Otázky a odpovědi z ekologické poradny
Ekologická poradna Veronica radí

Nachází se tu otázky a odpovědi na nej­různější ekolo­gická témata. Pro snažší orientaci jsou zařa­zeny do kategorií.

Vyberte kategorii

Výběr dle klíčových slov

Dotaz: Může prodejce odmítnout dát pečivo do přineseného obalu?

Kategorie: Domácí ekologie, nakupování

Dobrý den,

zvykl jsem si nosit do obchodů plastové sáčky na opakované zabalení potraviny. Již několikrát mi však prodavačka v pekárně odmítla dát do přineseného sáčku pečivo s tím, že to není dostatečně hygienické. Mám se s ní hádat nebo existuje takový předpis, který nedovoluje prodejcům zabalit zboží do přineseného obalu?

 

Děkuji za odpověď.

24. 3. 2014

Obrátili jsme se s dotazem na Státní zemědělskou a potravinářskou inspekci. Bylo nám odpovězeno následovně: „Dle platných právních předpisů je prodávající povinen výrobky prodávat v hygienicky nezávadných obalech  nebo je do takových obalů při prodeji zabalit. Při samoobslužném prodeji je povinen spotřebiteli poskytnout vhodný obalový materiál, který nebude nepříznivě ovlivňovat jakost a zdravotní nezávadnost potravin. Zároveň musí při prodeji zajistit takové podmínky, aby byly potraviny chráněny proti jakékoli kontaminaci. Je tedy jen na rozhodnutí prodávajícího, zda Vám dovolí používat vlastní obalový materiál s tím, že z jeho strany musí být vždy zaručena bezpečnost nabízených potravin.“

Zdá se tedy, že prodejce musí vhodné obaly poskytnout a zaručit bezpečné potraviny. V případě, že považuje přinesené obaly za nebezpečné, může odmítnout do nich zboží zabalit. Myslíme si dle vlastní zkušenosti, že vždy ale stojí za zkoušku se zeptat nebo zkusit prodejce přesvědčit s tím, že zboží v sáčcích jen přenášíme a je to na naší zodpovědnost.

Autor(ka): Zdeňka Prokopová
Ekologický institut Veronica

Přečtěte si dále k tématu

Všechny dotazy v kategorii „Domácí ekologie, nakupování“

Celkový počet odpovězených dotazů 406. Nenašli jste zde Váš dotaz či vaše téma, přečtěte si ještě poradnové články z časopisu Veronica nebo se nás zeptejte.

© ZO ČSOP Veronica - všechna práva vyhrazena

Mapa stránek  |  Datum aktualizace: 1. 4. 2020  |  webmaster |  ochrana osobních údajů

Sledujte nás logo facebook  logo Youtube