Otázky a odpovědi z Ekologické poradny

Ekologická poradna Veronica radíNa této stránce najdete otázky a odpovědi na nejrůznější ekologická témata. Pro snažší orientaci jsou otázky zařazeny do kategorií. Výběrem kategorie se můžete podívat na všechny dotazy, které do ní patří.

Vyberte kategorii

Hledejte podle klíčových slov

Dotaz: Je polybutylene-tereftalát (PBT) nebezpečný?

Kategorie: Škodliviny v životním prostředí

Mám dotaz k polybutylene-tereftalátu (PBT), jestli je nějakým způsobem nebezpečný? Jje v něm slovo "ftalát", ale to je i v PET. Jestli s výrobky z něj mohou přijít do styku děti nebo zda má nějaká rizika? Došly jsme k tomu s klientkou tak, že ji zajímalo, co se skrývá pod 7 v trojúhelníčku, který udává složení obalů, případně výrobků. A číslo 7 skrývá právě PBT "a všechny ostatní druhy umělých hmot". Bohužel jsem tento typ informací o PBT na internetu nenašla, tak mě napadlo, jestli něco o PBT náhodou nevíte.

 
4. 1. 2010

Polybutylen terefhalat (PBT) je polymer, který vzniká reakci podobnou jako polyetylen tereftalát (PET), který se užívá zejména v elektrotechnice, a to vzhledem k dobrým izolačním vlastnostem a také snadném zpracování  (poměrně rychle  a dobře "tvrdne" po odliti do forem atd.)
Samotné ftaláty, které se užívají jako změkčovadlo u jiných plastů, se do PBT nepřidávají, nicméně plastový výrobek by podobně jako u PET patrně mohl obsahovat menší obsah nezreagované kyseliny ftalové, případně nelze vyloučit její uvolňování při degradaci PBT /např. teplem /taví se při teplotách o něco nižších než PER), UV zářením atd. U PET se o tom nyní vede poměrně zdravá vědecká diskuse.
Nenašel jsem údaje o tom, ze by bylo nějak použití PBT bylo nějak omezeno např. v hračkách. Patrně proto, že převládá použití v elektrotechnice a elektronice. Nicméně jsem taky našel speciální užití jaku lubrikant nebo zpomalovač hoření ....

 
Autor: Miroslav Šuta

Přečtěte si dále k tématu

Všechny dotazy v kategorii „Škodliviny v životním prostředí“

Celkový počet odpovězených dotazů 405. Nenašli jste zde Váš dotaz či vaše téma, přečtěte si ještě poradnové články z časopisu Veronica nebo se nás zeptejte.

© ZO ČSOP Veronica - všechna práva vyhrazena

Mapa stránek  |  Datum aktualizace: 24. 2. 2020  |  webmaster |  ochrana osobních údajů

Sledujte nás logo facebook  logo Youtube