Otázky a odpovědi z Ekologické poradny

Ekologická poradna Veronica radíNa této stránce najdete otázky a odpovědi na nejrůznější ekologická témata. Pro snažší orientaci jsou otázky zařazeny do kategorií. Výběrem kategorie se můžete podívat na všechny dotazy, které do ní patří.

Vyberte kategorii

Hledejte podle klíčových slov

Dotaz: Konzumují všichni placentálové své placenty?

Kategorie: Živočichové

Vážená ekologická poradno, ráda bych vaším prostřednictvím oslovila vašeho expertního poradce doktora Vlašína s následujícím dotazem: na jedné nejmenované sociální síti jsme se dostali do sporu ohledně konzumace vlastních placent placentály. Možná vám není neznámý nový trend, který vznikl na starých základech, a to využívání placent ke zdravotním účelům Z placent zvířat se v současné době vyrábí ty nejúčinnější potravinové doplňky pro podporu a zlepšení imunity. Z lidských placent si může nechat matka vyrobit pro své dítě homeopatikum nebo tablety, které jsou účinné při nemocech kojence jako je nachlazení apod. Vznikl však i nový trend a to je konzumace placent připravených jako obyčejné jídlo. Jedna žena z diskuze uvádí, že její přítel udělal z její placenty, resp. placenty jejího dítěte guláš, druhá připravila pro svou rodinu a přátele lasagne. V diskusi vznikla otázka etiky pojídání lidského masa, konkrétně placent, načež bylo argumentováno tím, že je to vlastné normální a přirozené a že všichni placentálové placenty pojídají. Otázka na vás zní: je to pravda? Konzumují všichni placentálové své placenty? Nebo jen někteří, např. šelmy? Děkuji za odpověď.

12. 2. 2014

Placentálové, tj. vyšší savci, vesměs placenty po porodu konzumují. Není to jen otázka šelem. U býložravců se uvádělo, že konzumují placenty proto, aby nepřilákali k mláděti dravce, později se zjistilo, že konzumací placenty se urychlují hojivé porodní procesy a iniciuje se laktace. Je ovšem pravda, že se často, zejména kravám v domácích chovech, bránilo pozřít placentu, protože se mohlo stát že se jí udusily, nebo jim vznikly trávící potíže. Nejbližší příbuzní člověka, tj opice, bez ohledu na to, zda jsou býložravé či všežravé, placentu požírají. Placenta obsahuje aminokyseliny, proteiny, uhlohydráty, vitamíny, nukleové kyseliny, biologicky aktivní peptidy, lipidové a mastné kyseliny, mukopolysacharidy, minerály a enzymy. U různých savců má placenta různý tvar, u primátů včetně člověka má tvar placky (= latinsky placenta).


Autor(ka): Mojimír Vlašín
Ekologický institut Veronica

Přečtěte si dále k tématu

Všechny dotazy v kategorii „Živočichové“

Celkový počet odpovězených dotazů 404. Nenašli jste zde Váš dotaz či vaše téma, přečtěte si ještě poradnové články z časopisu Veronica nebo se nás zeptejte.

© ZO ČSOP Veronica - všechna práva vyhrazena

Mapa stránek  |  Datum aktualizace: 2. 12. 2019  |  webmaster |  ochrana osobních údajů

Sledujte nás logo facebook  logo Youtube