Ochrana soukromí

Ekologický institut Veronica používá soubory cookies k zajištění funkčnosti webu a s Vaším souhlasem i k anonymnímu monitorování návštěvnosti našich webových stránek. Kliknutím na tlačítko „Souhlasím“ souhlasíte s využívaním cookies pro účely sledování návštěvnosti. Více informací o ochraně osobních údajů.

Logo Ekologický institut Veronica
Obrázek Ekologické poradny Obrázek časopisu Veronica Obrázek Centra Veronica Hostětín
Obrázek Ekologické poradny Obrázek časopisu Veronica Obrázek Centra Veronica Hostětín
CZ | EN

Je protizákonná klamavá reklama na ekoznačky?

2. 2. 2010

Chcel by som sa informovať o označovaní výrobkov ekologickými značkami, konkrétne či je označovanie vymyslenými ekoznačkami protizákonné. Ako by mal spotrebiteľ postupovať, ak vymyslenú značku na výrobku objaví?

Doporučení Ekologické poradny Veronica

Označení klamavou ekoznačkou je protizákonné.

Zákon č. 634/1992 Sb., o ochraně spotřebitele zakazuje nekalé obchodní praktiky, které definuje mimo jiné takto: „Obchodní praktika je nekalá, je-li jednání podnikatele vůči spotřebiteli v rozporu s požadavky odborné péče a je způsobilé podstatně ovlivnit jeho rozhodování tak, že může učinit obchodní rozhodnutí, které by jinak neučinil. ... Nekalé jsou zejména klamavé a agresivní obchodní praktiky."
Mezi klamavé praktiky se (viz § 5, odst. 3) považuje, když "podnikatel neoprávněně používá značku jakosti (včetně ekoznaček) nebo jiné obdobné označení", Dále se neoprávněné používání ekoznačky zakazuje podle § 18b . Dle § 23 zákona dozor nad těmito povinnostmi provádí ČOI (odst.1) a též  obecní  živnostenské  úřady,  příslušné podle umístění provozovny (odst. 5).
Výše uvedené se týká praktik přímo při prodeji a nabízení výrobků v obchodě. V oblasti regulace reklamy, která je nekalou obchodní praktikou podle tohoto zákona, se postupuje podle Zákona č. 40/1995, Sb., o regulaci reklamy. Podle tohoto zákona by dozor měly vykonávat krajské živnostenské úřady. Fyzickým osobám (včetně zadavatelů reklamy), které poruší zákaz reklamy, která je nekalou obchodní praktikou, lze v blokovém řízení uložit pokutu do 5 000 Kč. Právnické osobě nebo podnikající fyzické osobě, která šíří reklamu, která je nekalou obchodní praktikou, se uloží pokuta do 5 000 000 Kč.

Při podezření na neoprávněně použitou ekoznačku (Ekologicky šetrný výrobek nebo Ekoznačku EU), se prosím obraťte nejlépe na Agenturu pro ekologicky šetrné výrobky (při CENIA), která udílení ekoznaček zprostředkuje. Např.e-mailem na Pavla Hrubého (pavel.hruby@cenia.cz) nebo Petra Saifrída (petr.saifrid@cenia.cz), případně telefonicky na 267 225 282. 

Autor: Petr Ledvina; Ekologická poradna Veronica

Přečtěte si dále k tématu

Další dotazy z kategorie: Domácnost, nakupování Ekologická poradna Veronica

Ekologická poradna
je tu pro Vás

Mám dotaz

Celkový počet odpovězených dotazů 432. Nenašli jste zde odpověď na Váš dotaz, přečtěte si ještě poradnové články z časopisu Veronica nebo nám položte nový dotaz.

 nebo
 Kč
Logo Darujme.cz
   

© ZO ČSOP Veronica – aktualizováno 3. 6. 2024