Otázky a odpovědi z Ekologické poradny

Ekologická poradna Veronica radíNa této stránce najdete otázky a odpovědi na nejrůznější ekologická témata. Pro snažší orientaci jsou otázky zařazeny do kategorií. Výběrem kategorie se můžete podívat na všechny dotazy, které do ní patří.

Vyberte kategorii

Hledejte podle klíčových slov

Dotaz: Opad listí

Kategorie: Rostliny

Letošní podzim je plný slunce a krásně zbarveného listí, procházky ve městě i v přírodě jsou velkým zážitkem a člověka při nich napadá spousta otázek: Proč stromy vlastně ztrácejí listí? Na jaký popud? Jak listy mění barvu?
4. 11. 2005
Ztráta listů opadavých stromů je v přírodě jev tak nápadný a pravidelný, že podle něj dostal listopad své jméno. Hlavním důvodem, proč stromům každoročně listí opadává, je uchování vlhkosti. Široké listy mají značné povrchové plochy a vypařováním vydávají obrovské množství vlhkosti. V zimě při zamrzlé půdě ustane zásobování kořenů vláhou a uchování vody se stane prvořadou záležitostí. Jehličnany s jehličím mají mnohem menší povrchovou plochu a mohou přežít, aniž by listy shazovaly.

Sezónní shazování listí je ovládáno kombinací krátkého dne a nízkých teplot. Když poměr denního světla, tmy a chladu dosáhne kritického bodu, odpoví na to typický širokolistý strom vytvořením přehrádky zvláštních korkových buněk v místech, kde je řapík listu připojen k větvi. List pak pomalu odumírá, protože byl izolován od cévních svazků. Spoj se oslabuje, až list ze stromu spadne. Drobnou jizvu, která zůstala po opadu listu, zacelí další vrstva specializovaných buněk : ta chrání strom proti ztrátě vlhkosti a proti vniknutí hub. Když začnou být listy ochuzovány o živiny a vlhkost, přestanou tvořit zelené chlorofylové barvivo. Starý chlorofyl se rozpadá a zelená barva mizí. Začíná převládat barvivo žluté a oranžové, jež je přítomné neustále, ale je doposud maskované chlorofylem. Mohou se objevit i barvy červené a nachové. Ty vznikají díky sérii chemických reakcí, jichž se účastní cukry, které se v listu tvoří za nočního chladu.

Zvláštní kapitolou opadávání listů je předčasné usychání listů kaštanů (správně jírovců) již koncem léta. Může za to škůdce kaštanů - klíněnka jírovcová, jejíž housenky napadají právě listy kaštanů a tím způsobují jejich předčasné usychání a opadávání. Protože se dospělí motýlci líhnou na jaře z přezimujících kukel uložených uvnitř opadaného listí, jeví se jako nejlepší způsob ochrany kaštanů ve městech důkladné vyhrabávání listí s jeho následným kompostováním. Dřívější rada listí pálit se nedoporučuje, protože v opadaném listí přezimují i kukly jiného hmyzu, např. i přirozeného nepřítele klíněnek. Zatímco kukly klíněnky se kompostováním zničí, kukly chalcidek (tak se jejich nepřítel nazývá) zůstanou živé.

Autor: Hana Chalupská
Ekologická poradna Veronica

Všechny dotazy v kategorii „Rostliny“

Celkový počet odpovězených dotazů 403. Nenašli jste zde Váš dotaz či vaše téma, přečtěte si ještě poradnové články z časopisu Veronica nebo se nás zeptejte.

© ZO ČSOP Veronica - všechna práva vyhrazena

Mapa stránek  |  Datum aktualizace: 11. 10. 2019  |  webmaster |  ochrana osobních údajů

Sledujte nás logo facebook  logo Youtube