Ochrana soukromí

Ekologický institut Veronica používá soubory cookies k zajištění funkčnosti webu a s Vaším souhlasem i k anonymnímu monitorování návštěvnosti našich webových stránek. Kliknutím na tlačítko „Souhlasím“ souhlasíte s využívaním cookies pro účely sledování návštěvnosti. Více informací o ochraně osobních údajů.

Logo Ekologický institut Veronica
Obrázek Ekologické poradny Obrázek časopisu Veronica Obrázek Centra Veronica Hostětín
Obrázek Ekologické poradny Obrázek časopisu Veronica Obrázek Centra Veronica Hostětín
CZ | EN

Může prodejce odmítnout dát pečivo do přineseného obalu?

24. 3. 2014

Dobrý den,

zvykl jsem si nosit do obchodů plastové sáčky na opakované zabalení potraviny. Již několikrát mi však prodavačka v pekárně odmítla dát do přineseného sáčku pečivo s tím, že to není dostatečně hygienické. Mám se s ní hádat nebo existuje takový předpis, který nedovoluje prodejcům zabalit zboží do přineseného obalu?

 

Děkuji za odpověď.

Doporučení Ekologické poradny Veronica

Obrátili jsme se s dotazem na Státní zemědělskou a potravinářskou inspekci. Bylo nám odpovězeno následovně: „Dle platných právních předpisů je prodávající povinen výrobky prodávat v hygienicky nezávadných obalech  nebo je do takových obalů při prodeji zabalit. Při samoobslužném prodeji je povinen spotřebiteli poskytnout vhodný obalový materiál, který nebude nepříznivě ovlivňovat jakost a zdravotní nezávadnost potravin. Zároveň musí při prodeji zajistit takové podmínky, aby byly potraviny chráněny proti jakékoli kontaminaci. Je tedy jen na rozhodnutí prodávajícího, zda Vám dovolí používat vlastní obalový materiál s tím, že z jeho strany musí být vždy zaručena bezpečnost nabízených potravin.“

Zdá se tedy, že prodejce musí vhodné obaly poskytnout a zaručit bezpečné potraviny. V případě, že považuje přinesené obaly za nebezpečné, může odmítnout do nich zboží zabalit. Myslíme si dle vlastní zkušenosti, že vždy ale stojí za zkoušku se zeptat nebo zkusit prodejce přesvědčit s tím, že zboží v sáčcích jen přenášíme a je to na naší zodpovědnost.

Autor: Zdeňka Prokopová; Ekologický institut Veronica

Přečtěte si dále k tématu

Další dotazy z kategorie: Domácnost, nakupování Ekologická poradna Veronica

Ekologická poradna
je tu pro Vás

Mám dotaz

Celkový počet odpovězených dotazů 432. Nenašli jste zde odpověď na Váš dotaz, přečtěte si ještě poradnové články z časopisu Veronica nebo nám položte nový dotaz.

 nebo
 Kč
Logo Darujme.cz
   

© ZO ČSOP Veronica – aktualizováno 13. 5. 2024