Otázky a odpovědi z Ekologické poradny

Ekologická poradna Veronica radíNa této stránce najdete otázky a odpovědi na nejrůznější ekologická témata. Pro snažší orientaci jsou otázky zařazeny do kategorií. Výběrem kategorie se můžete podívat na všechny dotazy, které do ní patří.

Vyberte kategorii

Hledejte podle klíčových slov

Dotaz: Jak zlikvidovat nežádoucí akát na zahradě?

Kategorie: Rostliny

Dobry den,
obracím se na Vás s dotazem ohledně likvidace akátu. Máme na okraji zahrady několik stromů akátu, které se však začaly nekontrolovaně rozrůstat po zbytku zahrady. Můžete mi poradit, jak se akátu zbavit?

Odpověď revidována: 7. 1. 2011 (původní odpověď: 23. 1. 2009)

Trnovník akát (Robinia pseudoacacia) je velmi houževnatá invazní rostlina čeledi bobovitých. Původem je ze Severní Ameriky. Její vysazování či údržba je vhodná pouze tam, kde nemá možnost šířit se nekontrolovaně do okolí. V českých podmínkách jde o invazní druh. Do Evropy se dostal již v roce 1601 (na území dnešní ČR je zmiňován poprvé v r. 1710). Koncem devatenáctého století se začal hojně vysazovat pro zakrytí skalnatých ploch, odkud rychle vytlačil původní vegetaci. Ve volné krajině je akát problematickou rostlinou, která se rychle šíří i na těžko přístupná stanoviště. Vznikají tak souvislé porosty, které mají negativní vliv na původní vegetaci. Akát je znám svými alelopatickými účinky - chemicky mění vlastnosti půdního prostředí, a proto původní vegetace během několika let z akátových porostů mizí. A to nejen proto, že akát půdu eutrofizuje (zvyšuje podíl dusíku v ní), ale také omezuje klíčení a růst dalších rostlin. Proto obnova původního porostu na místech akátin trvá desítky let. V  zásadě proto připadá v úvahu pouze výsadba této dřeviny do městských alejí omezených malou plochou volné půdy. Na takovýchto místech se jedná o vitální, dlouhodobě přežívající druh, a jeho hodnota v silně znečistěných lokalitách je vysoká.

Zabránit růstu akátu lze velmi obtížně. Pod zemí ukrývá tento strom mohutný kořenový systém, ze kterého je schopen se po pokácení hlavního kmene kdekoliv ve vzdálenosti až desítek metrů znovu objevit. Z pokáceného pařezu i okolního porostu je potřeba hned odsekávat výmladky, které se v okolí objevují. Bez použití chemických přípravků je jeho likvidace zdlouhavá. Jistou možností je skácet stromy na pařez o výšce 1 m. Případné výmladky se objeví hlavně na kmeni (nikoliv všude okolo), takže jejich pravidelná likvidace a snaha o vysílení stromu je efektivnější než u běžně pokáceného stromu. Účinnější, než stromy pokácet, je stromy tzv. kroužkovat (sloupat kroužek lýka v dolní části kmene - také asi 1m nad zemí - a přerušit tak  tok mízy do kořenů). Stojící strom se postupně vysílí a uschne. Toto je možné kombinovat i s naočkováním hlívou ústřičnou. Přesto, že akát je kromě listu celý jedovatý, vypěstované plodnice hlívy jsou jedlé. I když odstranění akátu mechanickými a biologickými prostředky je zdlouhavé, chemickému ošetření se však v přírodní zahradě raději vyhneme.

Autor(ka): Mojmír Vlašín

Přečtěte si dále k tématu

Všechny dotazy v kategorii „Rostliny“

Celkový počet odpovězených dotazů 405. Nenašli jste zde Váš dotaz či vaše téma, přečtěte si ještě poradnové články z časopisu Veronica nebo se nás zeptejte.

© ZO ČSOP Veronica - všechna práva vyhrazena

Mapa stránek  |  Datum aktualizace: 17. 2. 2020  |  webmaster |  ochrana osobních údajů

Sledujte nás logo facebook  logo Youtube