články z časopisu Veronica nebo nám položte nový dotaz.

 nebo
 Kč
Logo Darujme.cz
   

© ZO ČSOP Veronica – aktualizováno 26. 9. 2024