Ochrana soukromí

Ekologický institut Veronica používá soubory cookies k zajištění funkčnosti webu a s Vaším souhlasem i k anonymnímu monitorování návštěvnosti našich webových stránek. Kliknutím na tlačítko „Souhlasím“ souhlasíte s využívaním cookies pro účely sledování návštěvnosti. Více informací o ochraně osobních údajů.

Logo Ekologický institut Veronica
Obrázek Ekologické poradny Obrázek časopisu Veronica Obrázek Centra Veronica Hostětín
Obrázek Ekologické poradny Obrázek časopisu Veronica Obrázek Centra Veronica Hostětín
CZ | EN

Kam s účtenkami z termopapíru?

Revidováno: 14. 1. 2021 (původní text: 28. 3. 2017)

V našem obchodě se nám poslední dobou začal hromadit termopapír z vytištěných účtenek. Zákazníci často účtenku nechají na prodejně a my je pak musíme vyhazovat. Zajímalo by mě, jak můžu s termopapírem naložit? Kam jej můžeme odnést?

Podobných dotazů se v naší ekoporadně objevilo mnoho. Zvýšený zájem přikládáme nově zavedenému systému elektronických služeb EET, při kterém u každého nákupu zákazník povinně ze zákona obdrží účtenku za provedený nákup. Vzniká tedy i otázka, co s hromadícími se účtenkami můžeme dělat a kam je případně odnést?

Doporučení Ekologické poradny Veronica

S odpovědí vás zřejmě příliš nepotěšíme. Běžně dostupný termopapír není vhodný k recyklaci, a proto účtenky, které si nosíme z obchodů, musíme chtě nechtě zařadit do směsného odpadu.

Kde je zakopaný pes?

Hlavním problémem termopapíru je látka v něm obsažená, zvaná bisfenol A (BPA). Bylo prokázáno, že tato látka může způsobovat různé zdravotní komplikace. Obzvláště pozor by si měly dát těhotné ženy, protože bisfenol A může negativně ovlivnit prsní tkáně plodu a zapříčinit tak pozdější zvýšené riziko vzniku rakoviny prsu. Negativně působí na spermie a imunitní systém člověka, a je také jednou z možných příčin onemocnění srdce a cukrovky. Expert v oblasti vlivu životního prostředí na zdraví a ekologický publicista MUDr. Miroslav Šuta se na téma termopapíru vyjádřil slovy: „Součástí termopapíru je celá řada nebezpečných chemikálií, z nichž nejproblematičtější jsou bisfenoly. Bisfenol A je endokrinní disruptor, který je zařazen mezi látky vzbuzující mimořádně obavy.“ A dodává: „Zamořování vyseparovaného papíru těmito chemikáliemi obsaženými v termopapírech považuji za velmi nebezpečné a mohlo by podle mého podkopávat důvěru spotřebitelů vůči výrobkům z recyklovaného papírů. Dávat termopapíry s obsahem těchto látek do kompostu pak považuji za naprosto nepřijatelné.“

Chemický vzorec bisfenolu A

Na škodlivost bisfenolu A a jeho přímý styk s lidmi již zareagovala Evropské unie, a od ledna 2020 je použití BPA v termopapírech zakázáno. (Nařízení komise (EU) 2016/2235.) Už od roku 2011 se v EU nesmějí prodávat kojenecké láhve obsahující tuto látku. Nicméně existuje látka bisfenolu A podobná, nazývaná bisfenol S (BPS). Nepříjemnou skutečností je zjištění, že se tato látka má podobný toxikologický profil a může mít tak podobné účinky na zdraví. V současné době (2021) je běžnou alternativou k BPA v termopapírech. Evropská unie zatím o jeho zákazu neuvažuje. MUDr. Miroslav Šuta se vyjádřil o bisfenolu S poněkud kriticky: „Bohužel alternativy používané místo bisfenolu A (např. bisfenol S) vykazují podobně nebezpečné vlastnosti. Navíc BPS je v životním prostředí ještě hůře odboratelný než BPA.“ Přitom bisfenol S (spolu s bisfenolem A) je v termopapírech zakázán již od roku 2019 ve Švýcarsku.

Existuje jiné řešení?

Termopapír bez fenoluNaštěstí existují varianty termopapíru, které se vyrábějí bez výše zmíněných látek nebo s jejich minimálních množstvím. Na internetu lze možné nalézt firmy, které nabízejí rovnou termopapír bez BPS či všech bisfenolů. V některých jsou místo fenolů látky na bázi močoviny, jinde jde o papír zcela bez chemických a barvících látek a místo chemické reakce jde o čistě fyzickou reakci. Nicméně spousta prodejců se o bisfenolu nezmiňuje, na jejich webových stránkách se o obsahu látek zkrátka nedočtete. To ukazuje na skutečnost, že se problematikou obsažených látek v termopapíru zatím příliš nezabývají a prodávají termopapír, který mají zrovna na skladě.

