Ochrana soukromí

Ekologický institut Veronica používá soubory cookies k zajištění funkčnosti webu a s Vaším souhlasem i k anonymnímu monitorování návštěvnosti našich webových stránek. Kliknutím na tlačítko „Souhlasím“ souhlasíte s využívaním cookies pro účely sledování návštěvnosti. Více informací o ochraně osobních údajů.

Logo Ekologický institut Veronica
Obrázek Ekologické poradny Obrázek časopisu Veronica Obrázek Centra Veronica Hostětín
Obrázek Ekologické poradny Obrázek časopisu Veronica Obrázek Centra Veronica Hostětín
CZ | EN

Jaká je spotřeba ropy na výrobu PET láhve či igelitového sáčku?

14. 4. 2011

Snažíme se celá rodina chovat co nejvíce ekologicky. Třídíme, vše co se dá. Proto by nás zajímalo, kolik ropy je potřeba na výrobu jedné PET láhve. A třeba klasického igelitového sáčku?  Je možné toto někde zjistit?

Doporučení Ekologické poradny Veronica

Množství používaných plastových sáčků či PET lahví je v současnosti obrovské, proto je dobré vědět, co znamená jejích výroba a jejich likvidace (pokud předpokládáme, že se spálí ve spalovně či někde jinde).

Na výroba 1 kg polyethylenu (ať je to PET či tzv. LDPE neboli nízkohustotní polyetylen nebo HDPE - vysocehustotní polyetylen) se spotřebuje v přepočtu asi 2 kila ropy. Spálením 1 kg ropy, vznikne asi 3 kg CO2 (oxid uhličitý, hlavní skleníkový plyn). Tedy výroba kilogramu plastu znamená produkci asi 6 kg CO2.

Jedna PET láhev (1,5 l) váží cca 40 gramů (je jich 25 do kila). Výroba jedné lahve znamená ekvivalentní spotřebu 0,08 kg = 80 gramů ropy. A vyprodukuje se, pokud se spálí a ne např. recyklují cca 240 gramů CO2.

Jedna plastová taška  váží 15g - 60 g, dle velikosti a tloušťky. Vezmeme-li např. hodnotu 33 gramů, tak dostaneme spotřebu 66 gramů ropy na její výrobu a při hoření se uvolní cca 200 gramů CO2.
Spálení 5 plastových tašek znamená produkci jednoho kila CO2.

Menší mikrotenový, neboli vysocehustotní polyetylenový, sáček váží cca 1g. Na výrobu je potřeba 2 gramy ropy a při hoření se uvolní 6 gramů CO2. Pevnější sáček (např. je v něm zabalený chleba váží 4 gramy - výroba tak znamená spotřebu 8 gramů ropy a při spálení se uvolní 24 gramů CO2.

Autor: Petr Ledvina; Ekologická poradna Veronica

Další dotazy z kategorie: Domácnost, nakupování Ekologická poradna Veronica

Ekologická poradna
je tu pro Vás

Mám dotaz

Celkový počet odpovězených dotazů 432. Nenašli jste zde odpověď na Váš dotaz, přečtěte si ještě poradnové články z časopisu Veronica nebo nám položte nový dotaz.

 nebo
 Kč
Logo Darujme.cz
   

© ZO ČSOP Veronica – aktualizováno 3. 6. 2024