Ochrana soukromí

Ekologický institut Veronica používá soubory cookies k zajištění funkčnosti webu a s Vaším souhlasem i k anonymnímu monitorování návštěvnosti našich webových stránek. Kliknutím na tlačítko „Souhlasím“ souhlasíte s využívaním cookies pro účely sledování návštěvnosti. Více informací o ochraně osobních údajů.

Logo Ekologický institut Veronica
Obrázek Ekologické poradny Obrázek časopisu Veronica Obrázek Centra Veronica Hostětín
Obrázek Ekologické poradny Obrázek časopisu Veronica Obrázek Centra Veronica Hostětín
CZ | EN

Jak zlikvidovat nežádoucí akát na zahradě?

Revidováno: 7. 1. 2011 (původní text: 23. 1. 2009)
Dobry den,
obracím se na Vás s dotazem ohledně likvidace akátu. Máme na okraji zahrady několik stromů akátu, které se však začaly nekontrolovaně rozrůstat po zbytku zahrady. Můžete mi poradit, jak se akátu zbavit?

Doporučení Ekologické poradny Veronica

Trnovník akát (Robinia pseudoacacia) je velmi houževnatá invazní rostlina čeledi bobovitých. Původem je ze Severní Ameriky. Její vysazování či údržba je vhodná pouze tam, kde nemá možnost šířit se nekontrolovaně do okolí. V českých podmínkách jde o invazní druh. Do Evropy se dostal již v roce 1601 (na území dnešní ČR je zmiňován poprvé v r. 1710). Koncem devatenáctého století se začal hojně vysazovat pro zakrytí skalnatých ploch, odkud rychle vytlačil původní vegetaci. Ve volné krajině je akát problematickou rostlinou, která se rychle šíří i na těžko přístupná stanoviště. Vznikají tak souvislé porosty, které mají negativní vliv na původní vegetaci. Akát je znám svými alelopatickými účinky - chemicky mění vlastnosti půdního prostředí, a proto původní vegetace během několika let z akátových porostů mizí. A to nejen proto, že akát půdu eutrofizuje (zvyšuje podíl dusíku v ní), ale také omezuje klíčení a růst dalších rostlin. Proto obnova původního porostu na místech akátin trvá desítky let. V  zásadě proto připadá v úvahu pouze výsadba této dřeviny do městských alejí omezených malou plochou volné půdy. Na takovýchto místech se jedná o vitální, dlouhodobě přežívající druh, a jeho hodnota v silně znečistěných lokalitách je vysoká.

Zabránit růstu akátu lze velmi obtížně. Pod zemí ukrývá tento strom mohutný kořenový systém, ze kterého je schopen se po pokácení hlavního kmene kdekoliv ve vzdálenosti až desítek metrů znovu objevit. Z pokáceného pařezu i okolního porostu je potřeba hned odsekávat výmladky, které se v okolí objevují. Bez použití chemických přípravků je jeho likvidace zdlouhavá. Jistou možností je skácet stromy na pařez o výšce 1 m. Případné výmladky se objeví hlavně na kmeni (nikoliv všude okolo), takže jejich pravidelná likvidace a snaha o vysílení stromu je efektivnější než u běžně pokáceného stromu. Účinnější, než stromy pokácet, je stromy tzv. kroužkovat (sloupat kroužek lýka v dolní části kmene - také asi 1m nad zemí - a přerušit tak  tok mízy do kořenů). Stojící strom se postupně vysílí a uschne. Toto je možné kombinovat i s naočkováním hlívou ústřičnou. Přesto, že akát je kromě listu celý jedovatý, vypěstované plodnice hlívy jsou jedlé. I když odstranění akátu mechanickými a biologickými prostředky je zdlouhavé, chemickému ošetření se však v přírodní zahradě raději vyhneme.

Autor: Mojmír Vlašín; Ekologická poradna Veronica

Přečtěte si dále k tématu

Další dotazy z kategorie: Rostliny, zeleň Ekologická poradna Veronica

Ekologická poradna
je tu pro Vás

Mám dotaz

Celkový počet odpovězených dotazů 432. Nenašli jste zde odpověď na Váš dotaz, přečtěte si ještě poradnové články z časopisu Veronica nebo nám položte nový dotaz.

 nebo
 Kč
Logo Darujme.cz
   

© ZO ČSOP Veronica – aktualizováno 18. 3. 2024