Ochrana soukromí

Ekologický institut Veronica používá soubory cookies k zajištění funkčnosti webu a s Vaším souhlasem i k anonymnímu monitorování návštěvnosti našich webových stránek. Kliknutím na tlačítko „Souhlasím“ souhlasíte s využívaním cookies pro účely sledování návštěvnosti. Více informací o ochraně osobních údajů.

Logo Ekologický institut Veronica
Obrázek Ekologické poradny Obrázek časopisu Veronica Obrázek Centra Veronica Hostětín
Obrázek Ekologické poradny Obrázek časopisu Veronica Obrázek Centra Veronica Hostětín
CZ | EN

Alternativa suchého záchodu místo staré kadibudky

13. 5. 2009

Dobrý den, máme starou kadibudku a rádi bychom si místo ní pořídili nový záchod. Nejsme napojeni na kanalizační síť. Jaké existují možnosti a kam se lze obrátit pro radu? 

Doporučení Ekologické poradny Veronica

Dobrý den z ekologické poradny,

možností pro Vás může být pořízení kompostovacího záchodu, který je vhodný pro místa, kde není kanalizační síť, ale zároveň i ekologicky příznivou variantou, kterou můžete bez potíží umístit i do obytného prostoru. Při splachování klasického záchoda se potřebuje asi jedna třetina pitné vody odebírané domácností, a vzniklé splašky je navíc potřeba nákladně čistit. Kompostovací záchod tyto nevýhody nemá. Přetvoří exkrementy na využitelný kompost. Kompostovacích záchodů existuje několik druhů. Jednoduchý venkovní kompostovací záchod si může člověk postavit sám, je samozřejmě nejlevnější variantou. Bližší informace včetně tipů, jak takový kompostovací záchod vyrobit, najdete v literatuře. Pojednává o tom kapitola č. 6 anglické knihy The Humanure Handbook.

Interiérový (vnitřní) kompostovací záchod je poněkud složitějším zařízením, ty se prodávají už hotové. Typové i cenové rozpětí je velmi široké, nabídku najdete například zde: www.ecoshop.cz/kategorie/0_ekologicke-toalety/. Pokud byste se chtěla podívat na již existující kompostovací záchod a získat podrobné informace, můžete kontaktovat brněnský Rozmarýnek, středisko ekologické výchovy. Po domluvě je možná návštěva. Informace o vnitřním kompostovacím záchodě obohacené o praktické zkušenosti Vám rádi podají lidé z Občanského sdružení Horní Mlýn ve Křtinách, též majitelé dvou kompostovacích záchodů. Ozvat se můžete panu Petru Jelínkovi na email: hornimlyn@hornimlyn.cz

Další užitečné informace najdete také zde: http://www.eko-toalety.cz/.

Autor: Lenka Parkánová; Ekologická poradna Veronica

Přečtěte si dále k tématu

Další dotazy z kategorie: Odpady, kompostování Ekologická poradna Veronica

Ekologická poradna
je tu pro Vás

Mám dotaz

Celkový počet odpovězených dotazů 432. Nenašli jste zde odpověď na Váš dotaz, přečtěte si ještě poradnové články z časopisu Veronica nebo nám položte nový dotaz.

 nebo
 Kč
Logo Darujme.cz
   

© ZO ČSOP Veronica – aktualizováno 18. 4. 2024