Otázky a odpovědi z Ekologické poradny

Ekologická poradna Veronica radíNa této stránce najdete otázky a odpovědi na nejrůznější ekologická témata. Pro snažší orientaci jsou otázky zařazeny do kategorií. Výběrem kategorie se můžete podívat na všechny dotazy, které do ní patří.

Vyberte kategorii

Hledejte podle klíčových slov

Dotaz: Může prodejce odmítnout dát pečivo do přineseného obalu?

Kategorie: Domácí ekologie, nakupování

Dobrý den,

zvykl jsem si nosit do obchodů plastové sáčky na opakované zabalení potraviny. Již několikrát mi však prodavačka v pekárně odmítla dát do přineseného sáčku pečivo s tím, že to není dostatečně hygienické. Mám se s ní hádat nebo existuje takový předpis, který nedovoluje prodejcům zabalit zboží do přineseného obalu?

 

Děkuji za odpověď.

24. 3. 2014

Obrátili jsme se s dotazem na Státní zemědělskou a potravinářskou inspekci. Bylo nám odpovězeno následovně: „Dle platných právních předpisů je prodávající povinen výrobky prodávat v hygienicky nezávadných obalech  nebo je do takových obalů při prodeji zabalit. Při samoobslužném prodeji je povinen spotřebiteli poskytnout vhodný obalový materiál, který nebude nepříznivě ovlivňovat jakost a zdravotní nezávadnost potravin. Zároveň musí při prodeji zajistit takové podmínky, aby byly potraviny chráněny proti jakékoli kontaminaci. Je tedy jen na rozhodnutí prodávajícího, zda Vám dovolí používat vlastní obalový materiál s tím, že z jeho strany musí být vždy zaručena bezpečnost nabízených potravin.“

Zdá se tedy, že prodejce musí vhodné obaly poskytnout a zaručit bezpečné potraviny. V případě, že považuje přinesené obaly za nebezpečné, může odmítnout do nich zboží zabalit. Myslíme si dle vlastní zkušenosti, že vždy ale stojí za zkoušku se zeptat nebo zkusit prodejce přesvědčit s tím, že zboží v sáčcích jen přenášíme a je to na naší zodpovědnost.

Autor(ka): Zdeňka Prokopová
Ekologický institut Veronica

Přečtěte si dále k tématu

Všechny dotazy v kategorii „Domácí ekologie, nakupování“

Celkový počet odpovězených dotazů 405. Nenašli jste zde Váš dotaz či vaše téma, přečtěte si ještě poradnové články z časopisu Veronica nebo se nás zeptejte.

© ZO ČSOP Veronica - všechna práva vyhrazena

Mapa stránek  |  Datum aktualizace: 24. 2. 2020  |  webmaster |  ochrana osobních údajů

Sledujte nás logo facebook  logo Youtube