Ochrana soukromí

Ekologický institut Veronica používá soubory cookies k zajištění funkčnosti webu a s Vaším souhlasem i k anonymnímu monitorování návštěvnosti našich webových stránek. Kliknutím na tlačítko „Souhlasím“ souhlasíte s využívaním cookies pro účely sledování návštěvnosti. Více informací o ochraně osobních údajů.

Logo Ekologický institut Veronica
Obrázek Ekologické poradny Obrázek časopisu Veronica Obrázek Centra Veronica Hostětín
Obrázek Ekologické poradny Obrázek časopisu Veronica Obrázek Centra Veronica Hostětín
CZ | EN

Chrání tepelně izolační okna i před hlukem?

13. 2. 2008

Dobrý den.
Bydlíme vedle rušné silnice a rádi bychom odhlučnili okna. Chrání tepelně izolační okna i před hlukem? Děkuji.

Doporučení Ekologické poradny Veronica

Dobrý den.
Největší část průzvučnosti je tvořena netěsností oken, těsná okna tedy zvukově izolují mnohem lépe než netěsná. Okna chránící před úniky tepla musí být těsná. Je-li staré okno těsné, pak izoluje prakticky stejně jako nové se standardním tepelně izolačním dvojsklem. Nejúčinější zvukově izolační konstrukce je taková, kde jsou dvě plochy vzájemně oddělené a každá z nich má jinou hmotnost. V  případě oken je možné použití izolačního dvojskla, z čehož jedno je tlustější než druhé (většinou 6 a 4 mm), nebo lze použít trojsklo, kde sice jsou všechna skla stejná, ale zase přibívá navíc jedna plocha, která ubírá energii na svůj rozkmit.

Případ zateplení dvojtých oken (tzv. kastlových) pomocí dvojskla a utěsnění se dobře osvědčil i ze zvukově izolačního hlediska, jednak jsou zde tři plochy a za druhé izolační dvojsklo se standardně skládá ze dvou skel tlustých 4 mm a stará výplň jednoduchým sklem bývá jen 2,5 až 3 mm. Takže lze dokonce říci, že z hlediska neprůzvučnosti je to jedna z nejlepších a nejlevnějších konstrukcí.
S pozdravem

Autor: Ludvík Trnka; Ekologická poradna Veronica

Další dotazy z kategorie: Ekologické stavění Ekologická poradna Veronica

Ekologická poradna
je tu pro Vás

Mám dotaz

Celkový počet odpovězených dotazů 425. Nenašli jste zde odpověď na Váš dotaz, přečtěte si ještě poradnové články z časopisu Veronica nebo nám položte nový dotaz.

 nebo
 Kč
Logo Darujme.cz
   

© ZO ČSOP Veronica – aktualizováno 25. 1. 2023