Otázky a odpovědi z Ekologické poradny

Ekologická poradna Veronica radíNa této stránce najdete otázky a odpovědi na nejrůznější ekologická témata. Pro snažší orientaci jsou otázky zařazeny do kategorií. Výběrem kategorie se můžete podívat na všechny dotazy, které do ní patří.

Vyberte kategorii

Hledejte podle klíčových slov

Dotaz: Fungují na praní prací koule do pračky?

Kategorie: Praní, mytí, čištění

Měla bych dotaz na prací koule (prodávané pod názvy např. ecoballs či washball nebo biowashball). Ve vašich příručkách jsme se dočetli jen o pracích ořeších, ale o tomhle nic.

Nemáte s tím nějaké zkušenosti, nebo alespoň ekologický názor?

Odpověď revidována: 20. 3. 2014 (původní odpověď: 6. 2. 2013)

Prací koule nefungují, je to jen klamavá reklama výrobců. Jejich používání sice nijak neuškodí, ale je zcela zbytečné, jsou to vyhozené peníze. I samotná teplá voda má prací účinnost nad 50 procent, lze v ní vyprat běžné znečištěné barevné prádlo. Proto nemusíme delší dobu poznat, že  používáme zcela nefunkční výrobek. Pokud by prací koule opravdu zázračně fungovaly, tak by je přidávali výrobci praček ke každému prodanému modelu, neboť by to natrvalo zlepšovalo jejich účinnost, resp. by mohli prodávat pračku, která nepotřebuje na praní žádný prací prostředek. Ale to se neděje. Fyzikální zákony platí i v tomto případě. Další důležitý aspekt je neuvěřitelná předraženost tohoto výrobku, je to jen plastová koule, která by mohla stát pár korun a ne tisícikorunu.

K podobným výsledkům došel test spotřebitelského časopisu DTest - S pracími koulemi a mýdlovými ořechy vyperete stejně jako v čisté vodě Ke stejným závěrům dospěl španělský Národní institut pro spotřebitele  „Los resultados del trabajo no ofrecen lugar a dudas: las bolas de lavado limpian, sí, pero igual o incluso menos que el agua. Las diferencias entre hacer la colada en la lavadora con o sin ecobola son, por lo tanto, inexistentes, lo que, según el INC, 'contradice las alegaciones publicitarias de que este tipo de productos no necesitan o sustituyen a los detergentes' .“ Česky to můžeme přeložit ve smyslu: je to zcela jasné, bez pochybnosti, výsledek pomocí pracích koulí je stejný nebo ještě horší než praní v samotné vodě.

Podobné šidítko je i prací polštářek a zmíněné prací ořechy. Jelikož prací koule nefungují, pak nemá ani smysl se bavit o tom, zda-li jsou prací ořechy nebo onen prací polštářek ekologické.

K tématu jsme vystupovali v České televizi v pořadu Sama doma.

Přečtěte si dále k tématu

Všechny dotazy v kategorii „Praní, mytí, čištění“

Celkový počet odpovězených dotazů 405. Nenašli jste zde Váš dotaz či vaše téma, přečtěte si ještě poradnové články z časopisu Veronica nebo se nás zeptejte.

© ZO ČSOP Veronica - všechna práva vyhrazena

Mapa stránek  |  Datum aktualizace: 24. 2. 2020  |  webmaster |  ochrana osobních údajů

Sledujte nás logo facebook  logo Youtube