Ochrana soukromí

Ekologický institut Veronica používá soubory cookies k zajištění funkčnosti webu a s Vaším souhlasem i k anonymnímu monitorování návštěvnosti našich webových stránek. Kliknutím na tlačítko „Souhlasím“ souhlasíte s využívaním cookies pro účely sledování návštěvnosti. Více informací o ochraně osobních údajů.

Logo Ekologický institut Veronica
Obrázek Ekologické poradny Obrázek časopisu Veronica Obrázek Centra Veronica Hostětín
Obrázek Ekologické poradny Obrázek časopisu Veronica Obrázek Centra Veronica Hostětín
CZ | EN

Jak vypudit plchy?

Revidováno: 1. 8. 2013 (původní text: 7. 7. 2010)

Prosím, poraďte jak vypudit z půdy rodinného domu plchy.

Doporučení Ekologické poradny Veronica

Plši jsou občasnými obyvateli chat a podobných objektů, pokud jsou jejich střechy v kontaktu se stromy v lese nebo se alespoň nacházejí v těsném sousedství rozsáhlejších křovinatých porostů. Běžný je plch velký, až 18 cm dlouhý, stříbrošedě zbarvený hlodavec s huňatým ocasem, stejně dlouhým jako tělo. Připomíná malou veverku.

Plch velký, foto Julien 31, Wikimedia Commons

Plch velký

Pouze na severní Moravě žije světle hnědý, avšak asi jen 10 cm dlouhý plch lesní, opět s huňatým ocasem dlouhým jako tělo, a navíc nápadným černým podélnými pruhy od uší přes oko až k čenichu. Ze západního pohraničí (západní Pošumaví, Český les, okolí Karlových Var, Krušné hory, Labské pískovce, Lužické hory) je známý i plch zahradní. Je prokazatelně mizejícím druhem. Nejmenší plšík lískový žijící stejně jako plch velký na celém našem území, je žemlově až rezavě žlutý se světlejší břišní stranou, tenčím, ale přesto hustě osrstěným ocasem stejné barvy.

Po větvích jsou schopni plši proniknout i zdánlivě nepatrnou skulinou do půdního prostoru, vyhledávají izolační prostory ve stěnách a stropech. Mají výhradně noční aktivitu, potrava je smíšená. V říjn upadají do dlouhého zimního spánku, jako jediní z našich hlodavců. Zvláště plch velký se ozývá vrčivými a pískavými zvuky, což společně se zvuky vznikajícími jeho pobíháním a škrabáním na půdě a ve stěnách působí "hrozivě" a nepříjemně. Další znaky jeho negativního působení je okusovaní potravin. Pro svou malou četnost byli plši již v minulosti prohlášeni za chráněná zvířata a proto je selektivně rozhodně nehubíme. Důsledná oprava střechy a podbití a případné zakrácení okolních větví je rozhodně nejúčinnější ochranou před těmito podnájemníky.

Pokud plch aktivuje ve dne, působí neohrabaně a "rozespale" . V takovém případě je možné ho například smetákem namést do krabice a odnést do lesa co nejdále od vašeho domu.

Jako všichni savci (včetně psů, koček a dalších domácích mazlíčků) mohou i plši přenášet různé choroby (včetně vztekliny), o kterých vás bude nejlépe informovat příslušná Státní veterinární správa, proto je dobré se ho nedotýkat. Mohl by v sebeobraně i kousnout.

Autor: Mojmír Vlašín; Ekologická poradna Veronica

Přečtěte si dále k tématu

Další dotazy z kategorie: Živočichové Ekologická poradna Veronica

Ekologická poradna
je tu pro Vás

Mám dotaz

Celkový počet odpovězených dotazů 432. Nenašli jste zde odpověď na Váš dotaz, přečtěte si ještě poradnové články z časopisu Veronica nebo nám položte nový dotaz.

 nebo
 Kč
Logo Darujme.cz
   

© ZO ČSOP Veronica – aktualizováno 4. 11. 2024