Na této stránce najdete otázky a odpovědi na nejrůznější ekologická témata.
Pro snažší orientaci jsou otázky zařazeny do kategorií. Výběrem kategorie se můžete podívat na všechny
dotazy, které do ní patří.
Mám dotaz k polybutylene-tereftalátu (PBT), jestli je nějakým způsobem nebezpečný? Jje v něm slovo "ftalát", ale to je i v PET. Jestli s výrobky z něj mohou přijít do styku děti nebo zda má nějaká rizika? Došly jsme k tomu s klientkou tak, že ji zajímalo, co se skrývá pod 7 v trojúhelníčku, který udává složení obalů, případně výrobků. A číslo 7 skrývá právě PBT "a všechny ostatní druhy umělých hmot". Bohužel jsem tento typ informací o PBT na internetu nenašla, tak mě napadlo, jestli něco o PBT náhodou nevíte.
Polybutylen terefhalat (PBT) je polymer, který vzniká reakci podobnou jako polyetylen tereftalát (PET), který se užívá zejména v elektrotechnice, a to vzhledem k dobrým izolačním vlastnostem a také snadném zpracování (poměrně rychle a dobře "tvrdne" po odliti do forem atd.)
Samotné ftaláty, které se užívají jako změkčovadlo u jiných plastů, se do PBT nepřidávají, nicméně plastový výrobek by podobně jako u PET patrně mohl obsahovat menší obsah nezreagované kyseliny ftalové, případně nelze vyloučit její uvolňování při degradaci PBT /např. teplem /taví se při teplotách o něco nižších než PER), UV zářením atd. U PET se o tom nyní vede poměrně zdravá vědecká diskuse.
Nenašel jsem údaje o tom, ze by bylo nějak použití PBT bylo nějak omezeno např. v hračkách. Patrně proto, že převládá použití v elektrotechnice a elektronice. Nicméně jsem taky našel speciální užití jaku lubrikant nebo zpomalovač hoření ....
Celkový počet odpovězených dotazů 404. Nenašli jste zde Váš dotaz či vaše téma, přečtěte si ještě poradnové články z časopisu Veronica nebo se nás zeptejte.
© ZO ČSOP Veronica - všechna práva vyhrazena
Mapa stránek | Datum aktualizace: 2. 12. 2019 | webmaster | ochrana osobních údajů