Otázky a odpovědi z Ekologické poradny

Ekologická poradna Veronica radíNa této stránce najdete otázky a odpovědi na nejrůznější ekologická témata. Pro snažší orientaci jsou otázky zařazeny do kategorií. Výběrem kategorie se můžete podívat na všechny dotazy, které do ní patří.

Vyberte kategorii

Hledejte podle klíčových slov

Dotaz: Alternativa suchého záchodu místo staré kadibudky

Kategorie: Odpady, kompostování

Dobrý den, máme starou kadibudku a rádi bychom si místo ní pořídili nový záchod. Nejsme napojeni na kanalizační síť. Jaké existují možnosti a kam se lze obrátit pro radu? 

13. 5. 2009

Dobrý den z ekologické poradny,

možností pro Vás může být pořízení kompostovacího záchodu, který je vhodný pro místa, kde není kanalizační síť, ale zároveň i ekologicky příznivou variantou, kterou můžete bez potíží umístit i do obytného prostoru. Při splachování klasického záchoda se potřebuje asi jedna třetina pitné vody odebírané domácností, a vzniklé splašky je navíc potřeba nákladně čistit. Kompostovací záchod tyto nevýhody nemá. Přetvoří exkrementy na využitelný kompost. Kompostovacích záchodů existuje několik druhů. Jednoduchý venkovní kompostovací záchod si může člověk postavit sám, je samozřejmě nejlevnější variantou. Bližší informace včetně tipů, jak takový kompostovací záchod vyrobit, najdete v literatuře. Pojednává o tom kapitola č. 6 anglické knihy The Humanure Handbook.

Interiérový (vnitřní) kompostovací záchod je poněkud složitějším zařízením, ty se prodávají už hotové. Typové i cenové rozpětí je velmi široké, nabídku najdete například zde: www.ecoshop.cz/kategorie/0_ekologicke-toalety/. Pokud byste se chtěla podívat na již existující kompostovací záchod a získat podrobné informace, můžete kontaktovat brněnský Rozmarýnek, středisko ekologické výchovy. Po domluvě je možná návštěva. Informace o vnitřním kompostovacím záchodě obohacené o praktické zkušenosti Vám rádi podají lidé z Občanského sdružení Horní Mlýn ve Křtinách, též majitelé dvou kompostovacích záchodů. Ozvat se můžete panu Petru Jelínkovi na email: [email protected]

Další užitečné informace najdete také zde: http://www.eko-toalety.cz/.

Autor: Lenka Parkánová

Přečtěte si dále k tématu

Všechny dotazy v kategorii „Odpady, kompostování“

Celkový počet odpovězených dotazů 403. Nenašli jste zde Váš dotaz či vaše téma, přečtěte si ještě poradnové články z časopisu Veronica nebo se nás zeptejte.

© ZO ČSOP Veronica - všechna práva vyhrazena

Mapa stránek  |  Datum aktualizace: 11. 10. 2019  |  webmaster |  ochrana osobních údajů

Sledujte nás logo facebook  logo Youtube