Ochrana soukromí

Ekologický institut Veronica používá soubory cookies k zajištění funkčnosti webu a s Vaším souhlasem i k anonymnímu monitorování návštěvnosti našich webových stránek. Kliknutím na tlačítko „Souhlasím“ souhlasíte s využívaním cookies pro účely sledování návštěvnosti. Více informací o ochraně osobních údajů.

Logo Ekologický institut Veronica
Obrázek Ekologické poradny Obrázek časopisu Veronica Obrázek Centra Veronica Hostětín
Obrázek Ekologické poradny Obrázek časopisu Veronica Obrázek Centra Veronica Hostětín
CZ | EN

Proč nám žížaly vylézají ven z kompostéru?

Revidováno: 23. 2. 2012 (původní text: 1. 2. 2012)

Máme urgentní problém s naším interiérovým kompostérem (vermikompostérem). Zatím s ním vlastně nebyly žádné problémy, žížaly (máme ty malé) krmíme bioodpadem, a to přiměřeně, nemáme to přeplněné. Kompostér máme v kanceláři, takže je tu i teplo.

Ale žížaly nám začaly vylézat ven a našli jsme jich pár v okolí na podlaze, už jsou ale pěkně vysušené. Jsou to sebevražedné žížaly a my nevíme, v čem jsme udělali chybu... Je to docela prekérní situace. Máte, prosím, nějakou radu?

Doporučení Ekologické poradny Veronica

Důvody, proč žížaly vylézají, mohou být dva.
1. Jedním důvodem je, že je tam sucho - kompostér zalévejte více a vlhčete. Mělo by tam být vlhko.

2. Druhý důvod je ten, že žížal je moc, přemnožily se. Je zapotřebí část oddělit. Žížaly nemají být na povrchu. Klidně oddělte část žížal zevnitř kompostéru a dejte je do jiného kompostéru, někomu do kompostu a pod. Není-li žádný kompost nikde poblíž ani dále, tak vykopejte jámu kdekoliv do země a tam ty žížaly dejte a zase zasypejte, aby zase byly někde pod zemí.

Autor: Mojmír Vlašín; Ekologická poradna Veronica

Přečtěte si dále k tématu

Další dotazy z kategorie: Odpady, kompostování Ekologická poradna Veronica

Ekologická poradna
je tu pro Vás

Mám dotaz

Celkový počet odpovězených dotazů 432. Nenašli jste zde odpověď na Váš dotaz, přečtěte si ještě poradnové články z časopisu Veronica nebo nám položte nový dotaz.

 nebo
 Kč
Logo Darujme.cz
   

© ZO ČSOP Veronica – aktualizováno 24. 5. 2024