Ekologický institut Veronica používá soubory cookies k zajištění funkčnosti webu a s Vaším souhlasem i k anonymnímu monitorování návštěvnosti našich webových stránek. Kliknutím na tlačítko „Souhlasím“ souhlasíte s využívaním cookies pro účely sledování návštěvnosti. Více informací o ochraně osobních údajů.
V roce 1849 bylo zrušeno poddanství a rolníci získali své grunty do nezcizitelného vlastnictví. Nastalo století rozkvětu soukromého rolnického hospodaření, které se projevilo i na rozmanitosti a estetičnu krajiny.
Přesně po sto letech však došlo k dramatické změně: Rolníkům byla půda zcizena a staletý ráz krajiny se začal dramaticky měnit.
Naděje, vkládané do nové doby po roce 1989, se nenaplnily. Vznikly pouze ostrůvky soukromého hospodaření, choulící se v moři mamutích zemědělských podniků vzniklých z bývalých sloučených družstev a hospodařících na propachtované půdě restituentů. Tyto podniky využívají půdu (obecně i krajinu) bezohledně ve vztahu k environmentálním potřebám. V zemědělství zcela chybí udržitelná praxe.
Tomu všemu je věnována monografická část 4. čísla ročníku 2021 časopisu Veronica. Nechybí ani obvyklé rubriky a další články mimo téma.