Otázky a odpovědi z Ekologické poradny

Ekologická poradna Veronica radíNa této stránce najdete otázky a odpovědi na nejrůznější ekologická témata. Pro snažší orientaci jsou otázky zařazeny do kategorií. Výběrem kategorie se můžete podívat na všechny dotazy, které do ní patří.

Vyberte kategorii

Hledejte podle klíčových slov

Dotaz: Jakým typem potravy je možné v zimě přikrmovat ptáky?

Kategorie: Živočichové

Dobrý den,chtěla bych se zeptat ohledně přikrmování ptactva lojovými koulemi. Chtěla jsem si je udělat doma sama, ale ve všech zdrojích píšou, že mají být z loje. Problém je, že at zajdu do jakéhokoli řeznictví či masny a chci lůj, tak ho nikde nemají, že ho prý vůbec nedostávají a ještě na mě koukají, jako bych spadla z Marsu, že chci shánět v masně luj. Tak by mě zajímalo, jelikož jsem nedávno kdesi četla, že se směs semínek dá zalít i rostlinným tukem, jestli je to pravda, jestli to tudíž jde udělat třeba z Hery nebo z Aslanu, co ho prodávají ve Zdravé výživě, nebo jestli rostlinný tuk může ptákům uškodit.

Děkuji

Odpověď revidována: 27. 1. 2009 (původní odpověď: 3. 11. 2008)

Dobrý den!
Ptáky lze přikrmovat i koulemi ze sádla. Problém, proč se stále přepisuje z příručky do příručky lůj je, že lůj byl a je levnější a hlavně je nesolený. Sádlo občas bývá nasolené. Je tedy třeba se ujistit, že jde o sádlo nesolené. Ani rostlinný tuk nemůže ptákům uškodit. Problém je, že když je nad nulou může se rozpouštět. Ostatně to vůbec není třeba. Semínka lze nasypat přímo do krmítka - bez tuku. Koule se semínky se dělaly ovšem proto, aby se upřednostnily sýkory a zabránilo se vrabcům a zvonkům na ně chodit, V dnešní době, kdy je vrabců a dalších drobných ptáků méně je to vlastně jedno.

Sůl je ve větším množství jed, pro ptáky velikosti čížka je smrtelná dávka jedno zrnko soli, kterou se posypávají rohlíky. Dále se na krmítka i vodním ptákům nemělo dávat nic kořeněného, odpadky z kuchyně apod. To ale tak úplně neplatí pro  havrany - mají velmi rádi odřezky masa a šlachy, i když byly třeba vařené v solené vodě. Jsou přece jen větší a trošku soli snesou. Stejně tak kachny a labutě - těm se navíc sůl ve vodě rozpustí a zředí. 

Koho čím krmit:
drobní pěvci (krmítko): slunečnice, mák, ovesné vločky, kukuřice, směsi pro ptáky, lesknice, proso, jakákoli jiná semena, strouhanka - ptáci si sami vyberou, co jim chutná.

kosi, kvíčaly, brkoslavi: jablka napichovaná na větvičky stromu nebo přímo na zemi, brambory vařené v nesolené vodě

havrani:  lze krmit některými odpadky z kuchyně, zejména odřezky z masa (syrovými i vařenými). Havrani jsou všežravci, takže  je lze krmit téměř čímkoli (jablka, tvrdý chleba...)

O krmení ptáků v zimně si můžete přečíst i na stránkách české ornitologické společnosti: http://www.birdlife.cz/index.php?ID=42

Autor: Mojmír Vlašín
Ekologická poradna Veronica

Všechny dotazy v kategorii „Živočichové“

Celkový počet odpovězených dotazů 405. Nenašli jste zde Váš dotaz či vaše téma, přečtěte si ještě poradnové články z časopisu Veronica nebo se nás zeptejte.

© ZO ČSOP Veronica - všechna práva vyhrazena

Mapa stránek  |  Datum aktualizace: 25. 3. 2020  |  webmaster |  ochrana osobních údajů

Sledujte nás logo facebook  logo Youtube