Otázky a odpovědi z Ekologické poradny

Ekologická poradna Veronica radíNa této stránce najdete otázky a odpovědi na nejrůznější ekologická témata. Pro snažší orientaci jsou otázky zařazeny do kategorií. Výběrem kategorie se můžete podívat na všechny dotazy, které do ní patří.

Vyberte kategorii

Hledejte podle klíčových slov

Dotaz: Chrání tepelně izolační okna i před hlukem?

Kategorie: Ekologické stavění

Dobrý den.
Bydlíme vedle rušné silnice a rádi bychom odhlučnili okna. Chrání tepelně izolační okna i před hlukem? Děkuji.

13. 2. 2008

Dobrý den.
Největší část průzvučnosti je tvořena netěsností oken, těsná okna tedy zvukově izolují mnohem lépe než netěsná. Okna chránící před úniky tepla musí být těsná. Je-li staré okno těsné, pak izoluje prakticky stejně jako nové se standardním tepelně izolačním dvojsklem. Nejúčinější zvukově izolační konstrukce je taková, kde jsou dvě plochy vzájemně oddělené a každá z nich má jinou hmotnost. V  případě oken je možné použití izolačního dvojskla, z čehož jedno je tlustější než druhé (většinou 6 a 4 mm), nebo lze použít trojsklo, kde sice jsou všechna skla stejná, ale zase přibívá navíc jedna plocha, která ubírá energii na svůj rozkmit.

Případ zateplení dvojtých oken (tzv. kastlových) pomocí dvojskla a utěsnění se dobře osvědčil i ze zvukově izolačního hlediska, jednak jsou zde tři plochy a za druhé izolační dvojsklo se standardně skládá ze dvou skel tlustých 4 mm a stará výplň jednoduchým sklem bývá jen 2,5 až 3 mm. Takže lze dokonce říci, že z hlediska neprůzvučnosti je to jedna z nejlepších a nejlevnějších konstrukcí.
S pozdravem

Autor: Ludvík Trnka

Všechny dotazy v kategorii „Ekologické stavění“

Celkový počet odpovězených dotazů 405. Nenašli jste zde Váš dotaz či vaše téma, přečtěte si ještě poradnové články z časopisu Veronica nebo se nás zeptejte.

© ZO ČSOP Veronica - všechna práva vyhrazena

Mapa stránek  |  Datum aktualizace: 16. 1. 2020  |  webmaster |  ochrana osobních údajů

Sledujte nás logo facebook  logo Youtube