Ochrana soukromí

Ekologický institut Veronica používá soubory cookies k zajištění funkčnosti webu a s Vaším souhlasem i k anonymnímu monitorování návštěvnosti našich webových stránek. Kliknutím na tlačítko „Souhlasím“ souhlasíte s využívaním cookies pro účely sledování návštěvnosti. Více informací o ochraně osobních údajů.

Logo Ekologický institut Veronica
Obrázek Ekologické poradny Obrázek časopisu Veronica Obrázek Centra Veronica Hostětín
Obrázek Ekologické poradny Obrázek časopisu Veronica Obrázek Centra Veronica Hostětín
CZ | EN

Slyšela jsem o vytápění troubou nebo použití ventilátoru u topení, je to k něčemu dobré?

10. 2. 2023
Doporučení Ekologické poradny Veronica

Nejvíce tepla doma poskytnou samozřejmě kamna (radiátory), hned v závěsu jsou lidé, případně domácí zvířata. Mnoho tepla ale vzniká i při vaření, pečení nebo třeba ohřívání vody v pračce. Každý kousek se počítá. Trouba ale není určená na vyhřívání a nenechávejte ji „péct“ na prázdno. A je celkem jedno, zda po skončení pečení necháte teplo přímo vyvětrat otevřenými dvířky nebo zda vychladne postupně. Do místnosti uvolní stejné množství tepla.

 

Ventilátory na topení nebo pod topením mohou pomoci s rozvodem tepla do místnosti. Míchají vzduch, teplý se od radiátorů rychleji dostane do prostoru. Z radiátoru pak odtéká studenější voda, kterou musí kotel zase dohřát. Při vlastním topení jste tedy na nule. Používá se to k podvůdku: Když se spotřeba tepla počítá podle plochy bytu, počtu radiátorů a průtoku, tak jste dostali více tepla (od vás odešla chladnější voda) než kolik byl váš zaplacený podíl. Nyní se spotřeba počítá jinak (i podle skutečné teploty radiátoru), takže to ztrácí smysl. Navíc jde o elektrospotřebič (byť s malou spotřebou) vyrobený s největší pravděpodobností v Číně. Což znamená velkou dopravní vzdálenost a téměř jistě také mizerně placenou práci a výrobu bez jakýchkoliv ohledů na životní prostředí. 

 

Trochu jiná situace je u „větráčků“ na kamna a kouřovody, které fungují na principu termoelektrického jevu a elektřinu na pohon si vyrábějí samy. Pomohou s rozvodem teplého vzduchu do místnosti a nikoho tím nepodvádíte – je to teplo z vašich kamen. Navíc se spustí jakmile jsou trubky nebo kamna dostatečně horká. Vypadá to jako zázrak, ale můžou za to polovodiče. Opět se často vyrábí v Číně, doptejte se výrobců. Hodí se pro malá kamna ve velkých nebo členitých místnostech.


Autor: Renata Placková; Ekologický institut Veronica

Přečtěte si dále k tématu

Další dotazy z kategorie: Domácnost, nakupování Ekologická poradna Veronica

Ekologická poradna
je tu pro Vás

Mám dotaz

Celkový počet odpovězených dotazů 432. Nenašli jste zde odpověď na Váš dotaz, přečtěte si ještě poradnové články z časopisu Veronica nebo nám položte nový dotaz.

 nebo
 Kč
Logo Darujme.cz
   

© ZO ČSOP Veronica – aktualizováno 3. 6. 2024