Otázky a odpovědi z Ekologické poradny

Ekologická poradna Veronica radíNa této stránce najdete otázky a odpovědi na nejrůznější ekologická témata. Pro snažší orientaci jsou otázky zařazeny do kategorií. Výběrem kategorie se můžete podívat na všechny dotazy, které do ní patří.

Vyberte kategorii

Hledejte podle klíčových slov

Dotaz: Rosení skel vnějších křídel

Kategorie: Ekologické stavění

Asi před 10 lety jsme pořídili do kastlových oken dvojité sklo s  hliníkovým páskem uprostřed. Bohužel nám sklenář řekl, že to patří do vnitřního okna. V zimě se nám hodně rosí vnější okno. Dá se to nějak napravit? Bohužel jsme už důchodci, tak větší investici bychom si nemohli dovolit
15. 12. 2009

Napravit se to dá asi poměrně snadno. Je jen potřebné docílit toho, aby ta vnitřní křídla s dvojskly dokonale těsnila. Levné a rychlé je koupit si samolepicí úzkou pásku z pěnového polyetylénu určenou právě pro těsnění dveří a oken. V Brně ji kupujeme u Cupáka, v sortimentu mají bílou, hnědou a tmavě šedou. Má šířku 8 mm a tloušťku tři milimetry. Stlačí se až na desetinu milimetru; je-li někde škvíra tenčí, což lze ověřit tak, že se odtud nedá vytáhnout papír, když okno zavřeme, tak se tam páska vynechá.
Páska se má nalepit na první plošku, kde křídla dosedají do rámů -- snazší je asi lepit na rámy než na křídla. Jde-li o okna dvojkřídlá, není asi možné docílit úplné těsnosti v bodech, kde se potkávají obě křídla s  pevným rámem, ale zbylá netěsnost může být už zanedbatelná.

Když se to podaří, tak už nebude moci vzduch z interiéru pronikat do dutiny kastlového okna, tam by už měl být vzduch vlastně venkovní - podmínkou je, že vnitřní křídla budou těsnit mnohem lépe než ta vnější. Venkovní vzduch v sobě má málo vody a nekondenzuje-li na skle zvenčí, nebude ani zevnitř.

Máme k tomu starý text Jak zlepšit okna a nejen ta
Podívejte se moji dizertační práci Pasivní domy a zářivé toky energie, kde je o oknech snad vše

Více i na: www.veronica.cz/okna

Autor: Jan Hollan

Přečtěte si dále k tématu

Všechny dotazy v kategorii „Ekologické stavění“

Celkový počet odpovězených dotazů 402. Nenašli jste zde Váš dotaz či vaše téma, přečtěte si ještě poradnové články z časopisu Veronica nebo se nás zeptejte.

© ZO ČSOP Veronica - všechna práva vyhrazena

Mapa stránek  |  Datum aktualizace: 19. 9. 2019  |  webmaster |  ochrana osobních údajů

Sledujte nás logo facebook  logo Youtube