Ochrana soukromí

Ekologický institut Veronica používá soubory cookies k zajištění funkčnosti webu a s Vaším souhlasem i k anonymnímu monitorování návštěvnosti našich webových stránek. Kliknutím na tlačítko „Souhlasím“ souhlasíte s využívaním cookies pro účely sledování návštěvnosti. Více informací o ochraně osobních údajů.

Logo Ekologický institut Veronica
Obrázek Ekologické poradny Obrázek časopisu Veronica Obrázek Centra Veronica Hostětín
Obrázek Ekologické poradny Obrázek časopisu Veronica Obrázek Centra Veronica Hostětín
CZ | EN

Jak na svilušky?

28. 8. 2009

Jak na svilušky?

Doporučení Ekologické poradny Veronica

Dobrý den,
zřejmě se na Vašich kytkách podepsal přes opakované rosení suchý vzduch, třeba v době, kdy jste nebyla doma. Svilušky napadají přednostně oslabené rostliny. To, že některé rostliny zatím nenapadly, je spíše známkou, že tyto rostliny jsou v lepší kondici, rozhodně na to nespoléhejte. Doporučuji

  1. odstranit pečlivě všechny uschlé listy, včetně zbytků v květináči
  2. menší rostliny důkladně osprchovat teplou vodou, případně i s přídavkem mýdla. Mýdlovou vodou (cca 1% roztok mazlavého mýdla, účinnost lze zvýšit přidáním denaturovaného lihu cca 3%) lze omývat i listy velkých rostlin, hlavně z rubu.
  3. Na několik dní klidně rostliny překrýt po důkladném omytí plastovým pytlem. Sviluškám nesvědčí vlhký vzduch, přestanou se množit
  4. Rostliny přiměřeně pohnojit, případně přesadit a důkladně zalévat. Výborný je třeba výluh z kopřiv. Přehnojení by ale mělo opačný efekt, takové rostliny mají pak řidší pletiva a jsou méně odolné.
  5. Přirozeným nepřítelem (konzumentem) svilušek je dravý roztoč Phytoseiulus persimilis. Prodává ho např. firma Biocont  (100 ks za 122,-Kč).
  6. Pouhým nalákáním na nějakou rostlinu se svilušek zcela nezbavíte, to bych moc nedoporučovala, i když jim samozřejmě některé rostliny, jak jste se sama přesvědčila, chutnají víc. Hlavně ty oslabené. Viděla jsem třeba masivně napadené ibyšky, pokojové lipky, lilky...Aromatické rostliny spíše savý hmyz odpuzují, je to jejich způsob obrany.

Dobře rostoucí rostliny, které mají optimální výživu i podmínky jsou schopné se sviluškám ubránit, takže nezoufejte, horko a sucho, spojené s létem už brzy skončí a doufám, že regenerační kůra, kterou Vám doporučuji, pomůže.

Autor: Helena Vlašínová; Ekologická poradna Veronica

Přečtěte si dále k tématu

Další dotazy z kategorie: Rostliny, zeleň Ekologická poradna Veronica

Ekologická poradna
je tu pro Vás

Mám dotaz

Celkový počet odpovězených dotazů 432. Nenašli jste zde odpověď na Váš dotaz, přečtěte si ještě poradnové články z časopisu Veronica nebo nám položte nový dotaz.

 nebo
 Kč
Logo Darujme.cz
   

© ZO ČSOP Veronica – aktualizováno 21. 6. 2024