Otázky a odpovědi z Ekologické poradny

Ekologická poradna Veronica radíNa této stránce najdete otázky a odpovědi na nejrůznější ekologická témata. Pro snažší orientaci jsou otázky zařazeny do kategorií. Výběrem kategorie se můžete podívat na všechny dotazy, které do ní patří.

Vyberte kategorii

Hledejte podle klíčových slov

Dotaz: Škodí voda na zalévání pocházející z azbestové střechy?

Kategorie: Škodliviny v životním prostředí

Chtěla bych si koupit chatu, na které je ještě původní eternitová (azbestová) krytina. Veškerá voda na zalévání zahrady pocházela z dešťové vody získávané přes okapy této střechy. Mám obavu, zda se nebezpečné látky nemohly tímto způsobem dostat do země.
Odpověď revidována: 7. 1. 2011 (původní odpověď: 1. 3. 2007)

Azbestová vlákna ve vodě či v půdě nepředstavují vážné zdravotní ohrožení ani v případě, kdy jsou s vodou požity či zkonzumovány se zeleninou. Negativní účinky azbestových vláken na trávicí trakt nebyly potvrzeny. Problematické a nebezpečné již je, když se vlákna dostanou do ovzduší. Pokud je například střešní krytina (dříve velmi oblíbený eternit) natolik poškozená, že se z ní vlákna uvolňují (ať už jsou odplaveny a následně po vyschnutí uvolněny do ovzduší, nebo do ovzduší putují přímo), jedná se o nebezpečnou situaci. Samotná zálivka vodou, ve které jsou obsažena azbestová vlákna, nebezpečná není.

Spíše bych se vyvarovala jakéhokoliv zásahu do krytiny (renovace, broušení, řezání ale i samotné odstraňování). Pro odstranění a manipulaci s krytinou obsahující azbest platí přísná pravidla a pro případ renovace střechy je důrazně doporučováno využít služeb odborné firmy. Je třeba si uvědomit, že zásahem ohrožujete hlavně vlastní zdraví a zdraví svých blízkých. 

Více informací naleznete v publikaci: Višinková, M., Povolná, V.: Azbest a paragrafy, Skládkování a paragrafy - Právní rádce obtěžovaného občana. 1. vydání. Tábor. Ekologický právní servis, občanské sdružení, 2006

Autor(ka): Markéta Višinková

Přečtěte si dále k tématu

Všechny dotazy v kategorii „Škodliviny v životním prostředí“

Celkový počet odpovězených dotazů 405. Nenašli jste zde Váš dotaz či vaše téma, přečtěte si ještě poradnové články z časopisu Veronica nebo se nás zeptejte.

© ZO ČSOP Veronica - všechna práva vyhrazena

Mapa stránek  |  Datum aktualizace: 16. 1. 2020  |  webmaster |  ochrana osobních údajů

Sledujte nás logo facebook  logo Youtube