Ochrana soukromí

Ekologický institut Veronica používá soubory cookies k zajištění funkčnosti webu a s Vaším souhlasem i k anonymnímu monitorování návštěvnosti našich webových stránek. Kliknutím na tlačítko „Souhlasím“ souhlasíte s využívaním cookies pro účely sledování návštěvnosti. Více informací o ochraně osobních údajů.

Logo Ekologický institut Veronica
Obrázek Ekologické poradny Obrázek časopisu Veronica Obrázek Centra Veronica Hostětín
Obrázek Ekologické poradny Obrázek časopisu Veronica Obrázek Centra Veronica Hostětín
CZ | EN

Nejlevněji topí slunce

16. 1. 2017
Doporučení Ekologické poradny Veronica

I teď uprostřed mrazivé zimy, když přes den svítí slunce, můžeme využívat jeho přirozenou „sílu".

Když se do opře do oken, na metr čtvereční připadá aspoň půl kilowattu. A okna jsou ve dne zvenku černá... pokud ovšem za nimi nejsou záclony nebo žaluzie. Ty sluneční záření odrážejí zpět ven, takže slunce topí jen bídně. Za chladného počasí během dní proto ve dne nemají žádné clony na oknech co dělat, velmi ubírají světla i tepla.

A pokud jste doma a máte stará dobrá dvojitá okna, na něž slunce zrovna pěkně svítí, otevřete jejich vnitřní křídla dokořán. Každá vrstva skla totiž ze slunečního tepla ubírá aspoň desetinu. Okno o ploše dvou metrů čtverečních, kde je na tu chvíli jen jediné, vnější sklo, může za zimního dne topit příkonem až půldruhého kilowattu - jako by u vás bylo na návštěvě deset lidí.

Otevřená křídla kastlových dveří

Shrnutí pro ty, kteří se nechtějí orientovat ve Wattech, záření, čtverečních metrech

Když slunce zasvítí do oken, vytváří velmi silný zdroj tepla. Za okny ale nesmí být žádné záclony nebo žaluzie. Ty toto teplo odrážejí zpátky a slunce pak topí jen málo. Proto přes den, když je venku zima a přitom svítí sluníčko, roztáhněte důsledně záclony a závěsy, ubírají vám teplo a navíc i světlo. Pokud jste přes den doma a máte stará dobrá dvojitá okna, na něž slunce zrovna pěkně svítí, otevřete jejich vnitřní křídla dokořán. Okno, kde je na tuto chvíli jen to vnější sklo, může i v zimě topit tak silně, jako by u vás na návštěvě bylo deset lidí.

Více informací viz kapitola Zdroj světla, a tedy i tepla, publikace Co s okny.

Autor: Jan Hollan; Ekologický institut Veronica

Přečtěte si dále k tématu

Další dotazy z kategorie: Energie Ekologická poradna Veronica

Ekologická poradna
je tu pro Vás

Mám dotaz

Celkový počet odpovězených dotazů 432. Nenašli jste zde odpověď na Váš dotaz, přečtěte si ještě poradnové články z časopisu Veronica nebo nám položte nový dotaz.

 nebo
 Kč
Logo Darujme.cz
   

© ZO ČSOP Veronica – aktualizováno 24. 5. 2024