Aktualizace leden 2021: Na trhu v ČR se dají najít termoúčtenky bez BPS a bez všech bisfenolů. Hledejte třeba sousloví: „kotoučky BPS free“ „kotoučky phenol free“ nebo „ekologické termo kotoučky“. Pozor, vzhledem k tomu, že od roku 2020 jsou všechny termoúčtenky bez BPA, prodejci ve velkém inzerují „bez bisfenolu A“ či „BPA free“. Vzhledem k tomu, že to je zákonná povinnost, není to žádná přidaná hodnota. Aby byl termopapír ekologičtější, musí být i bez BPS, resp. všech bisfenolů.

Je odůvodnění Eko-komu mylné?

Za zmínku určitě také stojí vyjádření firmy Eko-kom k odpadu z termopapíru, tedy zdali je možné potištěné účtenky kompostovat či jsou vhodné k recyklaci. Ačkoli Eko-kom dochází ke stejnému názoru, že termopapír je ke kompostování a recyklovaní zcela nevhodný, překvapivě přichází se zcela jiným odůvodněním. Eko-kom totiž uvádí: „Termopapír patří do směsného odpadu, protože obsahuje plnidla, která brání jeho rozvlákňování, a z tohoto důvodu je tedy k recyklaci nevhodný.“ Hlavní problémem tištěných účtenek je podle Eko-komu jejich (ne)rozložitelnost, nikoliv přítomnost bisfenolů.

Na tuto odpověď reaguje Josef Polívka, papírenský inženýr, který se k jejich stanovisku jasně ohrazuje: „Plniva nejsou důvodem, aby papír nešel rozvláknit. Rozvláknit nejde jen vysoce klížený či parafinem, silikonem a podobnými látkami napuštěný papír. Termopapír je na tom obdobně jako papír křídový. Obsahuje značné množství anorganického podílu, který je v tomto případě obsažený v nátěru a který se dostane do papírenského kalu, ale pořád by z něj vlákna měla jít získat.“ Zároveň také doplňuje: „Výrobce i dodavatel má podle REACH (registrace, hodnocení, povolování a omezování chemických látek, pozn. Ekologické poradny Veronica) povinnost informovat své odběratele při obsahu SVHC (látky vzbuzující velké obavy, pozn. Ekologické poradny Veronica) látek ve výrobku nad 0,1 % - platí nejen pro chemikálie, ale i pro předměty včetně obalů. Nelze bohužel vyloučit, že na to dodavatel zapomene. Kdo chce mít jistotu, může se zeptat dodavatele.“

Jak poznat účtenku z termopapíru?

Někde můžete mít pochybnosti, jak poznat účtenku z termopapíru. Lze ji poznat například podle toho:

  1. Termopapír je oproti matnému obyčejnému papíru trochu blyštivý. Což by mohl být i nějaký speciální natíraný, křídový, ale u účtenky to nebudete očekávat.
  2. Když termopapír dáte na tvrdnou podložku, tak lze do něj nehtem vyrýt viditelnou čáru (dle typu termopapíru z jedné strany, z druhé a nebo i z obou stran).

Jak tedy s tištěným termopapírem naložit?

Jestliže používáte běžný termopapír, nezbývá vám nic jiného než účtenky vyhodit do směsného odpadu. K recyklaci a ke kompostování je zcela nevhodný, poněvadž obsahuje zdraví nebezpečné látky bisfenol A nebo jeho alternativu bisfenol S. Další možností je pořídit si termopapír neobsahující tyto látky, a to buď u firem, které termopapír bez BPS přímo vyrábějí nebo u jiných výrobců extra na vyžádání, a požádat také o certifikát garance. (Info o dostupnosti výše.)

Pokud jste tedy vlastníky nebo pracujete v podniku, kde často přicházíte do styku s tištěnými účtenkami, neváhejte investovat do termopapíru bez BPS nebo minimálně informujte svého zaměstnavatele o rizicích spojených s užíváním běžného termopapíru. Ochráníte tak sami sebe i své kolegy a zaměstnance. Nejspolehlivější garancí záruky je žádat certifikát nebo jiný doklad přímo od výrobce. Budete mít tak jistotu, že vámi používaný termopapír je opravdu bez BPS.

A nezapomínejte, nejenže uchráníte své zdraví, ale také přírodní prostředí, protože termopapír bez BPS můžete bez jakýchkoliv problémů recyklovat nebo přidat do kompostu. Věřte, že tato investice se opravdu vyplatí.

Autor: Michaela Wolná; Ekologický institut Veronica

Přečtěte si dále k tématu

Další dotazy z kategorie: Odpady, kompostování Ekologická poradna Veronica

Ekologická poradna
je tu pro Vás

Mám dotaz

Celkový počet odpovězených dotazů 432. Nenašli jste zde odpověď na Váš dotaz, přečtěte si ještě poradnové články z časopisu Veronica nebo nám položte nový dotaz.

 nebo
 Kč
Logo Darujme.cz
   

© ZO ČSOP Veronica – aktualizováno 26. 9. 2024