Otázky a odpovědi z ekologické poradny
Ekologická poradna Veronica radí

Nachází se tu otázky a odpovědi na nej­různější ekolo­gická témata. Pro snažší orientaci jsou zařa­zeny do kategorií.

Vyberte kategorii

Výběr dle klíčových slov

Dotaz: Jak vypudit plchy?

Kategorie: Živočichové

Prosím, poraďte jak vypudit z půdy rodinného domu plchy.

Odpověď revidována: 1. 8. 2013 (původní odpověď: 7. 7. 2010)

Plši jsou občasnými obyvateli chat a podobných objektů, pokud jsou jejich střechy v kontaktu se stromy v lese nebo se alespoň nacházejí v těsném sousedství rozsáhlejších křovinatých porostů. Běžný je plch velký, až 18 cm dlouhý, stříbrošedě zbarvený hlodavec s huňatým ocasem, stejně dlouhým jako tělo. Připomíná malou veverku.

Plch velký, foto Julien 31, Wikimedia Commons

Plch velký

Pouze na severní Moravě žije světle hnědý, avšak asi jen 10 cm dlouhý plch lesní, opět s huňatým ocasem dlouhým jako tělo, a navíc nápadným černým podélnými pruhy od uší přes oko až k čenichu. Ze západního pohraničí (západní Pošumaví, Český les, okolí Karlových Var, Krušné hory, Labské pískovce, Lužické hory) je známý i plch zahradní. Je prokazatelně mizejícím druhem. Nejmenší plšík lískový žijící stejně jako plch velký na celém našem území, je žemlově až rezavě žlutý se světlejší břišní stranou, tenčím, ale přesto hustě osrstěným ocasem stejné barvy.

Po větvích jsou schopni plši proniknout i zdánlivě nepatrnou skulinou do půdního prostoru, vyhledávají izolační prostory ve stěnách a stropech. Mají výhradně noční aktivitu, potrava je smíšená. V říjn upadají do dlouhého zimního spánku, jako jediní z našich hlodavců. Zvláště plch velký se ozývá vrčivými a pískavými zvuky, což společně se zvuky vznikajícími jeho pobíháním a škrabáním na půdě a ve stěnách působí "hrozivě" a nepříjemně. Další znaky jeho negativního působení je okusovaní potravin. Pro svou malou četnost byli plši již v minulosti prohlášeni za chráněná zvířata a proto je selektivně rozhodně nehubíme. Důsledná oprava střechy a podbití a případné zakrácení okolních větví je rozhodně nejúčinnější ochranou před těmito podnájemníky.

Pokud plch aktivuje ve dne, působí neohrabaně a "rozespale" . V takovém případě je možné ho například smetákem namést do krabice a odnést do lesa co nejdále od vašeho domu.

Jako všichni savci (včetně psů, koček a dalších domácích mazlíčků) mohou i plši přenášet různé choroby (včetně vztekliny), o kterých vás bude nejlépe informovat příslušná Státní veterinární správa, proto je dobré se ho nedotýkat. Mohl by v sebeobraně i kousnout.

Autor: Mojmír Vlašín

Přečtěte si dále k tématu

Všechny dotazy v kategorii „Živočichové“

Celkový počet odpovězených dotazů 406. Nenašli jste zde Váš dotaz či vaše téma, přečtěte si ještě poradnové články z časopisu Veronica nebo se nás zeptejte.

© ZO ČSOP Veronica - všechna práva vyhrazena

Mapa stránek  |  Datum aktualizace: 1. 4. 2020  |  webmaster |  ochrana osobních údajů

Sledujte nás logo facebook  logo Youtube