Otázky a odpovědi z Ekologické poradny

Ekologická poradna Veronica radíNa této stránce najdete otázky a odpovědi na nejrůznější ekologická témata. Pro snažší orientaci jsou otázky zařazeny do kategorií. Výběrem kategorie se můžete podívat na všechny dotazy, které do ní patří.

Vyberte kategorii

Hledejte podle klíčových slov

Dotaz: Jak může pláštěnka z PVC ohrozit zdraví dítěte?

Kategorie: Škodliviny v životním prostředí

Koupila jsem dceři pláštěnku a až po rozbalení jsem zjistila, že pláštěnka je z PVC a byla vyrobena v Číně. Jak může pláštěnka obsahující ftaláty ohrozit zdraví dítěte? Dá se někde otestovat, zda neobsahuje ftaláty a jaká je případně cena takového testu?

26. 8. 2011

PVC je materiál, s nímž je spojená velká řada zdravotních i ekologických rizik a to jak při výrobě a používání, tak i při likvidci tohoto materiálu. Doporučujeme se mu proto co nejvíce vyhýbat. Zdraví nebezpečné jsou zejména některé druhy ftalátů (některé ftaláty byly již zakázány, ale výrobci je nahradili novými formami, které mohou být taktéž nebezpečné). Přitom riziko ftalátů pro dětský organismus je vyšší než pro dospělého člověka.

Doporučuji velmi k pročtení stránky české neziskové organizace Arnika, která se problematice PVC věnuje dlouhodobě - http://arnika.org/pvc-a-deti

Na těchto stránkách také naleznete seznam vybraných nebezpečných výrobků, u kterých byla analýza obsahu nebezpečných látek již provedena. Je zde i několik pláštěnek.

K vašemu dotazu připojuji také vyjádření Milana Havla a Kamila Repeše ze zmiňované Arniky, kteří se toxickým látkám věnují.

Milan Havel: "Osobně bych test nedoporučil, protože pokud je pláštěnka z PVC tak pravděpodobně problémové ftaláty obsahuje a test bude stát asi vic než pláštěnka. Čím více chemických látek tohoto tipu budou mít lidé kolem sebe, tím víc se jich pak muže objevit v těle. Používat přirozené materiály, na které jsme zvyklí, je tedy naše prevence. Vlastní výroba PVC a nakládání s ním bude mít patrně větší dopad na zdraví nez užití pláštěnky (nevím, zda ji mohou dávat děti do pusy, u vyrobku pro děti je třeba zvážit různé možnosti).

Kamil Repeš: "otestovat výrobky z PVC samozřejmě lze, ale osobně bych to nedoporučoval, protože testy jsou dosti drahé. Jeden náš klient z poradny si nechal otestovat PVC krytinu a test ho vyšel na více jak 4tis korun. Takové analýzy provádí například Zdravotní Ústav v Hradci Králové nebo ITC Zlín, ale jistě i další specializované laboratoře. Příště bych doporučil koupit pláštěnku z jiného materiálu, než je PVC. Jinak samotné nošení pláštěnky zřejmě žádná zdravotní rizika mít nebude, mnohem horší bude její výroba, jelikož samotná výroba předmětů z PVC značně zatěžuje životní prostředí. Ftaláty se mohou uvolňovat do lidského těla například žvýkáním nebo cucáním daného předmětu, takže zdravotní nebezpečnost se týká především menších dětí a PVC hraček nebo výrobků pro děti."

Autor: Monika Popelková

Přečtěte si dále k tématu

Všechny dotazy v kategorii „Škodliviny v životním prostředí“

Celkový počet odpovězených dotazů 403. Nenašli jste zde Váš dotaz či vaše téma, přečtěte si ještě poradnové články z časopisu Veronica nebo se nás zeptejte.

© ZO ČSOP Veronica - všechna práva vyhrazena

Mapa stránek  |  Datum aktualizace: 11. 10. 2019  |  webmaster |  ochrana osobních údajů

Sledujte nás logo facebook  logo Youtube