Otázky a odpovědi z Ekologické poradny

Ekologická poradna Veronica radíNa této stránce najdete otázky a odpovědi na nejrůznější ekologická témata. Pro snažší orientaci jsou otázky zařazeny do kategorií. Výběrem kategorie se můžete podívat na všechny dotazy, které do ní patří.

Vyberte kategorii

Hledejte podle klíčových slov

Dotaz: Jaké volit okna z hlediska úspor energie?

Kategorie: Ekologické stavění

Prosim Vás o radu, spravujeme starý dům z nepálených cihel a chystáme se na výměnu oken. Je z hlediska úspor energie lepší pořídit okna v původním stylu - dvoje jednoduchá okna za sebou s meziprostorem cca 20 cm, nebo jsou moderni eurookna s dvojskly o tolik lepší jak se "obecně" tvrdí? Případně i znate-li nějaké kontakty.
6. 9. 2006
Pomineme-li jednodušší obsluhu, snadnější mytí a možná lepší (či horší) vzhled eurooken pak už zbývá pouze energetické hledisko a to lze vyčíslit. Eurookna lze zasklít různým izolačním dvojsklem či trojsklem takže prostup
tepla celého okna (včetně rámu) se pohybuje od 0.9 Wattů na metr čtvereční a Kelvin (s trojsklem) do cca 1.7 s izolačním sklem s U=1.4 (vše W/m2.K)
Standardní dvojitá okna mají prostup tepla cca 2.8 W/m2.K (tedy zhruba
dvakrát vyšší než nové okno zasklené dnes běžným zasklením s U=1.1
W/m2.K). Dvojité okno lze ovšem zlepšit pomocí přesklení venkovního okna izolačním dvojsklem s U=1.1. Získáváme tak okno s celkovým prostupem tepla podobným nejlepšímu eurooknu (tedy okolo 1.0 W/m2.K). Přečtěte si také o zlepšení dvojtých oken.
Autor: Ludvík Trnka

Přečtěte si dále k tématu

Všechny dotazy v kategorii „Ekologické stavění“

Celkový počet odpovězených dotazů 405. Nenašli jste zde Váš dotaz či vaše téma, přečtěte si ještě poradnové články z časopisu Veronica nebo se nás zeptejte.

© ZO ČSOP Veronica - všechna práva vyhrazena

Mapa stránek  |  Datum aktualizace: 16. 1. 2020  |  webmaster |  ochrana osobních údajů

Sledujte nás logo facebook  logo Youtube