Ochrana soukromí

Ekologický institut Veronica používá soubory cookies k zajištění funkčnosti webu a s Vaším souhlasem i k anonymnímu monitorování návštěvnosti našich webových stránek. Kliknutím na tlačítko „Souhlasím“ souhlasíte s využívaním cookies pro účely sledování návštěvnosti. Více informací o ochraně osobních údajů.

Logo Ekologický institut Veronica
Obrázek Ekologické poradny Obrázek časopisu Veronica Obrázek Centra Veronica Hostětín
Obrázek Ekologické poradny Obrázek časopisu Veronica Obrázek Centra Veronica Hostětín
CZ | EN

Škodí voda na zalévání pocházející z azbestové střechy?

Revidováno: 7. 1. 2011 (původní text: 1. 3. 2007)
Chtěla bych si koupit chatu, na které je ještě původní eternitová (azbestová) krytina. Veškerá voda na zalévání zahrady pocházela z dešťové vody získávané přes okapy této střechy. Mám obavu, zda se nebezpečné látky nemohly tímto způsobem dostat do země.
Doporučení Ekologické poradny Veronica

Azbestová vlákna ve vodě či v půdě nepředstavují vážné zdravotní ohrožení ani v případě, kdy jsou s vodou požity či zkonzumovány se zeleninou. Negativní účinky azbestových vláken na trávicí trakt nebyly potvrzeny. Problematické a nebezpečné již je, když se vlákna dostanou do ovzduší. Pokud je například střešní krytina (dříve velmi oblíbený eternit) natolik poškozená, že se z ní vlákna uvolňují (ať už jsou odplaveny a následně po vyschnutí uvolněny do ovzduší, nebo do ovzduší putují přímo), jedná se o nebezpečnou situaci. Samotná zálivka vodou, ve které jsou obsažena azbestová vlákna, nebezpečná není.

Spíše bych se vyvarovala jakéhokoliv zásahu do krytiny (renovace, broušení, řezání ale i samotné odstraňování). Pro odstranění a manipulaci s krytinou obsahující azbest platí přísná pravidla a pro případ renovace střechy je důrazně doporučováno využít služeb odborné firmy. Je třeba si uvědomit, že zásahem ohrožujete hlavně vlastní zdraví a zdraví svých blízkých. 

Více informací naleznete v publikaci: Višinková, M., Povolná, V.: Azbest a paragrafy, Skládkování a paragrafy - Právní rádce obtěžovaného občana. 1. vydání. Tábor. Ekologický právní servis, občanské sdružení, 2006

Autor: Markéta Višinková; Ekologická poradna Veronica

Přečtěte si dále k tématu

Další dotazy z kategorie: Škodliviny v životním prostředí Ekologická poradna Veronica

Ekologická poradna
je tu pro Vás

Mám dotaz

Celkový počet odpovězených dotazů 432. Nenašli jste zde odpověď na Váš dotaz, přečtěte si ještě poradnové články z časopisu Veronica nebo nám položte nový dotaz.

 nebo
 Kč
Logo Darujme.cz
   

© ZO ČSOP Veronica – aktualizováno 3. 6. 2024