Otázky a odpovědi z ekologické poradny
Ekologická poradna Veronica radí

Nachází se tu otázky a odpovědi na nej­různější ekolo­gická témata. Pro snažší orientaci jsou zařa­zeny do kategorií.

Vyberte kategorii

Výběr dle klíčových slov

Dotaz: Škodí voda na zalévání pocházející z azbestové střechy?

Kategorie: Škodliviny v životním prostředí

Chtěla bych si koupit chatu, na které je ještě původní eternitová (azbestová) krytina. Veškerá voda na zalévání zahrady pocházela z dešťové vody získávané přes okapy této střechy. Mám obavu, zda se nebezpečné látky nemohly tímto způsobem dostat do země.
Odpověď revidována: 7. 1. 2011 (původní odpověď: 1. 3. 2007)

Azbestová vlákna ve vodě či v půdě nepředstavují vážné zdravotní ohrožení ani v případě, kdy jsou s vodou požity či zkonzumovány se zeleninou. Negativní účinky azbestových vláken na trávicí trakt nebyly potvrzeny. Problematické a nebezpečné již je, když se vlákna dostanou do ovzduší. Pokud je například střešní krytina (dříve velmi oblíbený eternit) natolik poškozená, že se z ní vlákna uvolňují (ať už jsou odplaveny a následně po vyschnutí uvolněny do ovzduší, nebo do ovzduší putují přímo), jedná se o nebezpečnou situaci. Samotná zálivka vodou, ve které jsou obsažena azbestová vlákna, nebezpečná není.

Spíše bych se vyvarovala jakéhokoliv zásahu do krytiny (renovace, broušení, řezání ale i samotné odstraňování). Pro odstranění a manipulaci s krytinou obsahující azbest platí přísná pravidla a pro případ renovace střechy je důrazně doporučováno využít služeb odborné firmy. Je třeba si uvědomit, že zásahem ohrožujete hlavně vlastní zdraví a zdraví svých blízkých. 

Více informací naleznete v publikaci: Višinková, M., Povolná, V.: Azbest a paragrafy, Skládkování a paragrafy - Právní rádce obtěžovaného občana. 1. vydání. Tábor. Ekologický právní servis, občanské sdružení, 2006

Autor(ka): Markéta Višinková

Přečtěte si dále k tématu

Všechny dotazy v kategorii „Škodliviny v životním prostředí“

Celkový počet odpovězených dotazů 406. Nenašli jste zde Váš dotaz či vaše téma, přečtěte si ještě poradnové články z časopisu Veronica nebo se nás zeptejte.

© ZO ČSOP Veronica - všechna práva vyhrazena

Mapa stránek  |  Datum aktualizace: 1. 4. 2020  |  webmaster |  ochrana osobních údajů

Sledujte nás logo facebook  logo Youtube