Otázky a odpovědi z ekologické poradny
Ekologická poradna Veronica radí

Nachází se tu otázky a odpovědi na nej­různější ekolo­gická témata. Pro snažší orientaci jsou zařa­zeny do kategorií.

Vyberte kategorii

Výběr dle klíčových slov

Dotaz: Jak poznám ekologický čistič?

Kategorie: Praní, mytí, čištění

Podle které značky na čistícím (či mycím) prostředku poznám,jestli je ekologický nebo ne?

2. 4. 2012

Logo ekologicky šetrný výrobek Logo Evropské ekoznačky Nejen pro čistící prostředky, ale pro všechny výrobky a služby existuje jednotný systém certifikace garantující šetrný přístup k životnímu prostředí během celého životního cyklu výrobku. Jsou to české certifikace „Ekologicky šetrný výrobek“ (popř. „Ekologicky šetrná služba“ např. pro hotely či kancelářské provozy) a tzv. evropská „ekokytka“, což je certifikace platná po celé EU. Na tato tři loga i seznam výrobků a služeb s certifikací se můžete podívat na www.ekoznacka.cz. V kategorii „čistící, mycí a úklidové prostředky najdete (duben 2012) cca 15 různých prostředků.

Můžete se setkat i s jinými certifikacemi, které „zaručují ekologičnost“ výrobku. Problém spočívá v garantovi této certifikace. Zatímco u výše uvedených certifikací jím je Ministerstvo životního prostředí jakožto nezávislá třetí strana, u jiných certifikací to může být kdokoliv, což v drtivé většině případu bývá přímo výrobce nebo dceřiná společnost za tímto účelem založená. Důvěryhodnost takové certifikace je pak zjevně velice nízká, v podstatě jde o klamání zákazníka.

Vedle výrobků označených oficiální ekoznačkou však existují ty, kterým je třeba vždy dát přednost. Můžeme je označit za ekologicky bezpečné výrobky. K těmto prostředkům patří voda a kuchyňský ocet neboli 8% roztok kyseliny octové – vhodný např. na úklid toalet, umývadel či dlaždiček. A teplá voda spolu s mikrovláknovou utěrkou pak lze použít na ostatní běžný úklid, takže nepotřebujeme skoro žádný další prostředek, ať s ekoznačkou nebo bez ní. Více na www.veronica.cz/uklid.

Autor(ka): Jan Kyselý a Petr Ledvina

Přečtěte si dále k tématu

Všechny dotazy v kategorii „Praní, mytí, čištění“

Celkový počet odpovězených dotazů 406. Nenašli jste zde Váš dotaz či vaše téma, přečtěte si ještě poradnové články z časopisu Veronica nebo se nás zeptejte.

© ZO ČSOP Veronica - všechna práva vyhrazena

Mapa stránek  |  Datum aktualizace: 1. 4. 2020  |  webmaster |  ochrana osobních údajů

Sledujte nás logo facebook  logo Youtube