Otázky a odpovědi z Ekologické poradny

Ekologická poradna Veronica radíNa této stránce najdete otázky a odpovědi na nejrůznější ekologická témata. Pro snažší orientaci jsou otázky zařazeny do kategorií. Výběrem kategorie se můžete podívat na všechny dotazy, které do ní patří.

Vyberte kategorii

Hledejte podle klíčových slov

Dotaz: Ublíží mi plch a mohu si ho pohladit?

Kategorie: Živočichové

Na naší chalupě nacházíme vždy v květnu plcha velkého. Přespává v šuplníku v dílně. Má sice silný spánek, ale když se vzbudí, strašně se bojí a velice dobře skáče. Zajímalo by mě, jestli by mi plch ublížil, kdybych si ho chtěla chytnout a pochovat. Je vůbec plch velký člověku nebezpečný?

18. 6. 2012

Plši jsou občasnými obyvateli chat a podobných objektů, pokud jsou jejich střechy v kontaktu se stromy v lese nebo se alespoň nacházejí v těsném sousedství rozsáhlejších křovinatých porostů. Běžný je plch velký, až 18 cm dlouhý, stříbrošedě zbarvený hlodavec s huňatým ocasem, stejně dlouhým jako tělo. Připomíná malou veverku.Po větvích jsou schopni proniknout i zdánlivě nepatrnou skulinou do půdního prostoru, vyhledávají izolační prostory ve stěnách a stropech. Mají výhradně noční aktivitu, potrava je smíšená. V říjnu upadají do dlouhého zimního spánku, jako jediní z našich hlodavců. Plch velký se ozývá vrčivými a pískavými zvuky, což společně se zvuky vznikajícími jeho pobíháním a škrabáním na půdě a ve stěnách působí „hrozivě“ a nepříjemně. To jsou však ale také asi jediné znaky jeho negativního působení. Pro svou malou četnost byli plši již v minulosti prohlášeni za chráněná zvířata a proto je rozhodně nechytáme.

Plch velký, foto Julien 31, Wikimedia Commons

Jako všichni savci může i plch přenášet nejrůznější choroby včetně vztekliny, proto je dobré se ho netýkat. Mohl by v sebeobraně i kousnout.

Autor: Mojmír Vlašín

Přečtěte si dále k tématu

Všechny dotazy v kategorii „Živočichové“

Celkový počet odpovězených dotazů 404. Nenašli jste zde Váš dotaz či vaše téma, přečtěte si ještě poradnové články z časopisu Veronica nebo se nás zeptejte.

© ZO ČSOP Veronica - všechna práva vyhrazena

Mapa stránek  |  Datum aktualizace: 12. 12. 2019  |  webmaster |  ochrana osobních údajů

Sledujte nás logo facebook  logo Youtube