Ochrana soukromí

Ekologický institut Veronica používá soubory cookies k zajištění funkčnosti webu a s Vaším souhlasem i k anonymnímu monitorování návštěvnosti našich webových stránek. Kliknutím na tlačítko „Souhlasím“ souhlasíte s využívaním cookies pro účely sledování návštěvnosti. Více informací o ochraně osobních údajů.

Logo Ekologický institut Veronica
Obrázek Ekologické poradny Obrázek časopisu Veronica Obrázek Centra Veronica Hostětín
Obrázek Ekologické poradny Obrázek časopisu Veronica Obrázek Centra Veronica Hostětín
CZ | EN

Jak si vybrat ekologické lepidlo na tapety?

4. 3. 2021

Existuje prosím ekologické netoxické lepidlo na tapety? Dcerka si přeje do pokojíčku tapety, ale já se bojím toxicity lepidla. Nedaří se mi najít ekologickou a zdravou variantu, můžete mi prosím poradit?

Doporučení Ekologické poradny Veronica

Historicky se tapety lepily škrobovým lepidlem, což je 100% přírodní, zcela netoxický produkt. Lze ho nazvat i ekologicky šetrným a navíc je velmi levný. Škrobové lepidlo si můžete snadno vyrobit, potřebujete jen mouku a vodu. Postup by měl zvládnout úplně každý.

Potřebujete 1 kg (jemně mleté) pšeničné mouky a 10 l vody. Do asi 1 litru vody se nasypete všechnu mouku. Velmi dobře se promícháte, aby vám ve směsi vzniklo co nejméně hrudek. Zbylou většinu vody dáte ohřívat, a když se začne vařit, tak se pomalu a za stálého míchání doléváte do předpřipravené směsi.

Použijete-li biomouku, budete mít skoro bio lepidlo. I v moderní době můžete použít postup našich předků.

Pokud nechcete škrobové lepidlo vyrábět, můžete si ho zakoupit, hledejte škrobové lepidlo na tapety.

Lepidla na tapety jsou dnes často na bázi methyl celulózy (někdy se uvádí jako derivát celulózy), řada z těchto lepidel - a pozná se to z tzv. bezpečnostního listu - není značena nějak škodlivě (nemá škodlivou vlastnost), nemá na obale žádné varovné chemické symboly a ani neobsahuje nějakou škodlivou složku.

Další možností lepidel na parkety jsou lepidla z karboxylát-methyl-celulózy, která jsou levnější než ty methyl celulozové, zase mají asi jiné nevýhody. Samotný karboxylát-methyl-celulózy je asi neškodný, viz bezpečnostní list jedno z výrobců Takové lepidlo můžete být relativně bezpečné a i velmi levné.

Jak je vidět, lepidla na tapety mohou být, oproti jiným lepidlům (barvám, ředidlům) v domácnosti celkem neškodné a řady se nemusíte vůbec bát.

Autor: Petr Ledvina; Ekologický institut Veronica

Přečtěte si dále k tématu

Další dotazy z kategorie: Domácnost, nakupování Ekologická poradna Veronica

Ekologická poradna
je tu pro Vás

Mám dotaz

Celkový počet odpovězených dotazů 432. Nenašli jste zde odpověď na Váš dotaz, přečtěte si ještě poradnové články z časopisu Veronica nebo nám položte nový dotaz.

 nebo
 Kč
Logo Darujme.cz
   

© ZO ČSOP Veronica – aktualizováno 20. 5. 2024