Ochrana soukromí

Ekologický institut Veronica používá soubory cookies k zajištění funkčnosti webu a s Vaším souhlasem i k anonymnímu monitorování návštěvnosti našich webových stránek. Kliknutím na tlačítko „Souhlasím“ souhlasíte s využívaním cookies pro účely sledování návštěvnosti. Více informací o ochraně osobních údajů.

Logo Ekologický institut Veronica
Obrázek Ekologické poradny Obrázek časopisu Veronica Obrázek Centra Veronica Hostětín
Obrázek Ekologické poradny Obrázek časopisu Veronica Obrázek Centra Veronica Hostětín
CZ | EN

Jsou ekologicky šetrné barvy vhodné pro nátěry klecí zvířat, která je mohou okusovat?

21. 1. 2011
Ekologicky šetrné barvy (se značkou EŠV) - dá se říct, že jsou vhodné pro nátěry klecí zvířat, které je pak okusují? Případně je nějaké jiné kritérium, jak poznat, které barvy jsou "jedlé"?
Doporučení Ekologické poradny Veronica
Evropská směrnice nemůže specifikovat detailní požadavky pro všechny typy ekologicky šetrných výrobků, ale stanovuje základní pravidla. Detailní podmínky pro každou kategorii EŠV pak stanovuje tzv. technická směrnice. Značka EŠV se v současnosti uděluje pro vodou ředitelné nátěrové hmoty, a to na základě technické směrnice č. 04 - 2009.

Cílem značky EŠV pro tuto kategorii výrobku je snížit uvolňování těkavých organických látek, toxických a některých dalších znečišťujících látek do životního prostředí, Podmínek, které tyto barvy musí splňovat je celá řada. Mimo jiné nesmí obsahovat látky klasifikované jako vysoce toxické, toxické, nebezpečné pro životní prostředí, karcinogenní, mutagenní, toxické pro reprodukci, které jsou označeny některou ze stanovených tzv. R-vět (R 23, 24, 25, 26, 27, 28, 39, 45, 46, 48, 60, 61) Je omezen obsah těkavých organických látek nebo limity vyluhovatelnosti některých těžkých kovů.

Pro člověka jsou „jedlé" barvy obsaženy v seznamu povolených potravinářských aditiv, tzv. éček. Nicméně i pro ně je stanoven tzv. akceptovatelný denní příjem. Pro nátěry by se jako kritérium dalo brát splnění podmínek pro materiály přicházející do styku s potravinami. Ty se týkají např. kuchyňského nádobí nebo obalů na potraviny. I zde jsou kritéria stanovena z hlediska ochrany zdraví člověka. Ale dá se předpokládat, že jsou nastavena tak přísně, že by měla chránit i zdraví zvířat. Nicméně nevím, o tom zda jsou stanovena nějaká speciální kritéria pro barvy na natírání zvířecích klecí.


Autor: Miroslav Šuta; poradce pro toxické látky

Přečtěte si dále k tématu

Další dotazy z kategorie: Škodliviny v životním prostředí Ekologická poradna Veronica

Ekologická poradna
je tu pro Vás

Mám dotaz

Celkový počet odpovězených dotazů 432. Nenašli jste zde odpověď na Váš dotaz, přečtěte si ještě poradnové články z časopisu Veronica nebo nám položte nový dotaz.

 nebo
 Kč
Logo Darujme.cz
   

© ZO ČSOP Veronica – aktualizováno 3. 6. 2024