Ochrana soukromí

Ekologický institut Veronica používá soubory cookies k zajištění funkčnosti webu a s Vaším souhlasem i k anonymnímu monitorování návštěvnosti našich webových stránek. Kliknutím na tlačítko „Souhlasím“ souhlasíte s využívaním cookies pro účely sledování návštěvnosti. Více informací o ochraně osobních údajů.

Logo Ekologický institut Veronica
Obrázek Ekologické poradny Obrázek časopisu Veronica Obrázek Centra Veronica Hostětín
Obrázek Ekologické poradny Obrázek časopisu Veronica Obrázek Centra Veronica Hostětín
CZ | EN

Kam lze v Brně odevzdat bioodpad a kde lze naopak koupit kompost?

Revidováno: 14. 4. 2021 (původní text: 30. 1. 2008)

Chci se zeptat, jestli je možné uložit někam v Brně bioodpad z domácnosti, pokud nemáme zahradu a vlastní kompost. Plánuje se v Brně sběr bioodpadu přímo z domácností? Také by mě zajímalo, jestli si můžu do truhlíků koupit někde kompost. 

Doporučení Ekologické poradny Veronica

Pozor: od dubna 2021 jsou po Brně umísťovány popelnice na biodpad, v první fázi jich je tisíc kusů, seznam míst, kde popelnice nově jsou.

Pokud nemůžete sami kompostovat, což je nejlepší varianta, tak bioodpad lze stále  zdarma odevzdávat ve všech sběrných středisek odpadů (tzv. sběrných dvorů) umístěných po celém Brně, podívejte se na jejich seznam.

Obyvatelé městských částí Jundrov, Komín a Žabovřesky mohou dále využít službu mobilního sběru bioodpadu, který probíhá dle předem stanoveného harmonogramu a na stanovených místech, vždy mezi březnem a listopadem, přibližně 1× za 14 dní (informace k jaru 2020).

Město Brno postupně spustilo několik akcí na rozdávání kompostérů. Aktuální informace na www.brnokompostuje.cz. Kompostování doma je pochopitelně nejlevnější a nejekologičtější způsob nakládání s bioodpadem. Tč. jsou všechny kompostéry udány.

Veškerý bioodpad, který si nezpracujete doma, se z Brna sváží do Centrální kompostárny Brno v Brně-Černovicích, kterou provozuje společnost SUEZ. Zde se zpracovává např. bioodpad ze zahrádkářských kolonií, veřejné zeleně ve městě, kaly z čistíren odpadních vod, dřevo ze staveb. Bioodpady vhodné ke kompostování by přijala i od občanů.  Kompostárna přijímá klestí, shrabané listí, pokácené kmeny, pořezané větve stromů a posečenou trávu, zbytky ovoce, zeleniny, pečiva a veškerý bioodpad z domácnosti, s výjimkou živočišného odpadu.

V kompostárně máte možnost si zakoupit zpracovaný kompost v několika modifikacích podle složení. Prodávají tři různé druhy kompostu, jeden z nich je vhodný na výsadbu rostlin, i do truhlíků (nebo na zlepšení vlastností půd polí, zahrádek i pařenišť a skleníků).

Autor: Petr Ledvina; Ekologická poradna Veronica

Přečtěte si dále k tématu

Další dotazy z kategorie: Odpady, kompostování Ekologická poradna Veronica

Ekologická poradna
je tu pro Vás

Mám dotaz

Celkový počet odpovězených dotazů 432. Nenašli jste zde odpověď na Váš dotaz, přečtěte si ještě poradnové články z časopisu Veronica nebo nám položte nový dotaz.

 nebo
 Kč
Logo Darujme.cz
   

© ZO ČSOP Veronica – aktualizováno 21. 6. 2024