Otázky a odpovědi z Ekologické poradny

Ekologická poradna Veronica radíNa této stránce najdete otázky a odpovědi na nejrůznější ekologická témata. Pro snažší orientaci jsou otázky zařazeny do kategorií. Výběrem kategorie se můžete podívat na všechny dotazy, které do ní patří.

Vyberte kategorii

Hledejte podle klíčových slov

Dotaz: Ovlivní sůl z čistícího přístroje pitné vody chod domovní čistírny odpadních vod?

Kategorie: Voda

Máme velmi tvrdou vodu. Dostalo se nám nabídky, pořídit do rodinného domu tzv. úpravnu vody. Jde o přístroj který spotřebuje ročně 75 kg soli a změkčí naši vodu z tvrdosti 18 - 20 ° na 3 - 5 ° (v německých stupních). Co ale budeme vypouštět ven? Máme septik, bude v něm pak správně probíhat hnití? Sůl je konzervant. Obecní čistírna odpadních vod je v nedohlednu a je dobře možné, že každá rodina si bude muset pořídit čističku sama - nezničí ji tento solný odpad? Nebude odpad ekologicky neúnosný? Vždyť 75 000 gramů/365 dnů=200 gramů denně v odpadu, jako výsledek reakce soli, aby vyloučila vápník a hořčík.Voda dle referencí nám známých odběratelů sice měkká pak skutečně je, ale za jakou ekologickou cenu?

15. 2. 2013

Odpověď není úplně jednoduchá, protože k tomu nejsou informace. Obecně soli, které asi bude provoz přístroje do vody produkovat, jakýmikoliv čistírnami procházejí, používají se i jako stopovací látky, protože ve vodě nereagují. Pro stopovací pokusy se právě používají poměrně vysoké dávky. Jenže pokusy proběhnou rychle a nic tedy neovlivní. V tomto případě je ale možné, že by voda už mohla být díky extrémní solnosti až toxická, a to jak pro řasy, tak i pro mikroorganismy, které vodu čistí v septicích a domovních čistírnách. U nás ale nemáme zatím žádné informace, jaké maximální množství solí ta která čistírna nebo septik snese. Druhá věc ještě je, že pokud soli budou obsahovat i hodně iontů Na (sodíku), může se kumulovat i v kalu a ten nebude mít vhodné vlastnosti pro použití v zemědělství.

Já bych doporučil toto (při dané výši investice): požádat výrobce (dodavatele) přístroje o údaje, kolik bude solí, nebo i jednotlivých iontů ve vodě po procesu změkčení; jestli může doložit, že voda nebude toxická a že složení vody nebude mít negativní vliv na čistící procesy v septiku nebo v čistírně. Ale nespokojil bych se s ústním potvrzením, že ne. Seriózní dodavatel by podle mne měl vědět jaký vliv má to, co dodává. Samozřejmě u vypouštění do kanalizačních sítí by efekt neměl být zásadní díky naředění, ale u domovní čistírny, nebo septiku si nejsem úplně jistý.

Mohli bychom se na to víc podívat, kdybychom znali více ten produkt, nebo k němu měli víc informací, co se tam dávkuje. Pak mohu zapátrat, jestli hrozí, že voda bude toxická, nebo ne.

Autor: Miloš Rozkošný

Přečtěte si dále k tématu

Všechny dotazy v kategorii „Voda“

Celkový počet odpovězených dotazů 405. Nenašli jste zde Váš dotaz či vaše téma, přečtěte si ještě poradnové články z časopisu Veronica nebo se nás zeptejte.

© ZO ČSOP Veronica - všechna práva vyhrazena

Mapa stránek  |  Datum aktualizace: 28. 1. 2020  |  webmaster |  ochrana osobních údajů

Sledujte nás logo facebook  logo Youtube