Otázky a odpovědi z ekologické poradny
Ekologická poradna Veronica radí

Nachází se tu otázky a odpovědi na nej­různější ekolo­gická témata. Pro snažší orientaci jsou zařa­zeny do kategorií.

Vyberte kategorii

Výběr dle klíčových slov

Dotaz: Je potrubí vyrobené z osinkocementu zdraví nebezpečné?

Kategorie: Škodliviny v životním prostředí

Dobrý den,
obracím se na vás s tímto dotazem - při výměně odpadního potrubí, které je vyrobeno z osinkocementu a to v panelovém domě, nechala provádějící firma kus odpadní trubky z tohoto materiálu pod střechou domu, zbytek potrubí byl nahrazen z umělohmotného materiálu a to z důvodu závadnosti azbestu, který je mimo jiné složkou osinkocementu. Potrubí je tedy částečně z osinkocementu a částečně z umělohmotného mater.

V současné době se rozhoduje, zda veškeré potrubí z osinkocementu vyměnit za umělohmotné. Prosím vás proto o zaslání informace, zda materiál z osinkocementu používaný na odpadní trubky je zdravotně závadný či ne, protože ohledně tohoto problému se vedou neustále dohady.

10. 10. 2007

Dobrý den z Veroniky,

bohužel nemáme k dispozici studií k (ne)závadnosti osinkocementu, v tomto směru bych vás odkázala na Státní zdravotní ústav, ústav má několik center, jedním z nich je Centrum zdraví a životních podmínek, zkuste se na ne obrátit s dotazem nezávadnosti osinkocementu. My vás můžeme odkázat na nás článek z časopisu Veronica čistě k azbestu, který je v osinkocementu obsažen. V článku je i uvedeno čeho se vyvarovat. Pokud by vám odkaz nefugoval, můžete článek vyhledat na našich stránkách www.veronica.cz, do vyhledávání si dejte slovo azbest.

Autor: Lucie Anderová

Přečtěte si dále k tématu

Všechny dotazy v kategorii „Škodliviny v životním prostředí“

Celkový počet odpovězených dotazů 406. Nenašli jste zde Váš dotaz či vaše téma, přečtěte si ještě poradnové články z časopisu Veronica nebo se nás zeptejte.

© ZO ČSOP Veronica - všechna práva vyhrazena

Mapa stránek  |  Datum aktualizace: 1. 4. 2020  |  webmaster |  ochrana osobních údajů

Sledujte nás logo facebook  logo Youtube