Otázky a odpovědi z Ekologické poradny

Ekologická poradna Veronica radíNa této stránce najdete otázky a odpovědi na nejrůznější ekologická témata. Pro snažší orientaci jsou otázky zařazeny do kategorií. Výběrem kategorie se můžete podívat na všechny dotazy, které do ní patří.

Vyberte kategorii

Hledejte podle klíčových slov

Dotaz: Jak se bránit proti světelnému znečištění?

Kategorie: Ostatní

Dobrý den, chtěl bych se zeptat - co dělat v případě, že náš doma obtěžuje světelné znečištění z nedaleké továrny? V noci  máme v pokojích téměř den, protože světla jsou vážně pronikavé. Zatím jsem nezjišťoval, jestli stejný problém mají i sousedi v paneláku, ale kdybych si na tuto věc stěžoval, asi by bylo dobré, kdyby nás pod tím bylo podepsaných co nejvíce, že? Mám se tedy obrátit na městský odbor životního prostředí? Děkuji mockrát za odpověď!

2. 12. 2013

Dobrý den z Ekologické poradny Veronica,

z právního hlediska shledáváme tři možné varianty:

  1. Obrátit se na zástupce místní samosprávy, aby se pokusili situaci řešit. Obec by měla zabezpečit veřejný pořádek a přispět k ochraně životního prostředí tím, že bude regulovat nevhodné směrování světla.

  2. Obrátit se na stavební úřad, který povolil stavbu objektu. Už při povolování stavby by se měla řešit otázka rušení osvětlením. Můžete si vyžádat informace o povolení ke konkrétnímu zdroji světla a zjistit, zda byla tato otázka řešena. Stavební úřad také může uložit tomu, kdo porušil povinnosti uložené povolením sankci. Podle vyhlášky č. 501/2006 Sb., o obecných požadavcích na využívání území, nesmí být umístěny stavby pro reklamu a reklamní zařízení, tak aby obtěžovaly světlem nad limitní hodnoty.

  3. Třetí možností je zaštítit se omezením vlastnického práva v Občanském zákoníků (pravidlo platí ve starém i novém), ve kterém se píše, že "vlastník se zdrží všeho, co působí, že odpad, voda, kouř, prach, plyn, pach, světlo, tín, hluk, otřesy a jiné podboné účinky vnikají na pozemek jiného vlastníka v míře nepřiměřené místním poměrům a podtatně omezjí obvyklé úžívání pozemku."

Pro podrobnější informace si můžete zažádat ještě v poradně Ekologického právního servisu.

Pokud budete jednat s úřady, určitě bude lepší, když za Vámi bude stát více lidí z Vašeho okolí, kterým bude světelné znečištění také vadit. Kromě osobní návštěvy úřadu si také zhotovte písemnou formu Vaší stížnosti či námitky, kterou Vám na podatelně ověří. Doporučujeme nechat si pro sebe ověřit i kopii.

V případě, že byste chtěl zapojit i širší okolí, můžete využít petičního práva, kterým o sobě dáte výrazněji vědět. Orgán, na který petici podáváte, je povinnen petici přijmout a do třiceti dnů na ni písemně odpovědět.

Další informace o osvětlení v obcích naleztene na našem webu.

Autor(ka): Jiřina Holubová
Ekologický institut Veronica

Přečtěte si dále k tématu

Všechny dotazy v kategorii „Ostatní“

Celkový počet odpovězených dotazů 405. Nenašli jste zde Váš dotaz či vaše téma, přečtěte si ještě poradnové články z časopisu Veronica nebo se nás zeptejte.

© ZO ČSOP Veronica - všechna práva vyhrazena

Mapa stránek  |  Datum aktualizace: 16. 1. 2020  |  webmaster |  ochrana osobních údajů

Sledujte nás logo facebook  logo Youtube