Ochrana soukromí

Ekologický institut Veronica používá soubory cookies k zajištění funkčnosti webu a s Vaším souhlasem i k anonymnímu monitorování návštěvnosti našich webových stránek. Kliknutím na tlačítko „Souhlasím“ souhlasíte s využívaním cookies pro účely sledování návštěvnosti. Více informací o ochraně osobních údajů.

Logo Ekologický institut Veronica
Obrázek Ekologické poradny Obrázek časopisu Veronica Obrázek Centra Veronica Hostětín
Obrázek Ekologické poradny Obrázek časopisu Veronica Obrázek Centra Veronica Hostětín
CZ | EN

Rosení skel vnějších křídel

15. 12. 2009
Asi před 10 lety jsme pořídili do kastlových oken dvojité sklo s  hliníkovým páskem uprostřed. Bohužel nám sklenář řekl, že to patří do vnitřního okna. V zimě se nám hodně rosí vnější okno. Dá se to nějak napravit? Bohužel jsme už důchodci, tak větší investici bychom si nemohli dovolit
Doporučení Ekologické poradny Veronica

Napravit se to dá asi poměrně snadno. Je jen potřebné docílit toho, aby ta vnitřní křídla s dvojskly dokonale těsnila. Levné a rychlé je koupit si samolepicí úzkou pásku z pěnového polyetylénu určenou právě pro těsnění dveří a oken. V Brně ji kupujeme u Cupáka, v sortimentu mají bílou, hnědou a tmavě šedou. Má šířku 8 mm a tloušťku tři milimetry. Stlačí se až na desetinu milimetru; je-li někde škvíra tenčí, což lze ověřit tak, že se odtud nedá vytáhnout papír, když okno zavřeme, tak se tam páska vynechá.
Páska se má nalepit na první plošku, kde křídla dosedají do rámů -- snazší je asi lepit na rámy než na křídla. Jde-li o okna dvojkřídlá, není asi možné docílit úplné těsnosti v bodech, kde se potkávají obě křídla s  pevným rámem, ale zbylá netěsnost může být už zanedbatelná.

Když se to podaří, tak už nebude moci vzduch z interiéru pronikat do dutiny kastlového okna, tam by už měl být vzduch vlastně venkovní - podmínkou je, že vnitřní křídla budou těsnit mnohem lépe než ta vnější. Venkovní vzduch v sobě má málo vody a nekondenzuje-li na skle zvenčí, nebude ani zevnitř.

Máme k tomu starý text Jak zlepšit okna a nejen ta
Podívejte se moji dizertační práci Pasivní domy a zářivé toky energie, kde je o oknech snad vše

Více i na: www.veronica.cz/okna

Autor: Jan Hollan; Ekologická poradna Veronica

Přečtěte si dále k tématu

Další dotazy z kategorie: Ekologické stavění Ekologická poradna Veronica

Ekologická poradna
je tu pro Vás

Mám dotaz

Celkový počet odpovězených dotazů 432. Nenašli jste zde odpověď na Váš dotaz, přečtěte si ještě poradnové články z časopisu Veronica nebo nám položte nový dotaz.

 nebo
 Kč
Logo Darujme.cz
   

© ZO ČSOP Veronica – aktualizováno 26. 2. 2024