Otázky a odpovědi z Ekologické poradny

Ekologická poradna Veronica radíNa této stránce najdete otázky a odpovědi na nejrůznější ekologická témata. Pro snažší orientaci jsou otázky zařazeny do kategorií. Výběrem kategorie se můžete podívat na všechny dotazy, které do ní patří.

Vyberte kategorii

Hledejte podle klíčových slov

Dotaz: Je protizákonná klamavá reklama na ekoznačky?

Kategorie: Ochrana spotřebitele

Chcel by som sa informovať o označovaní výrobkov ekologickými značkami, konkrétne či je označovanie vymyslenými ekoznačkami protizákonné. Ako by mal spotrebiteľ postupovať, ak vymyslenú značku na výrobku objaví?
2. 2. 2010

Označení klamavou ekoznačkou je protizákonné.

Zákon č. 634/1992 Sb., o ochraně spotřebitele zakazuje nekalé obchodní praktiky, které definuje mimo jiné takto: „Obchodní praktika je nekalá, je-li jednání podnikatele vůči spotřebiteli v rozporu s požadavky odborné péče a je způsobilé podstatně ovlivnit jeho rozhodování tak, že může učinit obchodní rozhodnutí, které by jinak neučinil. ... Nekalé jsou zejména klamavé a agresivní obchodní praktiky."
Mezi klamavé praktiky se (viz § 5, odst. 3) považuje, když "podnikatel neoprávněně používá značku jakosti (včetně ekoznaček) nebo jiné obdobné označení", Dále se neoprávněné používání ekoznačky zakazuje podle § 18b . Dle § 23 zákona dozor nad těmito povinnostmi provádí ČOI (odst.1) a též  obecní  živnostenské  úřady,  příslušné podle umístění provozovny (odst. 5).
Výše uvedené se týká praktik přímo při prodeji a nabízení výrobků v obchodě. V oblasti regulace reklamy, která je nekalou obchodní praktikou podle tohoto zákona, se postupuje podle Zákona č. 40/1995, Sb., o regulaci reklamy. Podle tohoto zákona by dozor měly vykonávat krajské živnostenské úřady. Fyzickým osobám (včetně zadavatelů reklamy), které poruší zákaz reklamy, která je nekalou obchodní praktikou, lze v blokovém řízení uložit pokutu do 5 000 Kč. Právnické osobě nebo podnikající fyzické osobě, která šíří reklamu, která je nekalou obchodní praktikou, se uloží pokuta do 5 000 000 Kč.

Při podezření na neoprávněně použitou ekoznačku (Ekologicky šetrný výrobek nebo Ekoznačku EU), se prosím obraťte nejlépe na Agenturu pro ekologicky šetrné výrobky (při CENIA), která udílení ekoznaček zprostředkuje. Např.e-mailem na Pavla Hrubého ([email protected]) nebo Petra Saifrída ([email protected]), případně telefonicky na 267 225 282. 

Přečtěte si dále k tématu

Všechny dotazy v kategorii „Ochrana spotřebitele“

Celkový počet odpovězených dotazů 405. Nenašli jste zde Váš dotaz či vaše téma, přečtěte si ještě poradnové články z časopisu Veronica nebo se nás zeptejte.

© ZO ČSOP Veronica - všechna práva vyhrazena

Mapa stránek  |  Datum aktualizace: 25. 3. 2020  |  webmaster |  ochrana osobních údajů

Sledujte nás logo facebook  logo Youtube