Otázky a odpovědi z Ekologické poradny

Ekologická poradna Veronica radíNa této stránce najdete otázky a odpovědi na nejrůznější ekologická témata. Pro snažší orientaci jsou otázky zařazeny do kategorií. Výběrem kategorie se můžete podívat na všechny dotazy, které do ní patří.

Vyberte kategorii

Hledejte podle klíčových slov

Dotaz: Jak se bránit vyprojektovanému veřejnému osvětlení, které bude nadbytečně svítit?

Kategorie: Škodliviny v životním prostředí

V naší obci se dělá rekonstrukce veřejného osvětlení respektive se dávají nově sloupy veřejného osvětlení. Osvětlení před naším domem je 6 m od oken ve výšce 6 m (LED 20W). Omezuje tím parkování před domem a světelné znečištění mi půjde přímo na všechna okna obytných místností. Požadavek o posunutí mimo dům mi je stále zamítán, že by nebyla dodržena norma, ohrozilo by to stejnoměrnost osvětlení vozovky, kolaudaci a i provoz. V projektové dokumentaci je odstup osvětlení 34 m, přičemž jsem zjistila že odstup od následujícího osvětlení je jen 28 m a tím vznikl ten problém, že osvětlení je přímo před domem.

Podotýkám, že se jedná o obec, kde večer není žádný provoz a je mimo silnice II. i III. třídy, v obci není žádné občanské vybavení (obchod,občerstvení, kostel a pod.) a ani žádné soukromé podnikání občanů ve službách pro veřejnost. Správce osvětlení se stále odvolává na odbor dopravy jako nadřízený orgán, ale po dotazu na odboru, mi bylo sděleno, že k veřejnému osvětlení uprostřed obce nevydávali žádné stanovisko. V územním rozhodnutí jsou vozovky v obci podle zhotovitele projektu označeny zařazeny do tříd osvětlení ME6 a S4 (pro třídu zatřídění S4 musí být průměrná intenzita osvětlení [osvětlenost] alespoň 5 lx, zároveň maximální hodnota osvětlenosti nesmí překročit hodnotu 7,5 lx a minimální osvětlenost musí být 1 lx).

Jak se mohu bránit a lze osvětlení posunout, když není ještě zabudováno?

3. 7. 2018

Ve sporu o umístění sloupu se můžete opřít o 3 dokumenty, z nichž ten nejkratší (Usneseni185.pdf) byl schválen vládou. Jde v nich o to, že svícení Vás nemá obtěžovat - bylo by tedy lépe, kdybyste ono svítidlo neměli před okny.

Další požadavky by měly být na barvu světla (pokud možno blízkou barvě, kterou mají dosud nejběžnější sodíkové výbojky) a na jeho výrazné tlumení později večer (to kvalitní LED svítidla umožňují).

Příslušné dokumenty jsou dostupné dohromady v adresáři http://amper.ped.muni.cz/noc/vyber_textu/usneseni_vlady/

Autor: Jan Hollan
Ekologický institut Veronica

Přečtěte si dále k tématu

Všechny dotazy v kategorii „Škodliviny v životním prostředí“

Celkový počet odpovězených dotazů 405. Nenašli jste zde Váš dotaz či vaše téma, přečtěte si ještě poradnové články z časopisu Veronica nebo se nás zeptejte.

© ZO ČSOP Veronica - všechna práva vyhrazena

Mapa stránek  |  Datum aktualizace: 24. 2. 2020  |  webmaster |  ochrana osobních údajů

Sledujte nás logo facebook  logo Youtube