Otázky a odpovědi z Ekologické poradny

Ekologická poradna Veronica radíNa této stránce najdete otázky a odpovědi na nejrůznější ekologická témata. Pro snažší orientaci jsou otázky zařazeny do kategorií. Výběrem kategorie se můžete podívat na všechny dotazy, které do ní patří.

Vyberte kategorii

Hledejte podle klíčových slov

Dotaz: Je potrubí vyrobené z osinkocementu zdraví nebezpečné?

Kategorie: Škodliviny v životním prostředí

Dobrý den,
obracím se na vás s tímto dotazem - při výměně odpadního potrubí, které je vyrobeno z osinkocementu a to v panelovém domě, nechala provádějící firma kus odpadní trubky z tohoto materiálu pod střechou domu, zbytek potrubí byl nahrazen z umělohmotného materiálu a to z důvodu závadnosti azbestu, který je mimo jiné složkou osinkocementu. Potrubí je tedy částečně z osinkocementu a částečně z umělohmotného mater.

V současné době se rozhoduje, zda veškeré potrubí z osinkocementu vyměnit za umělohmotné. Prosím vás proto o zaslání informace, zda materiál z osinkocementu používaný na odpadní trubky je zdravotně závadný či ne, protože ohledně tohoto problému se vedou neustále dohady.

10. 10. 2007

Dobrý den z Veroniky,

bohužel nemáme k dispozici studií k (ne)závadnosti osinkocementu, v tomto směru bych vás odkázala na Státní zdravotní ústav, ústav má několik center, jedním z nich je Centrum zdraví a životních podmínek, zkuste se na ne obrátit s dotazem nezávadnosti osinkocementu. My vás můžeme odkázat na nás článek z časopisu Veronica čistě k azbestu, který je v osinkocementu obsažen. V článku je i uvedeno čeho se vyvarovat. Pokud by vám odkaz nefugoval, můžete článek vyhledat na našich stránkách www.veronica.cz, do vyhledávání si dejte slovo azbest.

Autor: Lucie Anderová

Přečtěte si dále k tématu

Všechny dotazy v kategorii „Škodliviny v životním prostředí“

Celkový počet odpovězených dotazů 403. Nenašli jste zde Váš dotaz či vaše téma, přečtěte si ještě poradnové články z časopisu Veronica nebo se nás zeptejte.

© ZO ČSOP Veronica - všechna práva vyhrazena

Mapa stránek  |  Datum aktualizace: 11. 10. 2019  |  webmaster |  ochrana osobních údajů

Sledujte nás logo facebook  logo Youtube