Otázky a odpovědi z Ekologické poradny

Ekologická poradna Veronica radíNa této stránce najdete otázky a odpovědi na nejrůznější ekologická témata. Pro snažší orientaci jsou otázky zařazeny do kategorií. Výběrem kategorie se můžete podívat na všechny dotazy, které do ní patří.

Vyberte kategorii

Hledejte podle klíčových slov

Dotaz: Jak na svilušky?

Kategorie: Rostliny

Jak na svilušky?

28. 8. 2009

Dobrý den,
zřejmě se na Vašich kytkách podepsal přes opakované rosení suchý vzduch, třeba v době, kdy jste nebyla doma. Svilušky napadají přednostně oslabené rostliny. To, že některé rostliny zatím nenapadly, je spíše známkou, že tyto rostliny jsou v lepší kondici, rozhodně na to nespoléhejte. Doporučuji

  1. odstranit pečlivě všechny uschlé listy, včetně zbytků v květináči
  2. menší rostliny důkladně osprchovat teplou vodou, případně i s přídavkem mýdla. Mýdlovou vodou (cca 1% roztok mazlavého mýdla, účinnost lze zvýšit přidáním denaturovaného lihu cca 3%) lze omývat i listy velkých rostlin, hlavně z rubu.
  3. Na několik dní klidně rostliny překrýt po důkladném omytí plastovým pytlem. Sviluškám nesvědčí vlhký vzduch, přestanou se množit
  4. Rostliny přiměřeně pohnojit, případně přesadit a důkladně zalévat. Výborný je třeba výluh z kopřiv. Přehnojení by ale mělo opačný efekt, takové rostliny mají pak řidší pletiva a jsou méně odolné.
  5. Přirozeným nepřítelem (konzumentem) svilušek je dravý roztoč Phytoseiulus persimilis. Prodává ho např. firma Biocont  (100 ks za 122,-Kč).
  6. Pouhým nalákáním na nějakou rostlinu se svilušek zcela nezbavíte, to bych moc nedoporučovala, i když jim samozřejmě některé rostliny, jak jste se sama přesvědčila, chutnají víc. Hlavně ty oslabené. Viděla jsem třeba masivně napadené ibyšky, pokojové lipky, lilky...Aromatické rostliny spíše savý hmyz odpuzují, je to jejich způsob obrany.

Dobře rostoucí rostliny, které mají optimální výživu i podmínky jsou schopné se sviluškám ubránit, takže nezoufejte, horko a sucho, spojené s létem už brzy skončí a doufám, že regenerační kůra, kterou Vám doporučuji, pomůže.

Autor: Helena Vlašínová

Přečtěte si dále k tématu

Všechny dotazy v kategorii „Rostliny“

Celkový počet odpovězených dotazů 403. Nenašli jste zde Váš dotaz či vaše téma, přečtěte si ještě poradnové články z časopisu Veronica nebo se nás zeptejte.

© ZO ČSOP Veronica - všechna práva vyhrazena

Mapa stránek  |  Datum aktualizace: 19. 11. 2019  |  webmaster |  ochrana osobních údajů

Sledujte nás logo facebook  logo Youtube