Otázky a odpovědi z Ekologické poradny

Ekologická poradna Veronica radíNa této stránce najdete otázky a odpovědi na nejrůznější ekologická témata. Pro snažší orientaci jsou otázky zařazeny do kategorií. Výběrem kategorie se můžete podívat na všechny dotazy, které do ní patří.

Vyberte kategorii

Hledejte podle klíčových slov

Dotaz: Co je menstruační kalíšek?

Kategorie: Domácí ekologie, nakupování

Co je menstruační kalíšek a je skutečně ekologický?

Odpověď revidována: 12. 4. 2011 (původní odpověď: 12. 4. 2011)

Menstruační kalíšek, jinými slovy také menstruační pohárek, představuje alternativní dámskou hygienickou pomůcku, která je téměř bezodpadovou konkurencí klasických dámských hygienických prostředků jako jsou vložky nebo tampóny. Jedná se o malou nádobku z chirurgického silikonu, která má skutečně kalíškovitý tvar. Na konci je ukončena malou stopkou, někdy i ouškem či kuličkou, jež slouží k manipulaci s kalíškem. Prodává se v široké škále tvarů i barevností, přičemž základní typy velikosti kalíšku jsou velikost předporodní a poporodní, mnohdy označována jako velikost B a A.

Životnost kalíšku je až několik let a jeho pořizovací cena je v porovnání s každo měsíční koupí vložek či tampónů nesrovnatelná. Šetří tak životní prostředí, ale i naše kapsy. Jeho údržba je nekomplikovaná a šetrná, postačí voda. V průběhu cyklu se kalíšek oplachuje čistou vodou, mezi cykly je dobré ho na několik minut vyvařit a zajistit tak jeho sterilnost pro další použití. Kalíšek nemá žádná uživatelská omezení, lze ho používat při sportu i během noci.

Kalíšek coby alternativní dámskou hygienickou pomůcku je možné také prokonzultovat v poradně jako jedno z poradenských témat týkajících se ekologicky šetrného způsobu života.

Autor: Lucie Čáslavová

Všechny dotazy v kategorii „Domácí ekologie, nakupování“

Celkový počet odpovězených dotazů 405. Nenašli jste zde Váš dotaz či vaše téma, přečtěte si ještě poradnové články z časopisu Veronica nebo se nás zeptejte.

© ZO ČSOP Veronica - všechna práva vyhrazena

Mapa stránek  |  Datum aktualizace: 25. 3. 2020  |  webmaster |  ochrana osobních údajů

Sledujte nás logo facebook  logo Youtube