Otázky a odpovědi z Ekologické poradny

Ekologická poradna Veronica radíNa této stránce najdete otázky a odpovědi na nejrůznější ekologická témata. Pro snažší orientaci jsou otázky zařazeny do kategorií. Výběrem kategorie se můžete podívat na všechny dotazy, které do ní patří.

Vyberte kategorii

Hledejte podle klíčových slov

Dotaz: Co s nalezeným obojživelníkem v zimě?

Kategorie: Živočichové

Co s nalezeným obojživelníkem v zimě? Ve sklepě se nám usídlil skokan hnědý,jak mu pomoci?

 
3. 1. 2014

Žáby, ale také ještěrky a hadi, na podzim vyhledávají úkryty, třeba skuliny pod kameny, nebo také vlezou do nějakého sklepa. Potřebují se prostě dostat někam, kde nezmrznou. Tam se pak během několika desítek minut dokážou zazimovat (hibernovat) tj uvést do klidu a až naprosté strnulosti. Klasickým místem pro zimování např. ropuchy obecné jsou různé podzemní prostory, sklepy, šachty, jeskyně a podobné útvary. Tam kde je v těchto lokalitách voda, zůstávají žáby částečně aktivní přes celou zimu. Pokud existuje z (takto žábou vybraného) zimoviště cesta ven, tak není třeba dělat vůbec nic, jen tyto spolu-obyvatele po dobu zimy tolerovat.

Pokud je sklep (či jiná prostora) pro obojživelníky pastí, ze které se nemohou dostat, tedy je třeba přistoupit k umělému zimování. Jedince je třeba umístit do velké nádoby, do většího plastového boxu (s dírkami ve stropu), vyplněného vlhkým substrátem s dřevěnou štěpkou, mechem a zbytky stromové kůry. Je dobré tam dát několik placatých kamenů různě přes sebe, aby si měla žába kam zalézt. Je také dobré navlhčit dno, aby byl substrát vlhký, ale ne promočený. Nádoby musí být umístěny tam, kde se teplota při mrazivých dnech pohybuje jen lehce pod nulou. Nejlépe ovšem do tmavého sklepa s teplotou 4-8 ºC. Zhruba jednou za čtrnáct dní kontrolovat jestli je substrát stále vlhký, žáby nerušit, nepokoušet se je krmit. Až bude příhodné počasí, nejlépe počátkem března, všechny jedince opět vypustíte do přírody.

 
Autor: Mojmír Vlašín
Ekologický institut Veronica

Přečtěte si dále k tématu

Všechny dotazy v kategorii „Živočichové“

Celkový počet odpovězených dotazů 405. Nenašli jste zde Váš dotaz či vaše téma, přečtěte si ještě poradnové články z časopisu Veronica nebo se nás zeptejte.

© ZO ČSOP Veronica - všechna práva vyhrazena

Mapa stránek  |  Datum aktualizace: 25. 3. 2020  |  webmaster |  ochrana osobních údajů

Sledujte nás logo facebook  logo Youtube