Otázky a odpovědi z Ekologické poradny

Ekologická poradna Veronica radíNa této stránce najdete otázky a odpovědi na nejrůznější ekologická témata. Pro snažší orientaci jsou otázky zařazeny do kategorií. Výběrem kategorie se můžete podívat na všechny dotazy, které do ní patří.

Vyberte kategorii

Hledejte podle klíčových slov

Dotaz: Jak se zbavit starého pařezu, když vykopání není možné?

Kategorie: Rostliny

Chtěl bych se zeptat, zda nevíte, jak se zbavit pařezu lípy srdčité. Vykopání,ani vyfrézování není možno provést. Neexistuje nějaký postup na to, aby kořen rychle shnil?
9. 3. 2011
Jedna z efektivních možností, zvláště, pokud je pařez na pozemku, který opakovaně využíváte, je zaočkování např. hlívou ústřičnou. Očkujeme do vyvrtaných otvorů nebo na řeznou plochu, kterou přikryjeme slabším odřezkem dřeva. Celý pařez je pak možné zasypat hoblinami a udržovat v teple a vlhku třeba překrytím pytlem z umělé hmoty. Trvá to pak několik měsíců, než hlíva do dřeva proroste, Po cca třech měsících je možné pytel sundat, ale pokud pařez není ve stínu, je dobré ho ještě chránit, třeba zakrýt větvemi, případně jednoduchým přístřeškem, zvláště, je-li to někde v parku a záleží na estetice. V závětří také pařez tolik nevyschne, jinak ho musíte zavlažovat, abyste ho udržel vlhký. Na pařezu se objeví bílá hniloba, která postupně povede k rozložení dřeva. Pokud je v okolí sečená louka, můžete pařez zasypaný hoblinami obložit většími kameny a tak získat výborný úkryt proslepýše a ještěrky. Na vrchol je v tom případě možné nasypat zeminu a zasít třeba mateřídoušku. To také rozložení pařezu urychlí. Pokud se Vám nápad s houbami zalíbil a nechcete čekat až do podzimu, můžete pařez využít i k pěstování jiných hub, například hlívy plicní (Pleurotus pulmonarius), která plodí už v létě, nebo penízovky sametonohé (Flammulina velutipes) apod., sadba hlívy ústřičné je však relativně nejlépe dostupná.
Autor: Helena Vlašínová
Ekologický institut Veronica

Přečtěte si dále k tématu

Všechny dotazy v kategorii „Rostliny“

Celkový počet odpovězených dotazů 403. Nenašli jste zde Váš dotaz či vaše téma, přečtěte si ještě poradnové články z časopisu Veronica nebo se nás zeptejte.

© ZO ČSOP Veronica - všechna práva vyhrazena

Mapa stránek  |  Datum aktualizace: 19. 11. 2019  |  webmaster |  ochrana osobních údajů

Sledujte nás logo facebook  logo Youtube