Otázky a odpovědi z Ekologické poradny

Ekologická poradna Veronica radíNa této stránce najdete otázky a odpovědi na nejrůznější ekologická témata. Pro snažší orientaci jsou otázky zařazeny do kategorií. Výběrem kategorie se můžete podívat na všechny dotazy, které do ní patří.

Vyberte kategorii

Hledejte podle klíčových slov

Dotaz: Co s ježkem na podzim?

Kategorie: Živočichové

Na zahradě jsme našli ježka. Vypadal promrzle. Rádi bychom se o něj postarali, ale nevíme jak. Můžete nám poradit?

Odpověď revidována: 5. 9. 2011 (původní odpověď: 18. 10. 2005)

Ježek potřebuje mít pro úspěšné přezimování učitou hmotnost - 600-700 g. Najdete-li tedy na podzim ježka s podezřením na nízkou hmotnost, je dobré ho zvážit. Následující přehled ukazuje, kdy má ježek dostatečnou hmotnost pro přezimování:

  • září a 1. pol. října - 200g a více
  • 2. pol. října 400g a více
  • listopad - 600g a více

Záleží však také na počasí a místních podmínkách, je-li chladněji a deštivo, ježci obecně váží méně.

Pokud najdete ježka, který má odpovídající hmotnost, TAK HO PROSÍM NECHTE BÝT! Ježek v tomto případě Vaši pomoc nepotřebuje. Ba naopak, svým dobře míněným zásahem mu můžete ublížit. Pokud má ježek menší hmotnost, než je uvedeno, je dobré se o něho postarat. Jak na to, vám poradí brožurka Péče o ježka, dostupná ke stažení nebo tištěná v naší ekologické poradně v Brně.

Pokud ježek váží málo a vy si s ním nevíte rady, popř. je zraněný, můžete využít služeb Národní sítě záchranných stanic pro handicapované živočichy, které jsou pod patronací Českého svazu ochránců přírody (ČSOP) a mají za cíl pomoci různým způsobem handicapovaným živočichům. Kde se nachází která stanice, najdete na www.zvirevnouzi.cz.

Autor: Veronika Frélichová

Přečtěte si dále k tématu

Všechny dotazy v kategorii „Živočichové“

Celkový počet odpovězených dotazů 405. Nenašli jste zde Váš dotaz či vaše téma, přečtěte si ještě poradnové články z časopisu Veronica nebo se nás zeptejte.

© ZO ČSOP Veronica - všechna práva vyhrazena

Mapa stránek  |  Datum aktualizace: 25. 3. 2020  |  webmaster |  ochrana osobních údajů

Sledujte nás logo facebook  logo Youtube