Otázky a odpovědi z Ekologické poradny

Ekologická poradna Veronica radíNa této stránce najdete otázky a odpovědi na nejrůznější ekologická témata. Pro snažší orientaci jsou otázky zařazeny do kategorií. Výběrem kategorie se můžete podívat na všechny dotazy, které do ní patří.

Vyberte kategorii

Hledejte podle klíčových slov

Dotaz: Dům ze slámy, která je použita jako nosné zdivo

Kategorie: Ekologické stavění

Dobrý den,
nedávno jsem na internetu narazil na článek o slaměných domech, ve kterých je sláma využita jako materiál pro nosné zdivo. Rád bych se dozvěděl více o legislativní stránce těchto staveb, tedy především zda-li a za jakých podmínek je možné získat pro výstavbu samonosného slaměného domku stavební povolení?
7. 5. 2008

Nejdůležitější je postoj příslušného stavebního úřadu. Vzhledem ke složitosti legislativy, je výklad stavebního zákona úřadem hlavním mezníkem při navrhování domu s použitím nenormalizovaného materiálu.

Z hlediska nosnosti: Naše legislativa nezakazuje autorizovaným osobám použít na svou odpovědnost necertifikované výrobky. Je potřeba, aby autorizovaná osoba (autorizovaný inženýr nebo architekt) provedla stanovení předpokládané charakteristické vlastnosti, případně si je experimentálně ověřila. Dům dle navržených či experimentálně ověřených hodnot navrhla (uvedla soulad směrných hodnost s požadavky norem) a prohlásila, že jsou tím dodrženy obecné požadavky na výstavbu.Bohužel neznám detaily pojištění z odpovědnosti za škodu, které musí mít každá autorizovaná osoba uzavřené. Text smlouvy může takový případ vyloučit a autorizovaná osoba se pak dostává do nepříjemného rizika.Pro větší rozvoj slámy ve stavebnictví by velmi pomohl oficiální výzkum slámy, jehož výsledkem by byly "slaměné" normy, o něž by se projektant opřel.
Ačkoli normy nejsou závazné, na některé požadavky obsažené v normách se odkazuje zákon, a ty je pak potřeba dodržet, ovšem charakteristiky materiálů, z nichž se vypočítávají vlastnosti konstrukce pro porovnání s normovými hodnotami, se čerpají z údajů od výrobců (cihly, EPS - výrobky, tyto hodnoty by měli být stanovené zkušebnou), a nebo z jiných norem (dřevo, ocel, beton - stavební materiál, tyto hodnoty jsou stanoveny výzkumem).

Z hlediska požární bezpečnosti
je však třeba být opatrnější - je zapotřebí doplnit stěnu požární konstrukcí, protože jen těžko najdete požárníka, který napíše požární zprávu. Eventuálně lze řešit stavbu jako požárně otevřený prostor, což vyžaduje velké odstupy od hranice pozemku (myslím cca 6 metrů), či je možné řešení na úrovni věcného břemene na sousedním pozemku.

Pěkný domek z nosné slámy je k vidění na http://www.strohhaus.de/strohhaus.htm

Pozn. Normy, které pracují v zásadě s přírodními materiály existují a často nabízí i varianty, kdy není třeba příliš mnoho ověřování vlastností, pokud je stavba jednoduchá. Např. v oblasti geotechniky je možné jen ze zběžné prohlídky staveniště a rozhovoru se sousedy navrhnout základy domu v souladu s normou, takže i v případě slámy lze jistě udělat velmi složitou variantu zjišťování vlhkosti, hmotnosti, příměsí, zrna atd. a zároveň jednoduchou variantu pro jednoduché stavby. Bohužel, zatím se do této práce žádná věděcká instituce nepustila a taková norma pokud vím neexistuje ani v zahraničí. V zahraničí však již proběhly různé zkoušky slaměných balíků, jejichž závěrem jsou certifikáty výrobku (tedy nikoli normalizace stavebního materiálu), takže o něco se opřít lze.

Přeji hodně štěstí!

Autor: Ludvík Trnka

Všechny dotazy v kategorii „Ekologické stavění“

Celkový počet odpovězených dotazů 405. Nenašli jste zde Váš dotaz či vaše téma, přečtěte si ještě poradnové články z časopisu Veronica nebo se nás zeptejte.

© ZO ČSOP Veronica - všechna práva vyhrazena

Mapa stránek  |  Datum aktualizace: 16. 1. 2020  |  webmaster |  ochrana osobních údajů

Sledujte nás logo facebook  logo Youtube