Otázky a odpovědi z Ekologické poradny

Ekologická poradna Veronica radíNa této stránce najdete otázky a odpovědi na nejrůznější ekologická témata. Pro snažší orientaci jsou otázky zařazeny do kategorií. Výběrem kategorie se můžete podívat na všechny dotazy, které do ní patří.

Vyberte kategorii

Hledejte podle klíčových slov

Dotaz: Jaká je spotřeba ropy na výrobu PET láhve či igelitového sáčku?

Kategorie: Domácí ekologie, nakupování

Snažíme se celá rodina chovat co nejvíce ekologicky. Třídíme, vše co se dá. Proto by nás zajímalo, kolik ropy je potřeba na výrobu jedné PET láhve. A třeba klasického igelitového sáčku?  Je možné toto někde zjistit?

14. 4. 2011

Množství používaných plastových sáčků či PET lahví je v současnosti obrovské, proto je dobré vědět, co znamená jejích výroba a jejich likvidace (pokud předpokládáme, že se spálí ve spalovně či někde jinde).

Na výroba 1 kg polyethylenu (ať je to PET či tzv. LDPE neboli nízkohustotní polyetylen nebo HDPE - vysocehustotní polyetylen) se spotřebuje v přepočtu asi 2 kila ropy. Spálením 1 kg ropy, vznikne asi 3 kg CO2 (oxid uhličitý, hlavní skleníkový plyn). Tedy výroba kilogramu plastu znamená produkci asi 6 kg CO2.

Jedna PET láhev (1,5 l) váží cca 40 gramů (je jich 25 do kila). Výroba jedné lahve znamená ekvivalentní spotřebu 0,08 kg = 80 gramů ropy. A vyprodukuje se, pokud se spálí a ne např. recyklují cca 240 gramů CO2.

Jedna plastová taška  váží 15g - 60 g, dle velikosti a tloušťky. Vezmeme-li např. hodnotu 33 gramů, tak dostaneme spotřebu 66 gramů ropy na její výrobu a při hoření se uvolní cca 200 gramů CO2.
Spálení 5 plastových tašek znamená produkci jednoho kila CO2.

Menší mikrotenový, neboli vysocehustotní polyetylenový, sáček váží cca 1g. Na výrobu je potřeba 2 gramy ropy a při hoření se uvolní 6 gramů CO2. Pevnější sáček (např. je v něm zabalený chleba váží 4 gramy - výroba tak znamená spotřebu 8 gramů ropy a při spálení se uvolní 24 gramů CO2.

Všechny dotazy v kategorii „Domácí ekologie, nakupování“

Celkový počet odpovězených dotazů 405. Nenašli jste zde Váš dotaz či vaše téma, přečtěte si ještě poradnové články z časopisu Veronica nebo se nás zeptejte.

© ZO ČSOP Veronica - všechna práva vyhrazena

Mapa stránek  |  Datum aktualizace: 24. 2. 2020  |  webmaster |  ochrana osobních údajů

Sledujte nás logo facebook  logo Youtube