Ochrana soukromí

Ekologický institut Veronica používá soubory cookies k zajištění funkčnosti webu a s Vaším souhlasem i k anonymnímu monitorování návštěvnosti našich webových stránek. Kliknutím na tlačítko „Souhlasím“ souhlasíte s využívaním cookies pro účely sledování návštěvnosti. Více informací o ochraně osobních údajů.

Logo Ekologický institut Veronica
Obrázek Ekologické poradny Obrázek časopisu Veronica Obrázek Centra Veronica Hostětín
Obrázek Ekologické poradny Obrázek časopisu Veronica Obrázek Centra Veronica Hostětín
CZ | EN

Dům ze slámy, která je použita jako nosné zdivo

7. 5. 2008
Dobrý den,
nedávno jsem na internetu narazil na článek o slaměných domech, ve kterých je sláma využita jako materiál pro nosné zdivo. Rád bych se dozvěděl více o legislativní stránce těchto staveb, tedy především zda-li a za jakých podmínek je možné získat pro výstavbu samonosného slaměného domku stavební povolení?
Doporučení Ekologické poradny Veronica

Nejdůležitější je postoj příslušného stavebního úřadu. Vzhledem ke složitosti legislativy, je výklad stavebního zákona úřadem hlavním mezníkem při navrhování domu s použitím nenormalizovaného materiálu.

Z hlediska nosnosti: Naše legislativa nezakazuje autorizovaným osobám použít na svou odpovědnost necertifikované výrobky. Je potřeba, aby autorizovaná osoba (autorizovaný inženýr nebo architekt) provedla stanovení předpokládané charakteristické vlastnosti, případně si je experimentálně ověřila. Dům dle navržených či experimentálně ověřených hodnot navrhla (uvedla soulad směrných hodnost s požadavky norem) a prohlásila, že jsou tím dodrženy obecné požadavky na výstavbu.Bohužel neznám detaily pojištění z odpovědnosti za škodu, které musí mít každá autorizovaná osoba uzavřené. Text smlouvy může takový případ vyloučit a autorizovaná osoba se pak dostává do nepříjemného rizika.Pro větší rozvoj slámy ve stavebnictví by velmi pomohl oficiální výzkum slámy, jehož výsledkem by byly "slaměné" normy, o něž by se projektant opřel.
Ačkoli normy nejsou závazné, na některé požadavky obsažené v normách se odkazuje zákon, a ty je pak potřeba dodržet, ovšem charakteristiky materiálů, z nichž se vypočítávají vlastnosti konstrukce pro porovnání s normovými hodnotami, se čerpají z údajů od výrobců (cihly, EPS - výrobky, tyto hodnoty by měli být stanovené zkušebnou), a nebo z jiných norem (dřevo, ocel, beton - stavební materiál, tyto hodnoty jsou stanoveny výzkumem).

Z hlediska požární bezpečnosti
je však třeba být opatrnější - je zapotřebí doplnit stěnu požární konstrukcí, protože jen těžko najdete požárníka, který napíše požární zprávu. Eventuálně lze řešit stavbu jako požárně otevřený prostor, což vyžaduje velké odstupy od hranice pozemku (myslím cca 6 metrů), či je možné řešení na úrovni věcného břemene na sousedním pozemku.

Pěkný domek z nosné slámy je k vidění na http://www.strohhaus.de/strohhaus.htm

Pozn. Normy, které pracují v zásadě s přírodními materiály existují a často nabízí i varianty, kdy není třeba příliš mnoho ověřování vlastností, pokud je stavba jednoduchá. Např. v oblasti geotechniky je možné jen ze zběžné prohlídky staveniště a rozhovoru se sousedy navrhnout základy domu v souladu s normou, takže i v případě slámy lze jistě udělat velmi složitou variantu zjišťování vlhkosti, hmotnosti, příměsí, zrna atd. a zároveň jednoduchou variantu pro jednoduché stavby. Bohužel, zatím se do této práce žádná věděcká instituce nepustila a taková norma pokud vím neexistuje ani v zahraničí. V zahraničí však již proběhly různé zkoušky slaměných balíků, jejichž závěrem jsou certifikáty výrobku (tedy nikoli normalizace stavebního materiálu), takže o něco se opřít lze.

Přeji hodně štěstí!

Autor: Ludvík Trnka; Ekologická poradna Veronica

Další dotazy z kategorie: Ekologické stavění Ekologická poradna Veronica

Ekologická poradna
je tu pro Vás

Mám dotaz

Celkový počet odpovězených dotazů 425. Nenašli jste zde odpověď na Váš dotaz, přečtěte si ještě poradnové články z časopisu Veronica nebo nám položte nový dotaz.

 nebo
 Kč
Logo Darujme.cz
   

© ZO ČSOP Veronica – aktualizováno 25. 1. 2023