Otázky a odpovědi z Ekologické poradny

Ekologická poradna Veronica radíNa této stránce najdete otázky a odpovědi na nejrůznější ekologická témata. Pro snažší orientaci jsou otázky zařazeny do kategorií. Výběrem kategorie se můžete podívat na všechny dotazy, které do ní patří.

Vyberte kategorii

Hledejte podle klíčových slov

Dotaz: Jak mýt okna ekologicky?

Kategorie: Domácí ekologie, nakupování

Prosím, existují nějaké ekologické mycí prostředky na okna? Nebo jak jinak mýt okna ekologicky?

12. 7. 2016

Podle naší zkušenosti na mytí oken není potřeba používat jakékoliv čistící prostředky či běžná leštidla.

Co budeme potřebovat?

Postačí Vám pouze kbelík s vodou (teplou či studenou podle ročního období), stěrka a dva hadříky (jeden mokrý a jeden suchý). Doporučujeme použít ideálně hadříky z mikrovlákna.

Přednost mikrovláknových utěrek, někdy nazývaných švédské, spočívá v dobrém odstraňování nečistot ulpívajících na všech hladkých a lesklých površích a v jejich dlouhé životnosti. Kromě vody na sebe umějí navázat i mastnoty. Testy potvrdily, že při běžném úklidu může být ušetřeno až 80 % čisticích prostředků. Při použití těchto utěrek už nepoužíváme žádnou chemii, žádné saponáty. Při používání utěrek je nicméně potřeba pracovat v ochranných rukavicích, neboť vzhledem ke svým čisticím schopnostem odírají ruce.

Utěrky existují v mnoha variacích, nejjemnější na okna či monitory. Správná utěrka má složení: 70 % polyester (PES) a 30 % polyamid (PAD); stačí si zapamatovat, že máme v drogerii hledat mikrovláknovou utěrku „70 na 30". Velká sací schopnost je docílena extrémně tenkými vlákny. Vlákno dlouhé 100 km váží méně než 1 g. Velmi důležité je pracovat s dokonale vyždímanou či jen mírně navlhčenou utěrkou, zcela mokrá již ztrácí svoji účinnost. Po použití utěrku vypereme v ruce mýdlem a dáme uschnout. Při velkém zašpinění - např. jednou za půl roku či za rok - vypereme utěrku v pračce. Vydrží až několik let.

Jak postupovat při mytí oken?

Nejprve umyjeme rám okolo okna na mokro a následně do sucha. Poté si namočíme jeden ze dvou hadříků, vyždímeme ho a setřeme s ním vnější sklo okna, které zpravidla bývá více špinavé. To proto, abychom při mytí vnitřního skla, které bývá čistější, viděli případné šmouhy, které by nebyly vidět, kdyby vnější sklo ještě nebylo umyté. Pokud na okně stále vidíte nečistoty, tuto akci zopakujte. Poté setřeme sklo stěrkou. Při tomto kroku si pod okno dáme suchý hadřík, aby nám voda netekla na zem či na parapet. Zbývající menší čmouhy lehce setřete suchým hadříkem. Jako poslední umyjeme spodní rám vnějšího okna. To samé zopakujeme u vnitřního skla. Pokud na okně pozorujete mastnotu či větší nečistoty můžete do vody přidat trošku octa.

Mytí oken stěrkou

 

Aktivita je podpořena v rámci projektu Environmentální poradenství aktivně, profesionálně a místně zakotveně. Podpořeno grantem z Islandu, Lichtenštejnska a Norska v rámci EHP fondů. www.fondnno.cz a www.eeagrants.cz
Logolink programu Fondu NNO

Autor: Michaela Vondrášková
Ekologický institut Veronica

Přečtěte si dále k tématu

Všechny dotazy v kategorii „Domácí ekologie, nakupování“

Celkový počet odpovězených dotazů 405. Nenašli jste zde Váš dotaz či vaše téma, přečtěte si ještě poradnové články z časopisu Veronica nebo se nás zeptejte.

© ZO ČSOP Veronica - všechna práva vyhrazena

Mapa stránek  |  Datum aktualizace: 24. 2. 2020  |  webmaster |  ochrana osobních údajů

Sledujte nás logo facebook  logo Youtube