Otázky a odpovědi z Ekologické poradny

Ekologická poradna Veronica radíNa této stránce najdete otázky a odpovědi na nejrůznější ekologická témata. Pro snažší orientaci jsou otázky zařazeny do kategorií. Výběrem kategorie se můžete podívat na všechny dotazy, které do ní patří.

Vyberte kategorii

Hledejte podle klíčových slov

Dotaz: Jak vybudovat kořenovou čistírnu odpadních vod?

Kategorie: Voda

Dobrý deň,
u známeho máme v plane vybudovať korenovu čističku odpadných vod. Su u Vás k dispozícii nejaké materiály/skriptá, podla ktorých by sme mohli postupovať. Jedna sa nám hlavne o technické a biologické riešenie spolu s legislatívnym zázemím. Mohli by ste nám poradiť pripadne iné kompetentnejšie organizácie alebo odborníkov, ktorý by na mohli v tomto poradiť?

25. 5. 2009

Dobrý den,
v posledních letech vyšly k problematice kořenových čistíren odpadních vod a s určitým zaměřením na domovní čistírny a menší zdroje dvě knihy:

  • Přírodní čištění a využívání vody v rodinných domech a rekreačních, autor: Jan Šálek-Zdeňka Žáková-Petr Hrnčíř Vydal: ERA 2008, 1.vydání, stran: 115, cena cca: 150 Kč
  • Přírodní způsoby čištění znečištěných povrchových a odpadních vod, autoři: Šálek, Jan - Tlapák, Václav, vydal: ČKAIT, Technická knižnice, 2006, 1. vydání, stran:283, cena cca 430 Kč.

Pokud budete mít zájem, můžete se na mne obrátit. Kořenovým čistírnám se dlouhodobě na Výzkumném ústavu vodohospodářském  spolu s VUT věnujeme.

Co se týče legislativy - je potřeba si nejprve říct, kolik na čistírnu má být napojených obyvatel; jestli je možné odvést vyčištěnou vodu do vodního toku, nebo jestli je nutné zasakovat (v tom případě bude vodoprávní úřad vyžadovat hydrogeologický posudek, který ukáže, je-li zasakování možné). Je nutné počítat s předčištěním vod před jejich přivedením do kořenové čistírny - v biologickém septiku.

Kořenová čistírna odpadních vod je takřka bezúdržbová. Má velkou ekologickou přednost v tom, že jde v podstatě o uměle vytvořený mokřad, což významným způsobem zvyšuje biodiverzitu dané lokality. Přitom se může jednat o velmi estetický prvek (různé mokřadní rostliny - kosatec, rákos, chrastice aj.).

Autor: Miloš Rozkošný

Přečtěte si dále k tématu

Všechny dotazy v kategorii „Voda“

Celkový počet odpovězených dotazů 405. Nenašli jste zde Váš dotaz či vaše téma, přečtěte si ještě poradnové články z časopisu Veronica nebo se nás zeptejte.

© ZO ČSOP Veronica - všechna práva vyhrazena

Mapa stránek  |  Datum aktualizace: 28. 1. 2020  |  webmaster |  ochrana osobních údajů

Sledujte nás logo facebook  logo Youtube