Ochrana soukromí

Ekologický institut Veronica používá soubory cookies k zajištění funkčnosti webu a s Vaším souhlasem i k anonymnímu monitorování návštěvnosti našich webových stránek. Kliknutím na tlačítko „Souhlasím“ souhlasíte s využívaním cookies pro účely sledování návštěvnosti. Více informací o ochraně osobních údajů.

Logo Ekologický institut Veronica
Obrázek Ekologické poradny Obrázek časopisu Veronica Obrázek Centra Veronica Hostětín
Obrázek Ekologické poradny Obrázek časopisu Veronica Obrázek Centra Veronica Hostětín
CZ | EN

Ublíží mi plch a mohu si ho pohladit?

18. 6. 2012

Na naší chalupě nacházíme vždy v květnu plcha velkého. Přespává v šuplníku v dílně. Má sice silný spánek, ale když se vzbudí, strašně se bojí a velice dobře skáče. Zajímalo by mě, jestli by mi plch ublížil, kdybych si ho chtěla chytnout a pochovat. Je vůbec plch velký člověku nebezpečný?

Doporučení Ekologické poradny Veronica

Plši jsou občasnými obyvateli chat a podobných objektů, pokud jsou jejich střechy v kontaktu se stromy v lese nebo se alespoň nacházejí v těsném sousedství rozsáhlejších křovinatých porostů. Běžný je plch velký, až 18 cm dlouhý, stříbrošedě zbarvený hlodavec s huňatým ocasem, stejně dlouhým jako tělo. Připomíná malou veverku.Po větvích jsou schopni proniknout i zdánlivě nepatrnou skulinou do půdního prostoru, vyhledávají izolační prostory ve stěnách a stropech. Mají výhradně noční aktivitu, potrava je smíšená. V říjnu upadají do dlouhého zimního spánku, jako jediní z našich hlodavců. Plch velký se ozývá vrčivými a pískavými zvuky, což společně se zvuky vznikajícími jeho pobíháním a škrabáním na půdě a ve stěnách působí „hrozivě“ a nepříjemně. To jsou však ale také asi jediné znaky jeho negativního působení. Pro svou malou četnost byli plši již v minulosti prohlášeni za chráněná zvířata a proto je rozhodně nechytáme.

Plch velký, foto Julien 31, Wikimedia Commons

Jako všichni savci může i plch přenášet nejrůznější choroby včetně vztekliny, proto je dobré se ho netýkat. Mohl by v sebeobraně i kousnout.

Autor: Mojmír Vlašín; Ekologická poradna Veronica

Přečtěte si dále k tématu

Další dotazy z kategorie: Živočichové Ekologická poradna Veronica

Ekologická poradna
je tu pro Vás

Mám dotaz

Celkový počet odpovězených dotazů 432. Nenašli jste zde odpověď na Váš dotaz, přečtěte si ještě poradnové články z časopisu Veronica nebo nám položte nový dotaz.

 nebo
 Kč
Logo Darujme.cz
   

© ZO ČSOP Veronica – aktualizováno 20. 5. 2024