Otázky a odpovědi z Ekologické poradny

Ekologická poradna Veronica radíNa této stránce najdete otázky a odpovědi na nejrůznější ekologická témata. Pro snažší orientaci jsou otázky zařazeny do kategorií. Výběrem kategorie se můžete podívat na všechny dotazy, které do ní patří.

Vyberte kategorii

Hledejte podle klíčových slov

Dotaz: Mohu vylévat vodu z praní na zahradu? Co je to odbouratelnost?

Kategorie: Praní, mytí, čištění

Budu se stěhovat na vesnici do domečku, kde nejsou odpady. Používám eko drogerii, zejména Ecover, ale nejsem si úplně jistá, jak dalece "eko" tyto výrobky jsou. Píše se, že jsou do 7 dnů odbouratelné. Co to znamená? Mohu vodu s těmito přípravky vylévat na trávu, aniž by to ohrozilo zahradu? Je možno po těch 7 dnech s touto vodou třeba i zalévat, alespoň stromy? Napadlo nás tuto vodu nejdříve lit do sudu a teprve po 7 dnech ji vylévat ven. Má to nějaký smysl?

Díky moc za odpověď.

Odpověď revidována: 26. 1. 2009 (původní odpověď: 30. 3. 2007)

Pěkný den z Veroniky,

ptáte se na odbouratelnost (rozložitelnost) pracích prostředků.Rozložitelnost znamená biologickou rozložitelnost. Viz definice:
Biologická rozložitelnost (biodegrabilita) je schopnost organické látky podléhat biologickému rozkladu působením mikroorganizmů. Nejdůležitější složkou pracích prostředků jsou totiž tenzidy - povrchově aktivní látky, které převádějí špínu z prádla do roztoku, což jsou z chemického hlediska to bývají nejrůznější látky, které lze těžko navzájem porovnávat. Pro posuzování vlivu na životní prostředí je důležitá právě jejich biologická rozložitelnost, tj. schopnost celkového rozkladu organické látky - tedy v ideálním případě na vodu a oxid uhličitý. Velmi dobře biologicky rozložitelná jsou klasická alkalická mýdla (např. mýdlo s jelenem). Pokud se tenzidy nerozkládají v čističkách odpadních vod, ale např. v potocích či řekách, pozorujeme to jako tvorbu (většinou nevábné) pěny.
Podívejte se na naši stránku s testem"ekologických" pracích prostředků - test prací účinnosti a právě oné rozložitelnosti. Dole také naleznete výše zmíněnou definici rozložitelnosti. Ecover ji má opravdu (do) 7 dní.

Avšak pozor: rozložitelnost probíhá za působení mikroorganizmů (které žijí navázány na rostlinách, stromech), dříve např. v břehovém porostu potoků, či řek. Když nás bylo na zemi málo a prací prostředky nebyly rozšířené, tak to nevadilo. Dnes to většinou pro vodní toky znamená pohromu. Takže se tyto prostředky odbourávají na čističkách odpadních vod - malinkých domácích, kořenových či chemických. Jen v malých obcích, kde čističky nejsou, provádí stále (ne tak dokonale) ony potoky a řeky, takže v okolí těchto sídel vidíme onu nevábnou pěnu - když se ony prostředky rozkládají na vodu a oxid uhličitý.

Ve vašem případě v sudu k rozkladu do sedmi dnů zjevně nedojde, jelikož v něm výše popsané mikroorganizmy nežijí. Když to vylijete, tak se to nakonec sice rozloží, ale určitě bychom to nedoporučovali. Změníte pH půdy, bude vám to pěnit, možná to zahubí i nějaké půdní organizmy a hlavně - prací prostředky obsahují i další látky, nejen ony tenzidy, které se vám budou ukládat zbytečně v půdě... Zkuste se spíše zajímat o možnost si postavit malou kořenovou čistírnu odpadních vod (na 1 člověka je potřeba cca 4m2 plochy) - vydali jsme k tomu publikaci Domovní čistírny odpadních vod nebo malou domácí čistírnu odpadních vod ("zakopaná stavba" v zemi) povídání o nich na http://www.bydleniprokazdeho.cz/clanek.php?id_clanky=675.

Prostředek na praní šetrný pro přírodu si můžete rovněž vyrobit doma ze zmíněného mýdla s jelenem a sody, podívejte se na návod.

Přečtěte si dále k tématu

Všechny dotazy v kategorii „Praní, mytí, čištění“

Celkový počet odpovězených dotazů 402. Nenašli jste zde Váš dotaz či vaše téma, přečtěte si ještě poradnové články z časopisu Veronica nebo se nás zeptejte.

© ZO ČSOP Veronica - všechna práva vyhrazena

Mapa stránek  |  Datum aktualizace: 16. 9. 2019  |  webmaster |  ochrana osobních údajů

Sledujte nás logo facebook  logo Youtube