Otázky a odpovědi z Ekologické poradny

Ekologická poradna Veronica radíNa této stránce najdete otázky a odpovědi na nejrůznější ekologická témata. Pro snažší orientaci jsou otázky zařazeny do kategorií. Výběrem kategorie se můžete podívat na všechny dotazy, které do ní patří.

Vyberte kategorii

Hledejte podle klíčových slov

Dotaz: Jak odstranit plíseň ze stanu?

Kategorie: Praní, mytí, čištění

Chystáme se na dovolenou, po roce jsme vybalili stan a zjistili jsme, že je na něm plíseň. Jak ji odstranit?

23. 7. 2013

Ideální by bylo stan vyvařit nebo ponořit jej na několik minut (cca 3 minuty) do vroucí vody, pokud však stan není z materiálu, který by takové teplotě odolal, doporučujeme zvážit následující možnosti:

1. ponoření postižené části stanu na nejméně 15 minut do vody o minimální teplotě 60 stupňů Celsia. I zde však je nutné zvážit, zda tuto teplotu materiál stanu vydrží.

2. Použití přípravku, který odstraní plíseň na biologické bázi (obsahuje bakterie, které plíseň zničí). Jedním z příkladů takového přípravku je např. Bio Repel. Výrobce však uvádí, že je přípravek určen jen na zdivo, nedomnívá se, že by stan mohl nějak poškodit (jak zmínil v telefonickém rozhovoru), ale primárně pro tyto účely přípravek určen není.

Ať zvážíte první či druhou variantu, vždy Vám na stanu nejspíše zůstanou tmavé pigmentové skvrny po plísni (které však již nebezpečné spory plísně obsahovat nebudou). Nejlepším řešením je proto samozřejmě prevence, tedy stan po každém použití nechat řádně proschnout, provětrat a proslunit.

Autor: Monika Popelková

Přečtěte si dále k tématu

Všechny dotazy v kategorii „Praní, mytí, čištění“

Celkový počet odpovězených dotazů 403. Nenašli jste zde Váš dotaz či vaše téma, přečtěte si ještě poradnové články z časopisu Veronica nebo se nás zeptejte.

© ZO ČSOP Veronica - všechna práva vyhrazena

Mapa stránek  |  Datum aktualizace: 11. 10. 2019  |  webmaster |  ochrana osobních údajů

Sledujte nás logo facebook  logo Youtube