Otázky a odpovědi z Ekologické poradny

Ekologická poradna Veronica radíNa této stránce najdete otázky a odpovědi na nejrůznější ekologická témata. Pro snažší orientaci jsou otázky zařazeny do kategorií. Výběrem kategorie se můžete podívat na všechny dotazy, které do ní patří.

Vyberte kategorii

Hledejte podle klíčových slov

Dotaz: Proč nám žížaly vylézají ven z kompostéru?

Kategorie: Odpady, kompostování

Máme urgentní problém s naším interiérovým kompostérem (vermikompostérem). Zatím s ním vlastně nebyly žádné problémy, žížaly (máme ty malé) krmíme bioodpadem, a to přiměřeně, nemáme to přeplněné. Kompostér máme v kanceláři, takže je tu i teplo.

Ale žížaly nám začaly vylézat ven a našli jsme jich pár v okolí na podlaze, už jsou ale pěkně vysušené. Jsou to sebevražedné žížaly a my nevíme, v čem jsme udělali chybu... Je to docela prekérní situace. Máte, prosím, nějakou radu?

Odpověď revidována: 23. 2. 2012 (původní odpověď: 1. 2. 2012)

Důvody, proč žížaly vylézají, mohou být dva.
1. Jedním důvodem je, že je tam sucho - kompostér zalévejte více a vlhčete. Mělo by tam být vlhko.

2. Druhý důvod je ten, že žížal je moc, přemnožily se. Je zapotřebí část oddělit. Žížaly nemají být na povrchu. Klidně oddělte část žížal zevnitř kompostéru a dejte je do jiného kompostéru, někomu do kompostu a pod. Není-li žádný kompost nikde poblíž ani dále, tak vykopejte jámu kdekoliv do země a tam ty žížaly dejte a zase zasypejte, aby zase byly někde pod zemí.

Autor: Mojmír Vlašín

Přečtěte si dále k tématu

Všechny dotazy v kategorii „Odpady, kompostování“

Celkový počet odpovězených dotazů 405. Nenašli jste zde Váš dotaz či vaše téma, přečtěte si ještě poradnové články z časopisu Veronica nebo se nás zeptejte.

© ZO ČSOP Veronica - všechna práva vyhrazena

Mapa stránek  |  Datum aktualizace: 25. 3. 2020  |  webmaster |  ochrana osobních údajů

Sledujte nás logo facebook  logo Youtube