Otázky a odpovědi z ekologické poradny
Ekologická poradna Veronica radí

Nachází se tu otázky a odpovědi na nej­různější ekolo­gická témata. Pro snažší orientaci jsou zařa­zeny do kategorií.

Vyberte kategorii

Výběr dle klíčových slov

Dotaz: Jaký zvolit filtr na vodu vhodný pro přípravu kávy a čaje?

Kategorie: Voda

Chtěli bychom si pořídit filtr na vodu, který by byl využíván pro přípravu kávy a čaje (doporučeno pro zachování kvality jejich chutí). Aktuálně je na trhu mnoho možností. Odborníci na kávu doporučují většinou filtrační konvice resp. filtrační patrony na kohoutek založené na principu filtrace pomocí přírodních kokosových šupin. Na trhu jsou však i jiné možnosti jako např. hornina šungit. Věděli byste mi poradit ekologické řešení?

9. 1. 2019

Použití filtru na vodu je závislé na kvalitě vstupní vody. Máte-li alespoň částečný rozbor vody a chcete z ní odstranit nějaké nečistoty, je potřeba přizpůsobit k tomu druh filtru. Vodárny na internetu uvádějí částečné složení, které je pro základní orientaci dostatečné.

Ve většině případů není žádný filtr třeba. Filtry mohou odstranit i látky prospěšné, levné vyrábí tak trochu destilovanou vodu. Časem na filtru když chce někdo ušetřit finance, že ho pravidelně nemění, vznikají choroboplodné zárodky. To se u vody z kohoutku nikdy nestane. Komu vadí chlór, může ponechat vodu ve džbánu odstát.

Pro přípravu čaje je velmi vhodná voda měkká, která v maximální míře umožňuje rozpuštění obsahu čajových lístků. Pro přípravu kávy je naopak vhodná voda tvrdší, která částečně eliminuje kyselé složky kávy.

Šungit je druh aktivního uhlí ovšem s tvrdým povrchem a při mých zkouškách byl jeho vliv na obsah rozpuštěných látek ve vodě minimální. Může při delším působení částečně snižovat organické nečistoty, ale ty jsou v případě běžné kohoutkové vody minimální.
Máte-li vodu ze studny, doporučuji se zaměřit spíše na obsah dusičnanů, který bývá v těchto případech větší. Zde pomůže specifické odstranění dusičnanů převedením na méně škodlivé chloridy některým iontovým filtrem.

V rámci studánkové poradny vám mohu při dodání vzorku základní rozbor udělat. Je potřeba dodat vodu v čisté plastové láhvi od neslazené vody.

Ekologický institut Veronica

Přečtěte si dále k tématu

Všechny dotazy v kategorii „Voda“

Celkový počet odpovězených dotazů 406. Nenašli jste zde Váš dotaz či vaše téma, přečtěte si ještě poradnové články z časopisu Veronica nebo se nás zeptejte.

© ZO ČSOP Veronica - všechna práva vyhrazena

Mapa stránek  |  Datum aktualizace: 1. 4. 2020  |  webmaster |  ochrana osobních údajů

Sledujte nás logo facebook  logo Youtube