Ochrana soukromí

Ekologický institut Veronica používá soubory cookies k zajištění funkčnosti webu a s Vaším souhlasem i k anonymnímu monitorování návštěvnosti našich webových stránek. Kliknutím na tlačítko „Souhlasím“ souhlasíte s využívaním cookies pro účely sledování návštěvnosti. Více informací o ochraně osobních údajů.

Logo Ekologický institut Veronica
Obrázek Ekologické poradny Obrázek časopisu Veronica Obrázek Centra Veronica Hostětín
Obrázek Ekologické poradny Obrázek časopisu Veronica Obrázek Centra Veronica Hostětín
CZ | EN

Ovlivní sůl z čistícího přístroje pitné vody chod domovní čistírny odpadních vod?

15. 2. 2013

Máme velmi tvrdou vodu. Dostalo se nám nabídky, pořídit do rodinného domu tzv. úpravnu vody. Jde o přístroj který spotřebuje ročně 75 kg soli a změkčí naši vodu z tvrdosti 18 - 20 ° na 3 - 5 ° (v německých stupních). Co ale budeme vypouštět ven? Máme septik, bude v něm pak správně probíhat hnití? Sůl je konzervant. Obecní čistírna odpadních vod je v nedohlednu a je dobře možné, že každá rodina si bude muset pořídit čističku sama - nezničí ji tento solný odpad? Nebude odpad ekologicky neúnosný? Vždyť 75 000 gramů/365 dnů=200 gramů denně v odpadu, jako výsledek reakce soli, aby vyloučila vápník a hořčík.Voda dle referencí nám známých odběratelů sice měkká pak skutečně je, ale za jakou ekologickou cenu?

Doporučení Ekologické poradny Veronica

Odpověď není úplně jednoduchá, protože k tomu nejsou informace. Obecně soli, které asi bude provoz přístroje do vody produkovat, jakýmikoliv čistírnami procházejí, používají se i jako stopovací látky, protože ve vodě nereagují. Pro stopovací pokusy se právě používají poměrně vysoké dávky. Jenže pokusy proběhnou rychle a nic tedy neovlivní. V tomto případě je ale možné, že by voda už mohla být díky extrémní solnosti až toxická, a to jak pro řasy, tak i pro mikroorganismy, které vodu čistí v septicích a domovních čistírnách. U nás ale nemáme zatím žádné informace, jaké maximální množství solí ta která čistírna nebo septik snese. Druhá věc ještě je, že pokud soli budou obsahovat i hodně iontů Na (sodíku), může se kumulovat i v kalu a ten nebude mít vhodné vlastnosti pro použití v zemědělství.

Já bych doporučil toto (při dané výši investice): požádat výrobce (dodavatele) přístroje o údaje, kolik bude solí, nebo i jednotlivých iontů ve vodě po procesu změkčení; jestli může doložit, že voda nebude toxická a že složení vody nebude mít negativní vliv na čistící procesy v septiku nebo v čistírně. Ale nespokojil bych se s ústním potvrzením, že ne. Seriózní dodavatel by podle mne měl vědět jaký vliv má to, co dodává. Samozřejmě u vypouštění do kanalizačních sítí by efekt neměl být zásadní díky naředění, ale u domovní čistírny, nebo septiku si nejsem úplně jistý.

Mohli bychom se na to víc podívat, kdybychom znali více ten produkt, nebo k němu měli víc informací, co se tam dávkuje. Pak mohu zapátrat, jestli hrozí, že voda bude toxická, nebo ne.

Autor: Miloš Rozkošný; Ekologická poradna Veronica

Přečtěte si dále k tématu

Další dotazy z kategorie: Voda Ekologická poradna Veronica

Ekologická poradna
je tu pro Vás

Mám dotaz

Celkový počet odpovězených dotazů 432. Nenašli jste zde odpověď na Váš dotaz, přečtěte si ještě poradnové články z časopisu Veronica nebo nám položte nový dotaz.

 nebo
 Kč
Logo Darujme.cz
   

© ZO ČSOP Veronica – aktualizováno 18. 4. 2024