Ochrana soukromí

Ekologický institut Veronica používá soubory cookies k zajištění funkčnosti webu a s Vaším souhlasem i k anonymnímu monitorování návštěvnosti našich webových stránek. Kliknutím na tlačítko „Souhlasím“ souhlasíte s využívaním cookies pro účely sledování návštěvnosti. Více informací o ochraně osobních údajů.

Logo Ekologický institut Veronica
Obrázek Ekologické poradny Obrázek časopisu Veronica Obrázek Centra Veronica Hostětín
Obrázek Ekologické poradny Obrázek časopisu Veronica Obrázek Centra Veronica Hostětín
CZ | EN

Je polybutylene-tereftalát (PBT) nebezpečný?

4. 1. 2010

Mám dotaz k polybutylene-tereftalátu (PBT), jestli je nějakým způsobem nebezpečný? Jje v něm slovo "ftalát", ale to je i v PET. Jestli s výrobky z něj mohou přijít do styku děti nebo zda má nějaká rizika? Došly jsme k tomu s klientkou tak, že ji zajímalo, co se skrývá pod 7 v trojúhelníčku, který udává složení obalů, případně výrobků. A číslo 7 skrývá právě PBT "a všechny ostatní druhy umělých hmot". Bohužel jsem tento typ informací o PBT na internetu nenašla, tak mě napadlo, jestli něco o PBT náhodou nevíte.

Doporučení Ekologické poradny Veronica

Polybutylen terefhalat (PBT) je polymer, který vzniká reakci podobnou jako polyetylen tereftalát (PET), který se užívá zejména v elektrotechnice, a to vzhledem k dobrým izolačním vlastnostem a také snadném zpracování  (poměrně rychle  a dobře "tvrdne" po odliti do forem atd.)
Samotné ftaláty, které se užívají jako změkčovadlo u jiných plastů, se do PBT nepřidávají, nicméně plastový výrobek by podobně jako u PET patrně mohl obsahovat menší obsah nezreagované kyseliny ftalové, případně nelze vyloučit její uvolňování při degradaci PBT /např. teplem /taví se při teplotách o něco nižších než PER), UV zářením atd. U PET se o tom nyní vede poměrně zdravá vědecká diskuse.
Nenašel jsem údaje o tom, ze by bylo nějak použití PBT bylo nějak omezeno např. v hračkách. Patrně proto, že převládá použití v elektrotechnice a elektronice. Nicméně jsem taky našel speciální užití jaku lubrikant nebo zpomalovač hoření ....

Autor: Miroslav Šuta; Ekologická poradna Veronica

Přečtěte si dále k tématu

Další dotazy z kategorie: Škodliviny v životním prostředí Ekologická poradna Veronica

Ekologická poradna
je tu pro Vás

Mám dotaz

Celkový počet odpovězených dotazů 432. Nenašli jste zde odpověď na Váš dotaz, přečtěte si ještě poradnové články z časopisu Veronica nebo nám položte nový dotaz.

 nebo
 Kč
Logo Darujme.cz
   

© ZO ČSOP Veronica – aktualizováno 3. 6. 2024