Otázky a odpovědi z Ekologické poradny

Ekologická poradna Veronica radíNa této stránce najdete otázky a odpovědi na nejrůznější ekologická témata. Pro snažší orientaci jsou otázky zařazeny do kategorií. Výběrem kategorie se můžete podívat na všechny dotazy, které do ní patří.

Vyberte kategorii

Hledejte podle klíčových slov

Dotaz: Jak šetrně zasáhnout proti přemnoženým rybenkám?

Kategorie: Živočichové

Dobrý den,

bydlím v bytě a množí se mi zde rybénky. Ráda bych se jich "ekologicky" zbavila. Momentálně provádím pouze to, že když nějakou objevím, tak ji usmrtím, což je cca 10 jedinců denně. Jsou všude: koupelna, WC, kuchyně, zásoby potravin, v posteli, v ručnících, ve špinavém prádle, ale i v prádle vypraném. Vylézají např. z drobných děr pod kachličkami či z pod podložek dveří. K úklidu používám ocet, sodu, ekol. čistící prostředky.

Děkuji

10. 1. 2012

K přírodě a zdraví šetrných opatření, jak eliminovat výskyt rybenky domácí, je hned několik:

  • místnosti dobře větrejte a udržujte suché
  • nepoužívejte koupelnové podložky nebo je denně větrejte
  • poškozené tapety, praskliny a spáry podlahových lišt (speciálně ve vlhkých místnostech) dobře utěsněte, resp. uzavřete tmelem nebo silikonem, ze spár vysávejte nakladená vajíčka
  • na noc výlevky umyvadel a van uzavírejte zátkou, občas se vyplatí prolít je vařící vodou
  • na podlahu položte dřevěná prkénka potřená melasou a nebo medem
  • na postižená místa nasypejte na papír nastrouhaný brambor, přes noc nechte rybenky zahrabat a ráno je vyhoďte
  • vyrobte pastičky ze směsi 1 dílu melasy a 2 dílů octa a přiložte ke škvírám a děrám, kde tito živočichové žijí
  • smíchejte borax s práškovým cukrem v poměru 1:1 a nasypte na podlahu ve vzdálenosti 2 cm před otvory, kde se rybenky ukrývají, směsí z boraxu lze také ošetřit postižená místa – podlahy, nohy od stolu, škvíry ve skříňkách...

Definitivní vyhubení domácí fauny však není žádoucí - třeba zrovna rybenky žerou roztoče domácího prachu. Živí se také škrobnatými potravinami – moukou, chlebem, papírem, fotografiemi, záclonami, vlněnými a bavlněnými věcmi a škrobeným prádlem. Ke svému vývoji potřebují teplo, vlhko a tmu. V průběhu svého pětiletého života samička naklade asi 100 vajíček a to jednotlivě do spár a mezer. Mladí živočichové potřebují ke svému vývoji několik měsíců, za nepříznivých podmínek dokonce let. Rybenky patří k prastarým druhům hmyzu, který se za posledních 300 milionů let téměř nezměnil.

Informace o další drobné domácí havěti poskytuje publikace Nezvaní hosté, kterou lze koupit například u Společnosti pro ekologické informace a aktivity Rosa.

Přeju čistý, přesto živý domov!

Autor: Hana Sekerková

Přečtěte si dále k tématu

Všechny dotazy v kategorii „Živočichové“

Celkový počet odpovězených dotazů 404. Nenašli jste zde Váš dotaz či vaše téma, přečtěte si ještě poradnové články z časopisu Veronica nebo se nás zeptejte.

© ZO ČSOP Veronica - všechna práva vyhrazena

Mapa stránek  |  Datum aktualizace: 12. 12. 2019  |  webmaster |  ochrana osobních údajů

Sledujte nás logo facebook  logo Youtube