Otázky a odpovědi z ekologické poradny
Ekologická poradna Veronica radí

Nachází se tu otázky a odpovědi na nej­různější ekolo­gická témata. Pro snažší orientaci jsou zařa­zeny do kategorií.

Vyberte kategorii

Výběr dle klíčových slov

Dotaz: Jak bude vlhkost ze spodní části ovlivňovat izolační vrstvu slámy případně jakou použít skladbu?

Kategorie: Ekologické stavění

Stavím půdní vestavbu v bývalé hospodářské budově (chlév). Podlahu vestavby bude tvořit skladba desek Durelis na dřevěných nosnících nad původními klenutými stropy z cihel. Mezi klenbou a podlahou vestavby vznikne cca 50 cm volného prostoru,který  bych rád vyplnil izolací a rád bych použil slámu (zřejmě rozbalené balíky)pokud bude vhodná. Dolní prostor je kamenná stavba  využívaná jako dílna/sklad občasně vytápěná se zvýšenou vlhkostí díky částečnému zapuštění v terénu. Otázka zní, jak bude vlhkost ze spodní části ovlivňovat izolační vrstvu slámy případně jakou použít skladbu (parozábrany odvětrání)? A jaké má následky zatečení vody (např. při havarii vodovodu) do izolační vrstvy? Dá se vůbec ještě zachránit, nebo je nutné vrstvu vyměnit?

6. 2. 2015

Zdi či podlahy v přízemí mohou být vlhké nejspíše jen od toho, že jsou v létě natolik chladné, že se na nich sráží pára ze vzduchu. Kleneb se to může týkat jen přechodně, velmi výjimečně (náhlá změna počasí na jaře, kdy přijde mnohem teplejší dusný vzduch). Rozhodně tím neprovlhnou až k té slámě.

Parozábrana je potřeba nad tou slámou na zimu, jinak by pára generovaná ve vestavbě (dýchání, vaření, umývání, praní - tak hádám, že se bude používat) mohla v dolní části slámy v kontaktu se zpravidla mnohem studenější klenbou kondenzovat.

O vlhkosti ve stavbách píšeme např. v elektronické knize Starý dům lepší než nový - Průvodce ekologickou opravou rodinného domu, která je zdarma dostupná na našich stránkách.

Namočená sláma začne tlít, hlavně v době, když je teplá (v zimě tedy ta dole, na klenbě, asi moc ne). Voda ale slámou nevzlíná, mokré zůstane jen přímo promočené ložisko. To lze časem odkrýt a tu slámu, která není pěkně suchá a nevypadá jako nová, vyměnit. Mám s tím již praxi. Místo slámy stačí samozřejmě libovolné suché seno, toho si člověk trochu snadno pořídí.

Nicméně, pokud se parozábrana (polyetylénová fólie, která nemusí být pokovená) provede bez děr, se spoji důkladně přelepenými běžnou širokou izolepou, a vytáhne se ještě kousek nahoru, vznikne bazén, kterým voda do slámy neproteče... tak je to jistě nejbezpečnější provedení. Možná není od věci, dát tu fólii dvojitě, ev. proloženě nějakou tkaninou či kobercem, aby bylo snadno odhalitelné, kde je ta horní vrstva případně porušená.

Autor: Jan Hollan
Ekologický institut Veronica

Přečtěte si dále k tématu

Všechny dotazy v kategorii „Ekologické stavění“

Celkový počet odpovězených dotazů 406. Nenašli jste zde Váš dotaz či vaše téma, přečtěte si ještě poradnové články z časopisu Veronica nebo se nás zeptejte.

© ZO ČSOP Veronica - všechna práva vyhrazena

Mapa stránek  |  Datum aktualizace: 1. 4. 2020  |  webmaster |  ochrana osobních údajů

Sledujte nás logo facebook  logo Youtube