Otázky a odpovědi z Ekologické poradny

Ekologická poradna Veronica radíNa této stránce najdete otázky a odpovědi na nejrůznější ekologická témata. Pro snažší orientaci jsou otázky zařazeny do kategorií. Výběrem kategorie se můžete podívat na všechny dotazy, které do ní patří.

Vyberte kategorii

Hledejte podle klíčových slov

Nejlevněji topí slunce

kategorie: Energie

Publikováno: 16. 1. 2017

I teď uprostřed mrazivé zimy, když přes den svítí slunce, můžeme využívat jeho přirozenou „sílu".

Když se do opře do oken, na metr čtvereční připadá aspoň půl kilowattu. A okna jsou ve dne zvenku černá... pokud ovšem za nimi nejsou záclony nebo žaluzie. Ty sluneční záření odrážejí zpět ven, takže slunce topí jen bídně. Za chladného počasí během dní proto ve dne nemají žádné clony na oknech co dělat, velmi ubírají světla i tepla.

A pokud jste doma a máte stará dobrá dvojitá okna, na něž slunce zrovna pěkně svítí, otevřete jejich vnitřní křídla dokořán. Každá vrstva skla totiž ze slunečního tepla ubírá aspoň desetinu. Okno o ploše dvou metrů čtverečních, kde je na tu chvíli jen jediné, vnější sklo, může za zimního dne topit příkonem až půldruhého kilowattu - jako by u vás bylo na návštěvě deset lidí.

Otevřená křídla kastlových dveří

Shrnutí pro ty, kteří se nechtějí orientovat ve Wattech, záření, čtverečních metrech

Když slunce zasvítí do oken, vytváří velmi silný zdroj tepla. Za okny ale nesmí být žádné záclony nebo žaluzie. Ty toto teplo odrážejí zpátky a slunce pak topí jen málo. Proto přes den, když je venku zima a přitom svítí sluníčko, roztáhněte důsledně záclony a závěsy, ubírají vám teplo a navíc i světlo. Pokud jste přes den doma a máte stará dobrá dvojitá okna, na něž slunce zrovna pěkně svítí, otevřete jejich vnitřní křídla dokořán. Okno, kde je na tuto chvíli jen to vnější sklo, může i v zimě topit tak silně, jako by u vás na návštěvě bylo deset lidí.

Více informací viz kapitola Zdroj světla, a tedy i tepla, publikace Co s okny.

Autor: Jan Hollan
Ekologický institut Veronica

Přečtěte si dále k tématu

Všechny dotazy v kategorii „Energie“

Celkový počet odpovězených dotazů 402. Nenašli jste zde Váš dotaz či vaše téma, přečtěte si ještě poradnové články z časopisu Veronica nebo se nás zeptejte.

© ZO ČSOP Veronica - všechna práva vyhrazena

Mapa stránek  |  Datum aktualizace: 16. 9. 2019  |  webmaster |  ochrana osobních údajů

Sledujte nás logo facebook  logo Youtube