Otázky a odpovědi z Ekologické poradny

Ekologická poradna Veronica radíNa této stránce najdete otázky a odpovědi na nejrůznější ekologická témata. Pro snažší orientaci jsou otázky zařazeny do kategorií. Výběrem kategorie se můžete podívat na všechny dotazy, které do ní patří.

Vyberte kategorii

Hledejte podle klíčových slov

Dotaz: Jak neznečišťovat odpadní vody zbytky chemikálií?

Kategorie: Voda

Dobrý den,

chtěl jsem se zeptat na oplachování rukou či nářadí zašpiněných např. brzdovou kapalinou Syntol HD či různými oleji (při opravě auta a pod.). Může takto znečištěná voda přijít do městské kanalizace (s čističkou, pravděpodobně biologickou) aniž by uškodila?

Děkuji za odpověď

6. 9. 2006

Odpovím Vám trochu zeširoka. Oleje i brzdové kapaliny (stejně jako ředidla, barvy, další chemikálie) a předměty jimi znečištěné - hadry, plechovky, piliny patří mezi NEBEZPEČNÝ odpad. Nesmí se vyhazovat do popelnice, ale buď do sběrných dvorů (pokud ve Vaši obci máte) či v rámci tzv. mobilního sběru, který v každé obci musí být minimálně dvakrát ročně.

Na čištění proto doporučuji různé hadry, na podlahu či venkovní prostranství piliny. Tyto všechny znečištěné předměty (včetně zbytků tekutin) pak schraňovat a časem odvést do sběrného dvora. Zbytky "skoro" čistých rukou už bohužel musíte normálně umýt a není jiná možnost než to pustit do kanalizace. Zcela čisté oleje na čističce zas tak nevadí (problém jezanášení trubek), horší je to se všemi příměsi, které ony obsahují. Proto radím minimalizovat ono oplachování na nezbytné množství.

Každopádně zbytky brzdových kapalin či olejů nedávejte mezi komunální odpad ani je nelijte do výlevky.

Všechny dotazy v kategorii „Voda“

Celkový počet odpovězených dotazů 405. Nenašli jste zde Váš dotaz či vaše téma, přečtěte si ještě poradnové články z časopisu Veronica nebo se nás zeptejte.

© ZO ČSOP Veronica - všechna práva vyhrazena

Mapa stránek  |  Datum aktualizace: 28. 1. 2020  |  webmaster |  ochrana osobních údajů

Sledujte nás logo facebook  logo Youtube