CZ | EN

Jak vybudovat kořenovou čistírnu odpadních vod?

25. 5. 2009

Dobrý deň,
u známeho máme v plane vybudovať korenovu čističku odpadných vod. Su u Vás k dispozícii nejaké materiály/skriptá, podla ktorých by sme mohli postupovať. Jedna sa nám hlavne o technické a biologické riešenie spolu s legislatívnym zázemím. Mohli by ste nám poradiť pripadne iné kompetentnejšie organizácie alebo odborníkov, ktorý by na mohli v tomto poradiť?

Doporučení Ekologické poradny Veronica

Dobrý den,
v posledních letech vyšly k problematice kořenových čistíren odpadních vod a s určitým zaměřením na domovní čistírny a menší zdroje dvě knihy:

  • Přírodní čištění a využívání vody v rodinných domech a rekreačních, autor: Jan Šálek-Zdeňka Žáková-Petr Hrnčíř Vydal: ERA 2008, 1.vydání, stran: 115, cena cca: 150 Kč
  • Přírodní způsoby čištění znečištěných povrchových a odpadních vod, autoři: Šálek, Jan - Tlapák, Václav, vydal: ČKAIT, Technická knižnice, 2006, 1. vydání, stran:283, cena cca 430 Kč.

Pokud budete mít zájem, můžete se na mne obrátit. Kořenovým čistírnám se dlouhodobě na Výzkumném ústavu vodohospodářském  spolu s VUT věnujeme.

Co se týče legislativy - je potřeba si nejprve říct, kolik na čistírnu má být napojených obyvatel; jestli je možné odvést vyčištěnou vodu do vodního toku, nebo jestli je nutné zasakovat (v tom případě bude vodoprávní úřad vyžadovat hydrogeologický posudek, který ukáže, je-li zasakování možné). Je nutné počítat s předčištěním vod před jejich přivedením do kořenové čistírny - v biologickém septiku.

Kořenová čistírna odpadních vod je takřka bezúdržbová. Má velkou ekologickou přednost v tom, že jde v podstatě o uměle vytvořený mokřad, což významným způsobem zvyšuje biodiverzitu dané lokality. Přitom se může jednat o velmi estetický prvek (různé mokřadní rostliny - kosatec, rákos, chrastice aj.).

Miloš Rozkošný; Ekologická poradna Veronica

Přečtěte si dále k tématu

Další dotazy z kategorie: Voda Ekologická poradna Veronica

Ekologická poradna
je tu pro Vás

Mám dotaz

Celkový počet odpovězených dotazů 406. Nenašli jste zde odpověď na Váš dotaz, přečtěte si ještě poradnové články z časopisu Veronica nebo nám položte nový dotaz.

 nebo
 Kč
Logo Darujme.cz
   

© ZO ČSOP Veronica – aktualizováno 28. 5. 2020